Wzornictwo - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Wzornictwo - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Wzornictwo - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Studia w Trójmieście

na kierunku wzornictwo

Odkryj wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie i sprawdź gdzie możesz studiować

Dodaj do ulubionych

Wzornictwo studia – Gdańsk, Gdynia, Sopot | woj. pomorskie

Studia na kierunku wzornictwo w Trójmieście to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej - Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym

Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Wzornictwo to nowoczesny kierunek studiów, który wybierają osoby, mające upodobania artystyczne, ale jednocześnie szukające praktycznych rozwiązań edukacyjnych. Studia w Trójmieście w tym zakresie łączą wzornictwo przemysłowe i sztukę użytkową. Studenci uczą się projektować nowoczesne formy użytkowe i towarzyszące im przestrzenie w zakresie produktu, mebli, opakowań, mobilności.

Absolwenci zatrudniani są w firmach projektowych w zakresie wzornictwa przemysłowego, w agencjach reklamowych, w firmach produkcyjnych, w firmach wystawienniczych, w firmach wytwórczych (detal, mebel, kolekcja), w jednostkach administracji samorządowej, jednostkach kultury, w doradztwie i konsultacjach w projektach wzorniczych, projektach małej architektury.

czytaj dalej wszystko o Wzornictwo - Gdańsk, Gdynia, Sopot

Zobacz, na jakich uczelniach w Gdańsku | Gdyni | Sopocie jest kierunek wzornictwo

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Sopocka Szkoła Wyższa

Sopocka Szkoła Wyższa

Jednostka prowadząca

Wzornictwo stopień: (I), czas trwania: 4 lata
tryb: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku wzornictwo

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Jednostka prowadząca

Wzornictwo stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Aby dostać się na studia na kierunku Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie należy zmierzyć się z dwuetapowym procesem rekrutacji, mającym na celu wyłonienie kandydatów o najlepszych predyspozycjach do stania się ekspertami w praktykowanym fachu.

Poza egzaminem maturalnym, na którym powinieneś wykazać się wysoko rozwiniętymi umiejętnościami podejdziesz do wstępnego sprawdzianu badającego twoje umiejętności plastyczne.

O przyjęciu na studia zadecyduje ostateczny wynik, będący składową obu etapów rekrutacji. Należy pamiętać, że procedury aplikacyjne mogą się różnić w zależności od wybranej uczelni oraz ulegać zmianom na przestrzeni czasu. Dlatego pamiętaj, abyś śledził stronę internetową wybranego ośrodka akademickiego tuż przed zgłoszeniem swojej kandydatury.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Wzornictwo w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - zasady rekrutacji

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

WZORNICTWO GDAŃSK | GDYNIA | SOPOT STUDIA I STOPNIA

WZORNICTWO GDAŃSK | GDYNIA | SOPOT STUDIA II STOPNIA


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

WZORNICTWO GDAŃSK | GDYNIA | SOPOT STUDIA STACJONARNE

WZORNICTWO GDAŃSK | GDYNIA | SOPOT STUDIA NIESTACJONARNE

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku wzornictwo w Gdańsku | gdyni | sopocie

Studia I stopnia

Jak wyglądają studia na kierunku Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Czy kiedy oglądałeś piękne, nowoczesne budynki z idealnie zaprojektowanym ogrodem oraz z kolorowymi kamykami, zastanawiałeś się kto za tym projektem stoi? A kiedy oglądałeś ostatnio sztukę w teatrze i podziwiałeś aktorów w nienagannych strojach, myślałeś kto je zaprojektował? Jakie trzeba mieć poczucie estetyki, żeby zobaczyć świat inaczej, pełniej, bardziej kolorowo?

Tego można nauczyć się i ćwiczyć na studiach w Trójmieście! Kierunek wzornictwo jest otwarty na wszystkich chętnych, z bogatą wyobraźnią i otwartym umysłem. Uczelnie wyższe w nadmorskich miastach mają w swojej ofercie bogate programy studiów, by rozwijać, poszerzać i pielęgnować talenty swoich adeptów.

