Bezpieczeństwo wewnętrzne studia Poznań 2024 | woj. wielkopolskie
Bezpieczeństwo wewnętrzne w Poznaniu to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 7 różnych specjalności. Studia przygotowują do pracy między innymi w służbach mundurowych. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu polityki bezpieczeństwa czy zarządzania kryzysowego.
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Poznaniu
|
Rok akademicki |
2024/2025 |
Forma studiów |
stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Poznaniu można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na bezpieczeństwie wewnętrznym w Poznaniu w 2024/2025 r. zaczynają się od 6456 zł za pierwszy rok studiów.
Opis kierunku
Bezpieczeństwo wewnętrzne to kierunek studiów, który łączy w sobie zagadnienia z zakresu nauk prawnych, ekonomii i zarządzania. Studenci mają do wyboru szeroką gammę specjalności, takich jak: obronność państwa, zarządzanie kryzysowe czy cyberbezpieczeństwo. W toku studiów studenci mogą zdobyć umiejętności opracowywania dokumentów na stanowiskach przewidzianych do planowania działań na rzecz bezpieczeństwa w strukturach administracji specjalnej. Zdarza się również, że zajęcia na tym kierunku prowadzone są przez przedstawicieli służb mundurowych — policji, straży pożarnej, wojska czy służby więziennej. Ponadto, planowo niektóre zajęcia realizowane są również w terenie, co pozwala studentom na doskonalenie swoich umiejętności praktycznych.
Ukończenie studiów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne daje możliwość zatrudnienia instytucjach bezpieczeństwa narodowego lub cywilnego. Absolwenci mogą podjąć pracę w Policji, Służbie Więziennej, Straży Pożarnej, służbach specjalnych czy centrach zarządzania kryzysowego. Zatrudnienia mogą poszukiwać również w agencjach detektywistycznych, w laboratoriach zajmujących się badaniem materiałów dowodowych czy w firmach zajmujących się organizacją imprez masowych.
Uczelnie
Specjalności
Współczesne studia z bezpieczeństwa wewnętrznego charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Poznaniu na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane jest złożenie wymaganych dokumentów. l szczegółowe wymagania >
Ceny
Opis kierunku
W czasie studiów na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne studenci nauczą się analizowania współczesnych zjawisk społecznych i politycznych oraz prognozowania ich skutków. Ponadto poznają zasady przeciwdziałania zagrożeniom wewnętrznym i zewnętrznym, a także dowiedzą się więcej na temat metod zarządzania kryzysowego. Co więcej dowiedzą się, w jaki sposób identyfikować zachowania przestępcze i wdrażać poszukiwania sprawców rożnego rodzaju przestępstw.
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w służbach mundurowych, jednostkach administracji rządowej i samorządowej, agencjach detektywistycznych, centrach zarządzania kryzysowego, czy w firmach ochroniarskich.
Program studiów i przedmioty
W zależności od wybranej uczelni i specjalizacji studia w Poznaniu w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego będą wyglądać inaczej. Studenci mają szansę nabyć lub poszerzyć wiedzę z zakresu militarnych i pozamilitarnych zagrożeń, które występują we współczesnym świecie. Uczą się analizować i przewidywać zagrożenia lokalne i krajowe.
Realizowane zajęcia często mają charakter praktyczny, a odbywają się również w terenie. Nauczysz się organizować akcje ratunkowe w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ludzi. Na zajęciach z wychowania fizycznego będziesz miał/a okazję poznać taktykę i techniki interwencji. Odwiedzisz między innymi placówki Straży Granicznej, Centrum Zarządzania Kryzysowego, Centrum Powiadamiania Ratunkowego, jednostki Straży Pożarnej.
W programie studiów na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Ogólne cele kształcenia
Studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne to interdyscyplinarny kierunek skupiający się m.in. na analizie, diagnozowaniu i przeciwdziałaniu zagrożeniom wewnętrznym, takim jak terroryzm, przestępczość zorganizowana, cyberzagrożenia oraz inne formy przestępczości i zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu np. prawa, administracji, psychologii, socjologii, nauk politycznych, zarządzania i bezpieczeństwa narodowego.
W programie nauczania znajdują się zajęcia z zakresu m.in. teorii bezpieczeństwa, taktyki i strategii działań antyterrorystycznych, prawnych i instytucjonalnych aspektów ochrony informacji, a także innych zagadnień związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym. Podczas studiów istotną rolę odgrywa praktyka, w formie staży i ćwiczeń praktycznych, które pozwalają na poznanie realiów pracy w służbach bezpieczeństwa oraz na nabycie umiejętności praktycznych z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego.
Absolwenci kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne znajdują zatrudnienie np. w służbach specjalnych, jednostkach antyterrorystycznych, agencjach ochrony informacji, organach administracji państwowej, a także w sektorze prywatnym, w firmach zajmujących się bezpieczeństwem IT, ochroną danych osobowych czy analizą ryzyka. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą liczyć na podjęcie pracy m.in. w biurze detektywistycznym, laboratorium kryminalistycznym czy w firmach zajmujących się organizacją imprez o masowym charakterze.
Gdzie studiować na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Poznaniu?
Studia możesz podjąć na kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu oraz Akademii Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu.
W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, w roku akademickim 2024/2025, czekają miejsca na studiach płatnych na uczelni niepublicznej. Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 6456 zł.
Kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne - uczelnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
Kandydaci przyjmowani są w ramach limitu miejsc – liczba osób, które uczelnie mogą przyjąć na poszczególne kierunki studiów, jest ograniczona, dlatego kandydaci wybierani są na podstawie listy rankingowej, utworzonej w trakcie postępowania kwalifikacyjnego.
*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Ile kosztują studia
Studenci stacjonarni nie muszą płacić za naukę – o ile studiują na uczelni publicznej. Studia w prywatnych szkołach wyższych z reguły są płatne, podobnie do studiów niestacjonarnych w uczelniach publicznych.
-
Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu: od 6456 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są przez uczelnie w indywidualnie wyznaczonym przez uczelnie terminie. Informacje na temat przyjęcia lub odrzucenia kandydata na wybrane kierunki studiów udostępniane są w prywatnych profilach użytkowników systemu IRK lub ERK. Dzięki temu kandydaci mogą dowiedzieć się, ile punktów zdobyli podczas postępowania kwalifikacyjnego, a także które miejsce zajęli na liście rankingowej.
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Dokumenty rekrutacyjne składać można najczęściej niedługo po tym, jak opublikowane zostaną wyniki postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci zazwyczaj doręczają dokumenty osobiście, bezpośrednio do siedziby uczelni. Czasem jednak uczelnie dopuszczają możliwość dostarczenia kompletnych zestawów za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Zakwalifikowani kandydaci mogą składać dokumenty rekrutacyjne przez kilka dni od ogłoszenia wyników rekrutacji – pliki należy dostarczyć w wyznaczonym przez uczelnię terminie, w przeciwnym wypadku kandydat może zostać skreślony z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.