Dietetyka - Bydgoszcz

Dietetyka - Bydgoszcz

Studia na kierunku dietetyka w Bydgoszczy możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 4 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Dietetyka stopień: (I) , czas trwania: 3 lata ,
forma: stacjonarne
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy

Dietetyka stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne
Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz

Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz

Dietetyka stopień: (I) , czas trwania: 3 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku dietetyka

26.08.2024

Dietetyka studia Bydgoszcz 2024 | woj. kujawsko-pomorskie

Dietetyka w Bydgoszczy to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia przygotowują do wykonywania zawodu dietetyka. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu edukacji żywieniowej czy psychodietetyki.

Dietetyka - Bydgoszcz
Studia na kierunku dietetyka w Bydgoszczy
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Opis kierunku

Kierunek dietetyka w Bydgoszczy opracowywany jest w interdyscyplinarny sposób, dzięki czemu studenci mają okazję nabyć rzetelne wykształcenie medyczne. Uczą się w racjonalny sposób planować żywienie dla osób indywidualnych i grup, oceniać stan odżywiania, sposoby żywienia i rozpoznawać niedożywienie. W trakcie nauki studenci zetkną się z takimi przedmiotami jak anatomia człowieka, podstawy żywienia, mikrobiologia czy etnodietetyka.

Absolwenci studiów medycznych pracują w szpitalnych działach żywienia, sanatoriach i innych placówkach ochrony zdrowia. Dietetycy mogą pracować także w zakładach świadczących usługi hotelarskie, restauracjach, firmach kateringowych. Absolwenci kierunku odnajdą się również na siłowniach i w klubach fitness gdzie mogą pracować jako trenerzy personalni.

Studia na kierunku dietetyka w Bydgoszczy można podjąć na 5 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej), a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2024/2025 na CM wyniósł 37 punktów.

 

Gdzie studiować kierunek dietetyka w Bydgoszczy

W Bydgoszczy dietetykę możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 2 uczelniach publicznych: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytetcie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz 3 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższychWyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, Bydgoskiej Szkole Wyższej, Uniwersytecie WSB Merito w Bydgoszczy.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku dietetyka, w roku akademickim 2024/2025, Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy oferuje 90 miejsc w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na CM UMK oraz na uczelni niepublicznej.

 

Kierunek dietetyka - uczelnie w Bydgoszczy:

Sprawdź

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek dietetyka w Bydgoszczy

W procesie rekrutacji na studia w Bydgoszczy na kierunku dietetyka w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, fizyka, geografia, informatyka, matematyka. dietetyka Bydgoszcz - przedmioty maturalne

Studia medyczne na kierunku dietetyka są intelektualną przygodą dla osób, którym sprawy dobrego i świadomego odżywiania nie są obce. Sam fakt takich zainteresowań to jednak zbyt mało. Nie należy zapominać o tym, że studia na kierunku dietetyka mają przede wszystkim medyczny charakter, więc dostaną się na nie jedynie najlepsi absolwenci szkół średnich. Podczas swoich przygotowań do matury szczególną uwagą obdarz przedmioty takie jak: biologia, chemia, matematyka, fizyka, geografia lub astronomia. Pamiętaj, że zdawanie wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym znacznie zwiększy twoje szanse na znalezienie się na listach osób przyjętych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku dietetyka w Bydgoszczy

Studia na kierunku dietetyka w Bydgoszczy realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.

Uczelnie w Bydgoszczy umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Uczelnie w Bydgoszczy - kierunek dietetyka:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (Wydział Nauk o Zdrowiu) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Studia I stopnia) stacjonarne I stopnia więcej
Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz stacjonarne, niestacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Program studiów i przedmioty

Uczelnie wyższe w Bydgoszczy tak opracowały swoje programy, by każdy absolwent tego kierunku mógł zostać profesjonalnym specjalistą w dziedzinie odżywiania i dietetyki. Ciągły wzrost zainteresowania tą dziedziną determinuje postawanie coraz to nowych miejsc pracy.

Dzięki temu absolwenci dietetyki nie powinni mieć problemu ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie. Wiedza, którą nabędzie student dietetyki jest uporządkowana, a przedmioty tak ułożone, by nabywana wiedza nie przerastała potencjalnego absolwenta, a raczej wynikała z poznanych już wykładów.

 

Poniżej znajduje się przykładowa lista przedmiotów:

  • Podstawy psychologii
  • Mikrobiologia ogólna i żywności
  • Etnodietetyka
  • Rola rodziny w żywieniu
  • Edukacja żywieniowa
  • Anatomia człowieka
  • Fizjologia człowieka
  • Podstawy żywienia człowieka
  • Historia medycyny
  • Etyka


Jak widać na powyższej liście dietetyka, to nie tylko nauka o żywieniu. W programie znajdują się elementy etyki i psychologii, by w późniejszej pracy, absolwent nie miał problemu z porozumiewaniem się z pacjentem, a swoją wiedzę przekazywał w sposób profesjonalny.

Ponadto, już na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że to dziedzina ściśle związana z medycyną, dlatego wcześniejsze zamiłowanie do biologii i chemii tylko pomoże przeszłemu studentowi, w odniesieniu sukcesu na kierunku dietetyka.

 

Nabywane umiejętności

Student dietetyki dowie się jaka jest budowa anatomiczna człowieka oraz jakie procesy zachodzą w organizmie. Będzie wiedział, czym jest zbilansowana dieta oraz jakich wyborów dokonywać, by uzupełniać wszystkie mikroelementy w diecie. Ponadto pozna, jak działa metabolizm i z czego dokładnie się składa.

Stosując wiedzę z zakresu dietetyki, student nauczy się rozpoznawać jednostki chorobowe, a stosując poznane dotąd narzędzia po identyfikacji problemu, będzie wiedział, jak udzielić pacjentowi niezbędnej pomocy. Ponadto, studia te umożliwią mu poznanie komunikacji, ważnej dla określania potrzeb zdrowotnych pacjentów oraz empatii – niezbędnej w bezpośrednim kontakcie z pacjentem.

Absolwent tego kierunku będzie wiedział, czym są zachowania antyzdrowotne, oraz zareaguje na nie, w imię dobra pacjenta. Biorąc udział w zajęciach praktycznych, rozpozna stan zagrożenia zdrowia pacjenta, a w wyniku poznanych dotąd informacji, będzie wiedział jakie podjąć działania w zakresie profilaktyki i opieki zdrowotnej.

Studia, przyniosą mu umiejętność oceny stanu odżywiania pacjenta, identyfikacji błędów i zaniedbań w zakresie zdrowego stylu życia.

Polecane:

 

Czy warto iść na studia z dietetyki

Dietetyka jest kierunkiem, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Oczywiście, popularność tej dyscypliny nie powinna być jedynym argumentem do podjęcia studiów, zwłaszcza że kierunek ten należy do obszaru studiów medycznych, które nie należą do najłatwiejszych. Dietetyka to propozycja kształcenia dla osób zainteresowanych tematyką zdrowia, prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej. Bez nich studia mogą wydawać się bezproduktywne i trudniejsze do przejścia.

Sprawdź czy warto iść na studia

Ile trwają studia na kierunku dietetyka w Bydgoszczy

Ile trwają studia na kierunku dietetyka w Bydgoszczy

Studia na kierunku Dietetyka w Bydgoszczy, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).

Sprawdź

Dietetyka w Bydgoszczy - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat
studia II stopnia 2 lata magister

Jaka praca po dietetyce

Wybierając taki kierunek studiów, należy zastanowić się, jakie możliwości zatrudnienia będą po ich skończeniu. Na szczęście absolwenci dietetyki mogą spać spokojnie, ponieważ miejsc, w których mogą się realizować wciąż przybywa. Zakłady i ośrodki zdrowia tylko czekają na specjalistów w tej dziedzinie, ponieważ osób z zaburzeniami odżywiania wciąż przybywa.

Otwarte na współpracę są także siłownie i sale fitness, w których to nie tylko można walczyć o idealną sylwetkę poprzez ćwiczenia, ale także poprzez wiedzę o sobie i swoim żywieniu. Całościowe podejście do zdrowia człowieka wyznacza dzisiejsze trendy w odniesieniu do troski i opieki nad pacjentem – leczyć należy nie tylko ciało, ale także umysł.

Ponadto, pracę jako dietetyk można dostać wszelkiego rodzaju sanatoriach, w których to coraz częściej organizowane są turnusy odchudzające. Zarobki na stanowisku dietetyka wahają się, w zależności od miasta i placówki – od około 3000 zł brutto.

 

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku dietetyka

  • szpitale i prywatne ośrodki zdrowia
  • kluby fitness
  • sanatoria
  • firmy cateringowe
  • przedszkola i szkoły


 

Przykładowe stanowiska po studiach na kierunku dietetyka

  • Dietetyk
  • Trener personalny
  • Specjalista ds. żywienia
  • Asystent dietetyka

 

Ile zarabia się po dietetyce?

Absolwenci studiów na kierunku Dietetyka posiadają kwalifikacje do wykonywania coraz popularniejszego zawodu. Rosnące zainteresowanie profesją oraz samymi studiami to efekt zmian, jakie zachodzą w społeczeństwie, które próbuje zdrowo się odżywiać i dostrzegać wpływ odżywiania na zdrowie i samopoczucie. Absolwentów Dietetyki możemy spotkać w wielu miejscach. Należą do nich: zakłady opieki zdrowotnej, poradnie dietetyczne czy kluby sportowe. A jak prezentują się ich zarobki?

Średnie zarobki absolwentów Dietetyki w 2024 roku:

  • dietetyk prowadzący prywatny gabinet – 5500 złotych
  • dietetyk w szpitalu – 4600 złotych
  • dietetyk w poradni – 4800 złotych

Jak wygląda rekrutacja na dietetykę w Bydgoszczy

Dietetyka - rekrutacja na uczelniach w Bydgoszczy

sprawdź rekrutacja na studia w Bydgoszczy

 

Jakie progi na dietetykę w Bydgoszczy

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy na rok 2024/2025 musieli uzyskać co najmniej 37 punktów.

czytaj dalej 

 

Limity miejsc

Dietetyka na bydgoskich uczelniach, która co roku cieszy się sporym zainteresowaniem, podobnie jak inne kierunki studiów, ma ustalony limit miejsc osób, które uczelnie mogą przyjąć.  

Na jakiej podstawie wybierani są przyszli studenci dietetyki w Bydgoszczy? Rekrutacja na uczelnie w Bydgoszczy opiera się na konkursie świadectw – warto mieć na uwadze, że na studia dostaną się tylko najlepsi z kandydatów.     

Przedmioty, jakie brane są pod uwagę to m.in.: biologia, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, geografia, informatyka oraz matematyka.

Limity miejsc na kierunku dietetyka w Bydgoszczy: 

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: 90

 *Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

czytaj dalej

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Po tym, jak kandydaci zarejestrują się na dietetykę w Bydgoszczy muszą czekać około kilku tygodni na ogłoszenie wyników. Kiedy można spodziewać się wyników rekrutacji na poszczególnych uczelniach w Bydgoszczy?

Terminy opublikowania list osób zakwalifikowanych ustalane są indywidualnie przez poszczególne bydgoskie uczelnie. Gdzie można znaleźć wyniki na dietetykę?

Kandydaci na dietetykę mogą dowiedzieć się o zakwalifikowaniu na studia w Bydgoszczy będą mogli znaleźć w swoim indywidualnym profilu w systemie IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów).W systemie IRK zawarte są również takie informacje jak, uzyskana ilość punktów oraz zajęte miejsce kandydata.

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy: 

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: 18 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Po ogłoszeniu wyników na dietetykę w Bydgoszczy, nadchodzi czas składania przez kandydatów dokumentów rekrutacyjnych. Gdzie złożyć dokumenty? Kandydaci powinni dostarczyć je do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

Kandydaci na dietetykę muszą złożyć osobiście komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Dodatkowo istnieje również możliwość wysłania dokumentów pocztą tradycyjną – liczy się wtedy data nadania listu. 

Kandydaci na dietetykę w Bydgoszczy powinni zadbać o to, aby dokumenty były w odpowiedniej formie i kompletne.

Niektóre z niezbędnych dokumentów, jakie przyszli studenci dietetyki w Bydgoszczy muszą mieć ze sobą to m.in.: podanie na studia i oświadczenie, oryginał świadectwa dojrzałości, zdjęcie do legitymacji, a także dowód osobisty do wglądu.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych uczelni.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Po ogłoszeniu wyników rekrutacji kandydaci, którzy dostali się na dietetykę w Bydgoszczy muszą złożyć komplet dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. 

Kiedy należy złożyć dokumenty na kierunek dietetyka w Bydgoszczy? Uczelnie rozpoczynają przyjmowanie dokumentów zwykle zaraz po ogłoszeniu listy osób zakwalifikowanych. Kandydaci na dostarczenie ich mają zwykle około kilku dni.

W przypadku niedopilnowania terminu przez kandydata istnieje ryzyko skreślenia z listy zakwalifikowanych, podobnie jak w przypadku, kiedy dokumenty będą niekompletne lub w niewłaściwej formie. 

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Bydgoszczy: 

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy: od 19 do 24 lipca 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

Gdzie warto studiować dietetykę?

Kandydaci na studia w Bydgoszczy, zastanawiający się nad podjęciem nauki w ramach omawianego przez nas kierunku mogą skorzystać z oferty jednej uczelni publicznej.

Dietetyka studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Bydgoszczy:

  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera
  • Uniwersytet Kaziemierza Wielkiego w Bydgoszczy

dowiedz się więcej

 

Dietetyka studia – uczelnie niepubliczne (prywatne) w Bydgoszczy:

  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz

dowiedz się więcej

Ile kosztują studia na kierunku dietetyka w Bydgoszczy

Studia stacjonarne na kierunku dietetyka w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić.

Sprawdź

 *Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie studiować dietetykę w Bydgoszczy

Dietetykę w Bydgoszczy można studiować na jednej uczelni publicznej: Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, a także jako specjalność na Uniwersytecie WSB Merito w Bydgoszczy.

 

Gdzie studiować dietetykę bezpłatnie w Bydgoszczy

Dietetykę w Bydgoszczy można studiować bezpłatnie jedynie w trybie stacjonarnym na Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy.

Gdzie studiować dietetykę niestacjonarnie w Bydgoszczy

Dietetykę w Bydgoszczy niestacjonarne (zaoczne) można studiować w ramach specjalności na Uniwersytecie WSB Merito.

Ile kosztują studia niestacjonarne na kierunku dietetyka w Bydgoszczy

Studia niestacjonarne na kierunku dietetyka w Bydgoszczy, niezależnie od tego czy uczelnia jest publiczna czy prywatna, są płatne. 
Czesne może się różnić w zależności od uczelni. 
 

Czy są studia niestacjonarne bezpłatne

Dietetyka w Bydgoszczy w formie niestacjonarnej na uczelniach publicznych czy prywatnych jest płatna. Dietetykę bezpłatnie można studiować jedynie na studiach stacjonarnych na uczelniach publicznych. 

Pokaż wszystkie

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Dietetyka Bydgoszcz studia i stopnia

Dietetyka Bydgoszcz studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Dietetyka Bydgoszcz studia stacjonarne

Dietetyka Bydgoszcz studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku dietetyka w Bydgoszczy

Studia I stopnia

Dietetyka w Bydgoszczy

Aktualności rekrutacyjne

Jakie opinie mają studia na kierunku dietetyka w Bydgoszczy?

Studia na kierunku dietetyka to przygoda życia dla pasjonatów zdrowej i smacznej kuchni, którzy – oprócz doskonalenia zdolności kulinarnych – chcą dysponować rozbudowaną wiedzą z zakresu nauk medycznych.

Daria, studentka trzeciego roku, przekonuje:

Dietetyka to fascynująca dyscyplina. Od pierwszych zajęć wiedziałam, że nie będę się na tych studiach nudzić. Polecam je każdej osobie, która uwielbia zdrową kuchnię. To chyba jeden z nielicznych kierunków, który pozwala przekuć prawdziwą pasję w zawód!

Pozostałe uczelnie w Bydgoszczy na których jest kierunek DIETETYKA

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować