Filologia - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Filologia - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Studia na kierunku filologia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku

Filologia stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku filologia

Uniwersytet WSB Merito Gdynia

Uniwersytet WSB Merito Gdynia

Filologia stopień: (I) , czas trwania: 3 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku filologia

Akademia Ateneum w Gdańsku

Akademia Ateneum w Gdańsku

Filologia stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku filologia

23.08.2024

Filologia studia 2024 – Trójmiasto (Gdańsk, Gdynia, Sopot) | woj. pomorskie

Filologia w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 14 różnych specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi nauczyciela lub tłumacza. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu historii, kultury i języka.

Filologia - Gdańsk, Gdynia, Sopot
Studia na kierunku filologia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku filologia oferują połączenie nauki wybranego języka z historią i kulturą wielu krajów świata. W trakcie zajęć studenci uczą się komunikowania publicznego, translatoryki, medioznawstwa. Uczestnicy zajęć na filologii zdobywają też kompetencje komunikacyjne, dzięki ćwiczeniom poświęconym sztuce skutecznej negocjacji.

Absolwenci kierunków filologicznych posiadają umiejętności niezbędne do posługiwania się językiem obcym w zakresie ogólnym i specjalistycznym. Filologowie odnajdą się w biurach tłumaczeń i wydawnictwach. Potrzebni są także w biznesie, marketingu i branży handlowej.  Absolwenci filologii poza umiejętnościami językowymi, posiadają też wiedzę kulturoznawczą, co może dać zatrudnienie w placówkach oświatowych.

Studia na kierunku filologia w Trójmieście można podjąć na 3 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na filologii w Trójmieście w 2024/2025 r. zaczynają się od 5916 zł za pierwszy rok studiów.

Gdzie studiować kierunek filologia w Trójmieście

W Trójmieście filologię możesz studiować w ramach kierunku na 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych: Akademii Ateneum w Gdańsku, Uniwersytecie WSB Merito w Gdańsku, Uniwersytecie WSB Merito w Gdyni.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku filologia, w roku akademickim 2024/2025, na kandydatów czekają miejsca na studiach płatnych na uczelniach niepublicznych. Cena wynosi około 5916 zł za pierwszy rok studiów.

 

Kierunek filologia - uczelnie w Trójmieście:

Sprawdź 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia w Trójmieście

W procesie rekrutacji na studia w Trójmieście na kierunku filologia w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane jest złożenie odpowiednich dokumentów. filologia Trójmiasto - przedmioty maturalne

Spełnienie wymogów rekrutacyjnych, narzuconych przez wybraną przez siebie uczelnię, jest koniecznym do spełnienia warunkiem, aby móc myśleć o rozpoczęciu studiów. Zatem jakie wymagania obowiązują podczas rekrutacji na Filologię na większości uczelni w Gdańsku, Gdyni i Sopocie?

Przedmiotami, do nauki których warto przygotować się odpowiednio wcześnie, aby odnieść jak największy sukces podczas egzaminu maturalnego, będą: język polski oraz język obcy nowożytny. Pamiętaj jednak, że procedury rekrutacyjne, a także przedmioty, które warto zdawać, mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni oraz ulegać zmianom w czasie. Dlatego staraj się być na bieżąco, śledząc stronę internetową wybranej uczelni.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku filologia w Trójmieście

Studia na kierunku filologia w Trójmieście realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.

Uczelnie w Trójmieście umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Poziom i tryb studiów

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek filologia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Ateneum w Gdańsku stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet WSB Merito Gdynia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej
Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Studia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie na kierunku Filologia będą wyglądały inaczej w zależności od tego, na jaki odłam tej humanistycznej nauki się zdecydujesz. Z oczywistych względów zdobywanie edukacji w ramach filologii polskiej będzie znacznie inne od studiowania filologii germańskiej, czy angielskiej. Jednak jedno jest pewne – jako student dowolnie wybranej filologii, poza wiedzą ściśle lingwistyczną, przyswoisz również historię danego obszaru językowego, jego kulturę, ekonomię oraz zmiany społeczno-ekonomiczne, mające kluczowy wpływ na wygląd dzisiejszej gospodarki.