Ten ciekawy kierunek studiów jest dla wszystkich tych, którzy odznaczają się niebagatelnym spojrzeniem na modę, a swoim strojem chcą wyrazić swoją osobowość. Cieszy więc fakt, iż chętnych na te studia nie brakuje, a rynek pracy, coraz bardziej otwiera się na specjalistów w tej dziedzinie. Biura projektowe i artystyczne atelier pojawiają się bowiem w każdym większym mieście.

Młodzi ludzie mogą więc realizować swoje projekty, wpisując się w wysokie wymagania odbiorców. Nie jest jednak łatwo być oryginalnym – projektanci prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach i połączeniach, by zaistnieć. Jednak, by zostać rozpoznawalnym, warto mieć dobry warsztat, a ten można sobie zapewnić, studiując wzornictwo w Trójmieście.

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Wiedza

Decydując się na studiowanie wzornictwa, w programie studiów będzie można znaleźć historię sztuki lub filozofię. Ponadto, przyszły adept wzornictwa dowie się, jak pracować z materiałem, by dobrze zrealizować swój projekt. Aby ułatwić sobie pracę, student dowie się jak wykorzystywać nowe techniki i technologie w swojej pracy, by utworzyć dzieło niepowtarzalne.

Aby jak najlepiej poznać kunszt artystyczny, profesorowie przedstawią sylwetki największych twórców, dokładnie badając ich życiorysy. Wszystko po to, by student tego kierunku mógł wzorować się na najlepszych i dążyć do doskonałości.

 

Umiejętności

Uzyskana wiedza w trakcie kształcenia, umożliwi studentowi wzornictwa tworzenie własnych kompozycji modowych. Wizje, rodzące się w trakcie kształcenia będą mogły przerodzić się w rzeczywistość, po poznaniu technik i możliwości własnej wyobraźni.

Niezbędna także będzie wiedza z zakresu posługiwania się igłą i nitką, rozpoznawania właściwości materiałów, czy nawet poznanie anatomii ludzkiego ciała. Wszystkie te zagadnienia, student będzie mógł rozwijać w trakcie nauki, by później móc pracować w sposób nieszablonowy.

 

Kompetencje społeczne

Absolwent tego kierunku będzie wiedział, że mimo zakończonych studiów powinien się dalej kształcić i aby być najlepszym, będzie pogłębiał swoją wiedzę. Ponadto, będzie doskonale przygotowany do pracy samodzielnej, ale poradzi sobie także w grupie profesjonalistów.

Będzie także wiedział, jak najlepiej zorganizować własne stanowisko pracy, by być efektywnym. W trakcie tworzenia, będzie oddawał się procesom twórczym, z dbałością o najmniejsze detale, by cała kreacja była wyrazem piękna i precyzji.

 

Program studiów i przedmioty

Uczelnie wyższe w Trójmieście, tak opracowały swoje programy, by przyszły absolwent po opuszczeniu murów wyższej szkoły miał elementarną wiedzę z zakresu wzornictwa. Wiedza, którą student będzie posiadał, powinna mu zagwarantować dobrą i ciekawą pracę.

Ten artystyczny kierunek jest interdyscyplinarny – co oznacza, że student będzie zdobywał tu wiedzę nie tylko w zakresie praktycznym, ale także pozna historię sztuki, filozofię a także kulturę, wpływającą na modę, trendy i zainteresowania ludzi w poprzednich dekadach. Student wzornictwa pozna zależności, które determinowały modowe wybory ludzi. Całe studia, powinny przynieść młodemu człowiekowi wiedzę i pewność siebie w tej dyscyplinie.

 

W programie studiów na kierunku kosmetologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:

 • Rysunek z elementami anatomii
 • Rzeźba
 • Historia sztuki
 • Bionika
 • Psychofizjologia widzenia
 • Projektowanie wstępne
 • Komputerowe wspomaganie projektowania
 • Podstawy typografii i komunikacji wizualnej

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?

Jeżeli dobrze czujesz się jako kreator, wolisz odkrywać nowe, niż odtwarzać stare, a twoja wyobraźnia jest niezbadana – to mogą być studia właśnie dla Ciebie! Kandydat na wzornictwo, powinien wykazywać się głębokim uczuciem estetyki oraz piękna. Dobrze, by interesował się modą oraz panującymi w modzie trendami.

Kolejnym ważnym punktem, będzie uczucie braku strachu przed eksperymentowaniem. Nie wszystkie próby i projekty będą przecież trafione – nie należy się wtedy zrażać, a raczej nabierać większej dyscypliny i próbować dwa razy bardziej. Jeśli przyszły student lubi przerabiać stare ciuchy, zmieniać, doszywać, a maszyna do szycia nie jest mu obca, to znak, że wzornictwo jest dobrym kierunkiem.

Otwarty umysł na nowe, a także wrażliwość, będą tutaj bardzo cenne. Te interdyscyplinarne studia powinny nauczyć kandydata wytrwałości i cierpliwości w działaniach – często to co nowe i niezrozumiałe, po latach okazuje się strzałem w dziesiątkę. Ponadto, ciągłe dążenie do doskonałości kształtuje charakter, a wytrwałość jest w tym zawodzie bardzo pożądana.

Ile trwają studia na kierunku Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Ile trwają studia na kierunku Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Studia na kierunku wzornictwo w Trójmieście, w zależności od typu studiów trwają od 3 do 4 lat (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Jeśli myślisz coraz poważniej o podjęciu Wzornictwa w Trójmieście, chciałbyś z pewnością wiedzieć, ile czasu zajmie ci zdobycie upragnionego tytułu absolwenta. Ukończenie studiów pierwszego stopnia na Wzornictwie zajmie każdemu ze studentów najprawdopodobniej trzy lub cztery lata, po przejściu których będą oni mogli się pochwalić dyplomem licencjata. 

Studia drugiego stopnia na Wzornictwie to uzupełnienie i wzbogacenie posiadanych już kompetencji. Proces ten będzie trwał dwa lata i zostanie wynagrodzony uzyskaniem przez absolwentów tytułu magistra. Regulamin wybranej uczelni określa czas trwania każdego z kierunków, dlatego przed aplikacją powinieneś upewnić się co do najważniejszych kwestii.

Gdzie studiować na kierunku wzornictwo w Trójmieście?

 

Uczelnie na których można studiować kierunek wzornictwo w Trójmieście:

czytaj dalej uczelnie w Trójmieście

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Aby podjąć studia w Trójmieście na kierunku wzornictwo, należy najpierw dobrze zorientować się, jak wygląda rekrutacja. Należy w tym miejscu powiedzieć, że zwykle jest to rekrutacja dwuetapowa – pierwszy etap – ten bardziej standardowy, to oczywiście zdanie egzaminu maturalnego z jak najlepszym wynikiem.

Kolejny etap to egzamin praktyczny – czyli wykonanie wybranego projektu w terminie odgórnie ustalonym przez uczelnie. Na tym etapie najważniejsze jest wykazanie się talentem malarskim – bez tego, dostać się na artystyczne studia będzie trudno.

 

Proces rekrutacji

Rekrutacja na ten kierunek studiów jest dwuetapowa – pierwszy etap to rejestracja kandydata na stronie internetowej wybranej uczelni, uiszczenie opłaty rekrutacyjnej oraz zdanie egzaminu maturalnego z jak najlepszym wynikiem.

Kolejny – ten praktyczny, to wykonanie wybranego przez siebie projektu w terminie ustalonym przez uczelnię. Zalecamy jednak sprawdzić zasady rekrutacji osobiście, na stronach internetowych wybranej szkoły wyższej.

 

Jakie przedmioty brane są pod uwagę

Najczęściej przedmioty, które są brane pod uwagę na ten kierunek studiów, to matematyka oraz nowożytny język obcy. Jeśli kandydat planuje podjąć kształcenie na wzornictwie, powinien rozważyć zdawanie tych przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Udział w olimpiadzie przedmiotowej – dla laureata bądź finalisty, da w tym miejscu gwarancję pojawienia się na liście studentów wzornictwa.

 

Wymagane dokumenty

Niezbędne dokumenty, które należy dostarczyć na wybraną przez siebie uczelnię artystyczną, to:

 • oryginał świadectwa maturalnego,
 • podpisane podanie o przyjęcie na studia,
 • formularz osobowy,
 • 2 aktualne fotografie zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych.

 

Zalecamy jednak osobiste sprawdzenie wymagań pod względem dokumentów.

zasady rekrutacji na studia

Jaka praca po studiach na kierunku Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Jaka praca po studiach na kierunku Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Jeśli kandydat poważnie zastanawia się nad podjęciem nauki na kierunku wzornictwo, na pewno myśli także, jaka przyszłość go po nim czeka? Gdzie można podjąć ewentualną pracę? Jedną z możliwości jest podjęcie pracy w miejscach typowo związanych z projektowaniem ubioru – studia projektowe lub artystyczne atelier powinny być tu doskonałym przykładem.

Ponadto, jest to dobry początek dla własnej kariery – starsi koledzy mogą bowiem pomóc i podpowiedzieć, jak zaprojektować wymarzoną kolekcję. Taka pomoc, często jest nieoceniona, w osiągnięciu najlepszych wyników w swojej pracy.

Wybitny wzornik, może również starać się o pracę w teatrach, operach lub filharmoniach – czyli wszędzie tam, gdzie odbiór wizualny jest bardzo ważny dla wartości całego dzieła – taka praca pozwala na kreatywne podejście do tematów już znanych – najpiękniejsze kreacje i stroje do spektakli są często w pamięci odbiorców przez lata.

Dobry specjalista w swojej dziedzinie, może próbować swoich sił w pracy jako projektant nie tylko ubioru, ale także budynków, parków czy ogrodów. Wiedza z zakresu przestrzenności i łączenia barw jest tutaj nieodzowna – wszelkie narzędzia student otrzymuje w trakcie nauki w szkole wyższej, przez co praca jako projektant miejsc użytku publicznego może być doskonałą przygodą.

Nie należy zapominać o innych biurach projektowych – a nawet wydawnictwach czy biurach graficznych. We wszystkich tych miejscach, przyszły absolwent wzornictwa powinien poradzić sobie bez problemu.

 

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku wzornictwo

Wybór pracy zależy od przyszłego absolwenta – może przecież robić wiele! Zaczynając od biur projektowych, a kończąc na pracę w teatrze – wszelkie te drogi są możliwe do realizacji, a wymagania stawiane przed studentem, nie powinny go przerosnąć.

Wiele także zależy od możliwości i wyobraźni studenta – czy wolałby pracować samodzielnie, czy z grupą osób? Zawsze także można założyć własną działalność gospodarczą i realizować się jako samodzielny twórca.

 

Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku wzornictwo

 • Projektant
 • Specjalista ds. designu
 • Kreator
 • Asystent teatralny

Jakie opinie mają studia na kierunku Wzornictwo w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Kluczem do wyrobienia sobie opinii na temat wybranego kierunku studiów może okazać się poznanie opinii starszych kolegów, mających do czynienia z określoną dziedziną wiedzy. Jesteś ciekaw, jakie opinie ma Wzornictwo?

Zuzanna, studentka pierwszego roku Wzornictwa w Trójmieście, mówi:

„Odkąd rozpoczęłam naukę w liceum już wiedziałam, że chciałabym studiować Wzornictwo. To niezwykle przyszłościowy kierunek, pozwalający pogodzić talent plastyczny ze zdobywaniem potrzebnej wiedzy technicznej. Studiuję w Trójmieście, bo jest to bardzo inspirujące miejsce z wieloma perspektywami na przyszłość.”

Popularne kierunki artystyczne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Kierunki artystyczne w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

Rozwiń

19 Uczelni w Trójmieście

Gdańsk ma wszystko, czego potrzebuje młody człowiek: dobre uczelnie, niesamowity klimat i bogatą historię, puby, bary, kawiarnie… Jako region turystyczny ma rozbudowaną strefę gastronomiczną i hotelową. Studenci nie mają tu żadnych problemów ze znalezieniem dodatkowej pracy.

W kwestii edukacji Trójmiasto ma wiele do zaoferowania: działa tutaj 19 uczelni wyższych, w tym 6 publicznych: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Akademia Muzyczna.

Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują trójmiejskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Trójmieście

 #MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

Komentarze (0)