Ochrona środowiska - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Ochrona środowiska - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Studia na kierunku ochrona środowiska w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym).

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Uniwersytet Gdański

Ochrona środowiska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

28.06.2024

Ochrona środowiska studia 2024 – Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot) | woj. pomorskie

Ochrona środowiska w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia przygotowują do wykonywania zawodu ekologa. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu odnawialnych źródeł energii czy gospodarki odpadami.

Ochrona środowiska - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Studia na kierunku ochrona środowiska w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku ochrona środowiska poświęcone są zagadnieniom z zakresu ekologii, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej. W trakcie nauki studenci poznają procesy zachodzące w ekosystemach i uczą się wyjaśniania związków przyczynowo-skutkowych zachodzących w środowiskach. Absolwenci tego kierunku potrafią projektować i wdrażać technologie oczyszczania wód i powietrza oraz wiedzą jak zarządzać energią.

W programie studiów znajdują się zajęcia praktyczne, dzięki którym studenci zyskają doświadczenie z narzędziami, które wykorzystają w przyszłej pracy w terenie oraz laboratoriach. Absolwenci ochrony środowiska mogą szukać pracy w placówkach, które odpowiadają za działania związane z profilaktyką ekologiczną. Są wśród nich urzędy i służby ochrony środowiska, organy kontrolne oraz laboratoria badawcze.

Studia na kierunku ochrona środowiska w Trójmieście można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej), a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2023/2024 na UG wyniósł 18,15 punktu.

Gdzie studiować kierunek ochrona środowiska w Trójmieście

W Trójmieście ochronę środowiska możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Gdańskim.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ochrona środowiska, w roku akademickim 2024/2025, Uniwersytet Gdański oferuje 60 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych.

Kierunek ochrona środowiska - uczelnie w Trójmieście

Sprawdź

 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek ochrona środowiska w Trójmieście

W procesie rekrutacji na studia w Trójmieście na kierunku ochrona środowiska w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka, geografia, fizyka i astronomia, język obcy, matematyka. ochrona środowiska Trójmiasto - przedmioty maturalne

Bardzo często proces rekrutacji to długa droga pełna stresu i niepewności, czy osiągnięte przez nas wyniki wystarczą, aby pokonać konkurencję. Żeby dostać się na studia biologiczne na kierunku Ochrona środowiska w Trójmieście, będziesz musiał poradzić sobie z egzaminem maturalnym z następujących przedmiotów np.: biologii, chemii, fizyki, języka obcego nowożytnego, geografii. Najlepiej podejść do egzaminu na rozszerzeniu, wówczas przelicznik punktowy będzie zdecydowanie bardziej korzystny.

Warto, abyś pamiętał, że procedury rekrutacyjne najpewniej będą się nieco różnić w zależności od wybranej uczelni. Mogą również ulegać drobnym zmianom na przestrzeni czasu, dlatego bardzo ważne jest, abyś śledził ustalenia regulaminu wybranej uczelni na bieżąco – unikniesz wówczas niepotrzebnej dawki stresu.

 

Ochrona środowiska Uniwersytet Gdański - przedmioty maturalne

Uniwersytet Gdański w roku 2024/2025 w rekrutacji na kierunek ochrona środowiska uwzględnia cztery przedmioty obowiązkowe – chemia, matematyka, język obcy nowożytny oraz jeden przedmiot z następujących: biologia, fizyka, fizyka i astronomia lub geografia. dowiedz się więcej


* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku ochrona środowiska w Trójmieście

Studia na kierunku ochrona środowiska w Trójmieście realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.

Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnymStudia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Poziom i tryb studiów

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek ochrona środowiska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Gdański (Wydział Chemii UG) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Nabywane umiejętności

Studia na kierunku ochrona środowiska pozwalają studentom zdobyć szeroką wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju oraz zarządzania zasobami naturalnymi. Studenci uczą się o zasadach i procesach ekologicznych, takich jak obiegi materii i energii w przyrodzie, ekosystemy, bioróżnorodność, funkcjonowanie ekosystemów wodnych, glebowych i leśnych, oraz wpływ człowieka na środowisko naturalne.

Uczestnicy zajęć zdobywają wiedzę na temat np. przyczyn i skutków zanieczyszczenia powietrza, wód i gleby, a także o technologiach oczyszczania i ochrony tych zasobów. Uczą się także o przepisach i normach dotyczących jakości powietrza, wód i gleby oraz o strategiach zarządzania nimi. Studenci poznają różnego rodzaju technologie stosowane w ochronie środowiska, takie jak technologie odnawialne źródła energii, technologie związane z gospodarką odpadami, a także technologie ochrony przed hałasem, promieniowaniem czy skażeniami chemicznymi.

Absolwenci ochrony środowiska mogą pełnić funkcje np. doradcze, eksperckie lub zarządcze we wszelkich organizacjach lub firmach odpowiedzialnych za szeroko pojętą ochronę środowiska. Kompetencje osób, które ukończyły ten kierunek studiów, cenione są zarówno w publicznym, jak i prywatnym sektorze. Absolwenci ochrony środowiska mogą również rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Polecane:

 

Ochrona środowiska studia podyplomowe w Trójmieście

Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu ochrony środowiska. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.

Sprawdź 

Ile trwają studia na kierunku ochrona środowiska w Trójmieście

Studia na kierunku ochrona środowiska w Trójmieście trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) – w zależności od typu studiów.

Sprawdź

Ochrona środowiska w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po ochronie środowiska

Absolwenci znajdują pracę w instytucjach badawczych, instytucjach zintegrowanego zarządzania ochroną środowiska, w przemyśle i rolnictwie, administracji państwowej i samorządowej. Odnajdują się w firmach, przedsiębiorstwach i biznesie w obszarze ochrony, zarządzania i technologii środowiska. W trakcie studiów studenci odbywają praktyki, które przygotowują do wykonywania obowiązków zawodowych.

czytaj dalej jaka praca po ochronie środowiska

Jak wygląda rekrutacja na ochronę środowiska w Trójmieście

Ochrona środowiska to niezwykle istotny kierunek studiów, który ma za zadanie wykształcić specjalistów, stawiających sobie za cel dbanie o bezpieczeństwo środowiska naturalnego zwierząt i ludzi. Studenci mają okazję nabyć wiedzę i umiejętności odnoszące się do ogólnych i praktycznych zagadnień ochrony, technologii środowiska i analityki.

Ochrona środowiska - rekrutacja na uczelniach w Trójmieście:

sprawdź rekrutacja na studia w Trójmieście

 

Jakie progi na ochronę środowiska w Trójmieście

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Gdańskim na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 18,15 punktu.

czytaj dalej 

 

Limity miejsc

Uczelnie w Trójmieście oferujące ochronę środowiska określają liczbę miejsc na poszczególne kierunki studiów.    

Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci ochrony środowiska w Trójmieście? Rekrutacja opiera się na konkursie świadectw maturalnych.

Przedmioty, jakie brane są pod uwagę w czasie rekrutacji na ochronę środowiska w Trójmieście, to m.in.: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, język obcy oraz matematyka.

Limity miejsc na kierunku ochrona środowiska w Trójmieście: 

  • Uniwersytet Gdański: 60 

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

czytaj dalej

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Po zarejestrowaniu się na ochronę środowiska w Trójmieście kandydaci muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników. Kiedy można spodziewać się wyników rekrutacji na poszczególnych uczelniach w Trójmieście?

Terminy opublikowania list osób zakwalifikowanych na ochronę środowiska w Trójmieście, jak i na inne kierunki studiów, ustalane są indywidualnie przez poszczególne uczelnie. W przypadku Uniwersytetu Gdańskiego zostaną one opublikowane w lipcu 2024. Gdzie można znaleźć wyniki?  

Kandydaci informację o zakwalifikowaniu się na ochronę środowiska w Trójmieście znajdą w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów).

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Trójmieście: 

  • Uniwersytet Gdański: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Po ogłoszeniu wyników na ochronę środowiska w Trójmieście, kandydaci będą musieli złożyć dokumenty rekrutacyjne do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Jak należy złożyć dokumenty rekrutacyjne na uczelnie w Trójmieście?

Składanie kompletu dokumentów na ochronę środowiska w Trójmieście wygląda podobnie, jak na inne kierunki studiów. Kandydaci na studia muszą osobiście złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej, a dla osób, które nie mogą się pojawić na wydziale istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Po ogłoszeniu wyników rekrutacji kandydaci, którzy dostali się na ochronę środowiska w Trójmieście muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. 

Kiedy należy złożyć dokumenty na kierunek ochronę środowiska w Trójmieście? Uczelnie rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zwykle zaraz po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych, kandydaci zazwyczaj muszą to zrobić w ciągu kilku dni.

W przypadku niedopilnowania terminu przez kandydata istnieje ryzyko skreślenia z listy zakwalifikowanych na ochronę środowiska, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie. 

 

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Trójmieście: 

  • Uniwersytet Gdański: lipiec 2024

 

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

Ile kosztują studia na kierunku ochrona środowiska w Trójmieście

Ochrona środowiska w Trójmieście w trybie stacjonarnym w uczelniach publicznych jest bezpłatna. Z kolei studia niestacjonarne niezależnie od wybranej uczelni zawsze są płatne.

Sprawdź

Poziom i tryb studiów


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Ochrona środowiska Gdańsk | Gdynia | Sopot studia stacjonarne

Ochrona środowiska w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

  • Jak wyglądają studia na kierunku ochrona środowiska w Trójmieście?

    Dynamiczny rozwój wszystkich gałęzi przemysłu przyczynił się do zwiększenia komfortu życia każdego z członków naszego społeczeństwa. Powstawanie nowoczesnych fabryk, produkujących różnorakie sprzęty gospodarstwa domowego, zwiększenie zasięgu dróg i autostrad, umożliwienie każdemu człowiekowi zakupu własnego samochodu lub innego pojazdu mechanicznego – to obecnie nasza codzienność.

    Jednak czy z opisanymi powyżej udogodnieniami wiążą się jakiekolwiek wady? Niestety tak. Zwiększenie emisji szkodliwych, zabójczych wręcz gazów cieplarnianych, wszechobecny problem smogu, masowa wycinka drzew w lasach deszczowych – wszystko to w zastraszającym tempie niszczy nasze środowisko naturalne, powodując, że planeta powoli zamienia się w chmurę toksycznych oparów.

    Pomimo powstania wielu akcji propagujących styl życia wspierający krzyczącą o pomoc naturę, bardzo wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów, zwłaszcza tych o pozornie niskim stopniu jakiejkolwiek szkodliwości. Czy zwracałeś kiedykolwiek uwagę na to, w jakich opakowaniach zawarta jest kupowana przez ciebie żywność? Tony plastiku, które trafiają do naszych koszy na śmieci, a w późniejszym czasie na wysypiska, to połowa problemu. Największym jest zaśmiecanie odpadami nie biodegradowalnymi lasów, rzek, jezior i innych miejsc naturalnego bytowania dzikich zwierząt.

    Konsekwencjami nieekologicznego stylu życia ludzi jest powolne ginięcie zagrożonych gatunków zwierząt, które nie mają szans na odnowienie swojej populacji. Jednak tymi najbardziej zauważalnymi są znaczne pogorszenie codziennego funkcjonowania ludzi żyjących w miastach – choroby układu oddechowego, a nawet nowotwory to przykra codzienność zurbanizowanych czasów.

     

    Czego się nauczysz na studiach

    Dlatego niesamowicie ważne jest wdrożenie jak największej ilości działań, zmierzających do zapewnienia ochrony środowisku naturalnemu. W odpowiedzi na szerokie zapotrzebowanie na wykształconych ludzi, zdolnych do zaopiekowania się otaczającą nas przyrodą, a także na samo zainteresowanie tą tematyką przyszłych studentów, powstał kierunek Ochrona środowiska, którego podjęcie umożliwiają niektóre uczelnie w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

    Przedmioty, które znajdą się na liście obowiązkowych dla każdego ze studentów, to między innymi:

    • Zarządzanie ochroną środowiska
    • Systemy ochrony środowiska
    • Przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej
    • Ochrona i kształtowanie zasobów wodnych

     

    Typ i tryb studiów:


    Studia na kierunku ochrona środowiska możemy podzielić na:

     

    1. Poziom studiów:

    2. Forma:

     

    Studia na kierunku ochrona środowiska w Trójmieście realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata. 

    Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku.

    Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne.

     

    Dla kogo te studia

    Pomimo faktu, że każdy z nas powinien być świadomym konsekwencji swoich czynów w kwestii ekologii człowiekiem, to na studiach na kierunku Ochrona środowiska największy sukces odniosą studenci, posiadający pewien zestaw cech charakteru i osobowości. Wobec tego jak wygląda sylwetka idealnego kandydata na te studia?

    Jeśli jesteś wrażliwy na dobro twojej planety, chciałbyś brać czynny udział w działaniach zmierzających do jej ochrony, masz pomysł na to, jak zachęcić ludzi do bycia bardziej ekologicznymi, a ponadto nauka biologii i innych przedmiotów przyrodniczych to dla ciebie bułka z masłem, prawdopodobnie to właśnie ty powinieneś zostać studentem Ochrony środowiska w Trójmieście!

    Wygląd szczegółowej siatki studiów wybranego przez ciebie kierunku, będzie w dużej mierze uzależniony od wybranej przez ciebie uczelni i jej ustaleń. Jednak niezmiennym faktem dotyczącym niektórych kierunków studiów jest to, że możesz go podjąć w trybie dziennym i zaocznym. Analogicznie jest z Ochroną środowiska. Zatem z czym wiąże się wybranie każdej z opcji?

    Studia stacjonarne to tryb nauki wybieranej przez znaczną większość kandydatów. Zapewnia on możliwość zachowania pewnej ciągłości przyswajanej wiedzy dzięki rozłożeniu jej na kilka dni w tygodniu – w przeciwieństwie do trybu niestacjonarnego, na którym nauka odbywa się jedynie w weekendy, podczas całodziennych zjazdów, odbywających się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, co pozwala studentom na podjęcie pełnoetatowej pracy w tygodniu.

    Wybór trybu studiów w żaden sposób nie wpływa na to, jak będziesz widziany w oczach przyszłego pracodawcy oraz nie świadczy o posiadanych przez ciebie kompetencjach – będą one identyczne niezależnie od wybranego trybu kształcenia.

     

     

Jakie opinie mają studia na kierunku Ochrona środowiska w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Po zapoznaniu się z poprzednimi akapitami coraz bardziej utwierdzasz się w tym, że Ochrona środowiska w Gdańsku, Gdyni i Sopocie to studia dla ciebie, jednak chciałbyś dla pewności poznać opinie studentów tego kierunku?

Gabriela, studentka trzeciego roku Ochrony środowiska w Trójmieście, mówi:

„Gdyby nie było naszej planety, nie byłoby i nas. Natura jest nieodłączną częścią życia każdego organizmu żywego, bez niej na świecie byłby chyba tylko beton, asfalt i mnóstwo smogu. Uważam, że należy robić wszystko, aby chronić naturę, dlatego zdecydowałam się na Ochronę środowiska. A dlaczego w Trójmieście? To moje ulubione miejsce na mapie Polski i nie wyobrażam sobie mieszkania nigdzie indziej.”

19 Uczelni w Trójmieście

Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.

W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście

 



#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia