Bioindykacja w monitoringu środowiska

Bioindykacja w monitoringu środowiska

Bioindykacja w monitoringu środowiska

30.11.-0001

Bioindykacja w monitoringu środowiska

Jeśli zagadnienie monitoringu środowiska wydaje się dość zrozumiałe, to czym może być bioindykacja? Otóż, jest to metoda oceny stanu środowiska naturalnego, która wykorzystuje żywe organizmy- na przykład: glony, mchy, czy porosty. Metoda ta wspomaga pomiary techniczne informujące o poziomie stężeń zanieczyszczeń.

W toku zajęć z przedmiotu Bioindykacja w monitoringu środowiska studenci zaznajamiają się z systemami i technikami pomiarowymi w monitoringu środowiska, monitoringiem powietrza, wód podziemnych i powierzchniowych oraz osadów, gleby i gruntów, oceną stanu środowiska na podstawie występowania specyficznych gatunków oraz zmian ilościowych składników biocenozy, gromadzeniem i opracowywaniem danych.

Ponadto, studenci poznają najnowsze metody eksperymentalne i urządzenia badawczo- pomiarowe, nabywają umiejętności planowania doświadczeń i praktycznego zastosowania metod badawczych, technik analitycznych i testów niezbędnych w monitoringu środowiska przyrodniczego i bioindykacji skażeń, a także umiejętności planowania, przeprowadzenia i interpretacji wyników badań jakości środowiska na danym terenie.

idź do kierunku OCHRONA ŚRODOWISKA STUDIA POZNAŃ

Komentarze (0)