Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Harmonogram rekrutacji +
Studia na kierunku mają trochę odmienny harmonogram rekrutacji niż inne kierunki studiów. Jeżeli znajdują się one w kręgu twoich aspiracji, powinieneś się z nim bardzo dobrze zapoznać. Kandydaci najpierw rejestrują się na elektronicznych platformach wybranych przez siebie uczelni i na ogół pierwsza informacja, jaką otrzymują, jest związana z tym, czy zostali zakwalifikowani do autoprezentacji i egzaminów wstępnych, które odbywają się na ogół w połowie lipca (wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni). To przede wszystkim od nich zależy, czy kandydaci dostaną się na wymarzone studia w Warszawie na kierunku grafika.
Uczelnie w Warszawie – nawet w przypadku studiów artystycznych – bardzo często otwierają także dodatkowe etapy rekrutacji, które umożliwiają zakwalifikowanie się tym kandydatom, którzy z różnych przyczyn nie dostali się na studia podczas rekrutacji lipcowej (w przypadku wolnych miejsc). Warto pamiętać jednak, że studia na kierunku grafika wymagają wielu predyspozycji i uzdolnień, a oczywiste jest, że nie są one posiadane przez wszystkich absolwentów szkół średnich.
Terminowe dostarczenie dokumentów rekrutacyjnych to bardzo ważny etap w życiu każdego kandydata na studia wyższe. Zaniedbanie tego sprawi, że osoba zakwalifikowana zostanie skreślona z listy studentów. By uniknąć tego losu, odpowiednio wcześnie zorientuj się, jakie dokumenty dostarczyć w pierwszej kolejności. Wymogi poszczególnych uczelni mogą się nieznacznie od siebie różnić, wszelkie konkretne informacje znajdziesz już na stronach internetowych ośrodków akademickich. Na pewno powinny się wśród nich znaleźć:
świadectwo dojrzałości uzyskane w polskim systemie oświaty;
jeżeli do szkoły średniej uczęszczałeś poza granicami polski – świadectwo lub inny dokument wydane poza polskim systemem oświaty;
potwierdzenie wniesienia opłaty rekrutacyjnej;
aktualne fotografie do legitymacji studenckiej;
różnego rodzaju umowy.
Rekrutacja na studia na kierunku grafika może wiązać się także z odpowiednio wczesnym dostarczeniem teczki z portfolio kandydatów.
Opłaty rekrutacyjne na studiach artystycznych mogą być nieznacznie wyższe niż w przypadku innych kierunków. Wahają się one na ogół w przedziale od 100 do 150 zł, ponieważ mieści się w nich także opłata za przystąpienie do egzaminu wstępnego (i za udostępnione przez uczelnię materiały). Możesz ją dokonać za pośrednictwem poczty, przy pomocy przelewu bankowego lub płatności elektronicznych. Pamiętaj, że to bardzo ważny element rekrutacji, ponieważ dzięki takiej opłacie możesz wziąć udział w rekrutacji. Nie zapominaj, że liczy się czas księgowania przelewu, a nie data jego wykonania.
Studia w Warszawie na kierunku grafika mają profil artystyczny. W praktyce oznacza to, że przyszli studenci muszą podejść do egzaminów wstępnych (w zależności od uczelni), dzięki którym zostaną określone ich predyspozycje i umiejętności artystyczne, a one są niezbędne w przypadku studiów na tym kierunku. Oczywiście możesz zdawać przedmioty, które znacznie ułatwią ci przyszłe studia i może się znaleźć wśród nich na przykład historia sztuki. Pamiętaj jednak o jak najlepszym przygotowaniu portfolio dokonań artystycznych. Być może będziesz musiał zaprezentować także swoje umiejętności z rysunku oraz projektowania przestrzennego. Szczegółowe informacje o wytycznych kwalifikacyjnych znajdziesz również na stronach wybranych przez siebie uczelni.
Każda uczelnia samodzielnie ustala swój przelicznik punktów kwalifikacyjnych. Rekrutacja na studia artystyczne związana jest jednak przede wszystkim z liczbą punktów, jaką kandydaci otrzymają podczas egzaminów wstępnych oraz oceny portfolio artystycznego. Przygotuj się do tego już dziś, by w przyszłości uniknąć rozczarowań.
Studia w Warszawie na kierunku grafika zarezerwowane są przede wszystkim dla absolwentów szkół średnich, którzy mają wysoko rozwinięte zdolności artystyczne. Decydujące znaczenie w przypadku przyszłego kształcenia na tym kierunku ma to, jak dany kandydat wypadnie podczas oceny portfolio oraz egzaminów wstępnych. Olimpiady oraz konkursy nie mają na ogół aż tak dużego znaczenia, jak w przypadku innych kierunków studiów. Kandydaci na studia artystyczne mogą ewentualnie wziąć pod uwagę Olimpiadę Artystyczną w sekcji plastyki.