Przygodę z Filologią rozpoczniesz od zgłębienia ogólnej wiedzy, której część może zdawać się pozornie niezwiązana z kierunkiem twojego kształcenia, jednak dzięki zaufaniu do przemyślanie ułożonej podstawy programowej, staniesz się wszechstronnym studentem, zdolnym do podjęcia pracy w niemal każdym zawodzie.

Przyswojenie filozofii i psychologii wprowadzi cię w świat podstaw rozwoju każdej istniejącej Filologii, a historia sztuki danego obszaru językowego pozwoli zrozumieć umysły twórców, którym poprzez własną artystyczną ekspresję udało się podbić świat.

Na późniejszych etapach swojej edukacji zmierzysz się z wyzwaniem polegającym na wyborze specjalności, dzięki której ukierunkujesz swoją naukę na przygotowanie do wykonywanie konkretnego zawodu. Wśród specjalności, w których będziesz mógł przebierać, znajdą się:

  • Nauczycielska
  • Translatorska
  • Język w mediach i biznesie
  • Komunikowanie publiczne

 

Jakie są specjalności na filologii w Trójmieście

Współczesne studia filologiczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Sprawdź specjalności na filologii w Trójmieście

 

Filologia studia podyplomowe w Trójmieście

Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu zarządzania. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.

Sprawdź 

Ile trwają studia na kierunku filologia w Trójmieście

Ile trwają studia na kierunku filologia w Trójmieście

Studia na kierunku filologia w Trójmieście, w zależności od typu studiów trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Sprawdź

Filologia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po filologii

Zastanawiasz się, jakie zatrudnienie będziesz mógł podjąć po ukończeniu studiów na kierunku Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie? Możliwości zawodowe w dużej mierze będą predysponowane przez wybór specjalności, dokonany w trakcie edukacji na studiach.

Absolwenci kształcący się w kierunku translatoryki z dużym prawdopodobieństwem doskonale odnajdą się w biurach tłumaczeń, wydawnictwach książkowych i prasowych, a także kancelariach adwokackich po zdobyciu uprawnień tłumacza przysięgłego.

Praca w placówkach oświatowych, takich jak przedszkola, szkoły, świetlice środowiskowe oraz szkoły językowe będzie doskonałą opcją dla specjalistów w filologii nauczycielskiej. Ponadto będziesz mógł liczyć na zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach handlowych oraz telekomunikacyjnych.

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów Filologia?

Po ukończeniu studiów na kierunku Filologia absolwenci mają przed sobą szerokie możliwości i mogą podjąć prace w wielu branżach. Poza zawodami takimi jak nauczyciel czy tłumacz, które ściśle są powiązane z wybraną specjalnością w czasie studiów, absolwenci mogą odnaleźć się również w takich zawodach jak copywriter czy specjalista do spraw reklamy. Czym zajmują się na co dzień oraz ile wynoszą ich średnie miesięczne zarobki?

 

Tłumacz

Tłumacz może podjąć pracę m.in. w biurach tłumaczeniowych, firmach, wydawnictwach lub kancelariach. Zajmuje się on na co dzień tłumaczeniem tekstów, książek lub dokumentów na język obcy lub z języka obcego na język polski. Tłumacz może również sprawdzać i poświadczać tłumaczenia wykonywane przez inne osoby. Warto wspomieć, że tłumacz może również pracować jako freelancer. Mediana zarobków tłumacza wynosi około 6390 zł brutto miesięcznie.

 

Nauczyciel

Zawód nauczyciela jest niezwykle ważny, ponieważ to właśnie nauczyciele odpowiadają za edukację społeczeństwa. Do zadań nauczyciela możemy zaliczyć prowadzenie zajęć dydaktycznych, przygotowywanie scenariuszy zajęć czy prac domowych oraz sprawdzianów dla uczniów. Nauczyciel poprzez podstawę programową jest zobowiązany do przekazywania zawartej w niej wiedzy, dlatego realizowanie programu nauczania możemy również zaliczyć do jego codziennych obowiązków. Mediana zarobków nauczyciela wynosi około 4860 zł brutto miesięcznie.

 

Copywriter

Copywriterzy mogą znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, marketingowych oraz działach reklamy, jednak często decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej i przyjmowanie zleceń od innych firm, co daje im większą swobodę w tworzeniu treści, ponieważ sami przyjmują zlecenia i nie są im one narzucane. Mogą również pracowac jako freelancerzy. Na co dzień zajmują się pisaniem tekstów z różnych dziedzin – są one uzależnione od preferencji danego copywritera. Copywriter może się również zajmować współtworzeniem stron internetowych i haseł reklamowych. Mediana zarobków copywritera wynosi około 4910 zł brutto miesięcznie.

 

Specjalista do spraw reklamy

Absolwenci mogą również pracować jako specjaliści do spraw reklamy. Specjalista do spraw reklamy może podjąć zatrudnienie w agencjach reklamowych, marketingowych, mediach lub w firmach w działach odpowiedzialnych za promocję i reklamę. Zajmuje się on tworzeniem kampanii reklamowych oraz nadzoruje on prace zespołu nad danym projektem. Sprawdza efektywność podejmowanych działań i jak szeroki zasięg mają np. promowane posty w social mediach. Specjalista do spraw reklamy czuwa również nad współpracą z innymi agencjami oraz podwykonawcami. Mediana zarobków specjalisty do spraw reklamy wynosi około 5480 zł brutto miesięcznie.

 

*Pamiętaj, że są to tylko orientacyjne zarobki i w rzeczywistości mogą się one różnić pomiędzy sobą. Wpływ na to ma wiele czynników. Wahania pomiędzy stawkami uzależnione są m.in. od wykształcenia, stażu pracy, doświadczenia, znajomości języków lub nawet miejsca pracy. Wynagrodzenia mogą różnić się między poszczególnymi województwami, a nawet miastami.

Ile kosztują studia na kierunku filologia w Trójmieście

Za naukę w uczelniach niepublicznych będziemy musieli zapłacić. Ile kosztują studia na kierunku filologia w Trójmieście? Cena  w 2024 roku wynosi około 5916 zł za pierwszy rok studiów.

Kierunek filologia w Trójmieście ceny 2024: 

  • Uniwersytet WSB Merito w Gdyni - od 5916 zł
  • ​Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku - od 5916 zł

Sprawdź

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Filologia Gdańsk | Gdynia | Sopot studia i stopnia

Filologia Gdańsk | Gdynia | Sopot studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Filologia Gdańsk | Gdynia | Sopot studia stacjonarne

Filologia Gdańsk | Gdynia | Sopot studia niestacjonarne

Filologia w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Aktualności rekrutacyjne

Jakie opinie mają studia na kierunku Filologia w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Nauka na studiach filologicznych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie to doskonała inwestycja w przyszłość, jeśli tylko kandydat ma w sobie pasje i chęć do zgłębiania umiejętności lingwistycznych.

Mateusz, student pierwszego roku Filologii polskiej w Trójmieście, mówi:

„Wybór przyszłego kierunku studiów przyszedł mi z wielką łatwością. Odkąd pamiętam, chciałem zostać nauczycielem języka polskiego. Udało mi się wykonać pierwszy krok ku spełnieniu największego z moich marzeń i studiować na jednej z uczelni w Trójmieście Filologię polską. Szczerze polecam ten wybór każdemu. Sam, mając taką możliwość, nie dokonałbym innego.”

19 Uczelni w Trójmieście

Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.

W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście

 



#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować