Prawo studia stacjonarne Łódź

Prawo studia stacjonarne Łódź

Studia na kierunku prawo w Łodzi możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 4 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym), niestacjonarnym oraz online.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne

Ścieżki kształcenia na kierunku prawo

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku prawo

Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne
Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Prawo stopień: (Jednolite), czas trwania: 5 lat
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku prawo

Uczelnie, gdzie prawo jako specjalność / ścieżka kształcenia

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi

Administracja stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku administracja

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi

Administracja stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku administracja

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Zdrowie publiczne stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
forma: stacjonarne

Specjalności na kierunku zdrowie publiczne

29.02.2024

Prawo - studia stacjonarne (dzienne) Łódź - 2024 | woj. łódzkie

Studia stacjonarne na kierunku prawo w Łodzi to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia trwa 5 lat (jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra.

Prawo studia stacjonarne Łódź
Studia na kierunku prawo w Łodzi
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne, online
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Studia bezpłatne stacjonarne możesz podjąć na uczelni publicznej – Uniwersytecie Łódzkim. Płatną naukę oferują trzy uczelnie: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu oraz Społeczna Akademia Nauk w Łodzi. Dodatkowo znajdziesz w tym mieście dwie uczelnie, które prawo przewidują jako specjalność na innym kierunku: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi (administracja) i Uniwersytet Medyczny w Łodzi (zdrowie publiczne).

 

Prawo to kierunek, który zainteresować może szczególnie osoby pasjonujące się zagadnieniami dotyczącymi nauk społecznych i administracyjnych. Studenci prawa na łódzkich uczelniach nie tylko nauczą się rozpoznawać kodeksy prawne, ale również doświadczą symulowanych rozpraw sądowych, które bliżej zapoznają ich z zawodem.

Absolwent prawa przygotowany jest do pracy m.in. w kancelariach adwokackich, notarialnych czy sędziowskich, a także w jednostkach administracji publicznej i organizacjach pozarządowych. Prawnik może aplikować przykładowo na stanowisko prokuratora, adwokata, sędziego, notariusza czy radcy prawnego.

Jakie są wymagania na studia stacjonarne (dzienne) na kierunku prawo w Łodzi

W procesie rekrutacji na studia stacjonarne na kierunku prawo najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • geografia
  • historia
  • język obcy
  • język polski
  • język łaciński i kultura antyczna
  • matematyka
  • wiedza o społeczeństwie

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Jak wyglądają studia na kierunku prawo w Łodzi?

Studia prawnicze kojarzą się z prestiżem, a student prawa z osobą wszechstronnie uzdolnioną. Niewątpliwie prawo to kierunek popularny wśród ludzi chcących doświadczyć istotnych korzyści wynikających z wykształcenia wyższego. Prawo pozwala nie tylko na poszerzenie wiedzy dotyczącej dokumentów prawnych, ale także kompleksowo przygotowuje studenta do wykonywania zawodu m.in.: adwokata, sędziego czy radcy prawnego.

Absolwent potrafi obserwować zjawiska społeczne oraz dokonywać ich trafnej interpretacji na tle przepisów prawnych. Zdolności oraz wiedza, które zdobywa student prawa, zachęcają liczne organizacje do prowadzenia współpracy ze studentami łódzkich uczelni. Studia jednolite magisterskie na kierunku prawo są szansą na zdobycie cennego doświadczenia bezpośrednio w instytucjach związanych ze środowiskiem prawniczym, jak np.: kancelariach prawniczych, sądach czy jednostkach administracji publicznej.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne
  • online

sprawdź wszystko o: prawo studia w Łodzi

 

Program studiów i przedmioty

Studia prawnicze szczególnie poświęcone są tematyce administracyjnej i społecznej. W programie kierunku znajdziemy również zajęcia dotyczące etyki zawodowej prawnika. Ponadto studenci prawa przyjrzą się bliżej zagadnieniom ekonomicznym i filozoficznym.

Absolwenci łódzkich uczelni nie tylko poznają szczegółowo kodeksy prawne funkcjonujące w Polsce, ale także nauczą się, w jaki sposób występować publicznie, przemawiać i utrzymywać istotne kontakty w środowisku prawniczym.

Prawo umożliwia studentom realizację praktyk studenckich w instytucjach bezpośrednio związanych z zawodami prawniczymi – studenci mogą zdobywać pierwsze doświadczenia w sądach rejonowych, w których poznają pracę adwokata, prokuratora lub sędziego.


 

Przykładowe przedmioty na kierunku prawo:

  • logika dla prawników
  • postępowanie karne
  • prawo rzymskie
  • prawo konstytucyjne
  • łacina dla prawników
  • postępowanie karne
  • etyka zawodów prawniczych

 

Zdobywana wiedza i umiejętności

Wiedza

Student prawa dogłębnie analizuje i interpretuje system prawa, a także uczy się, w jaki sposób odnosić przepisy prawne do rzeczywistych sytuacji. W trakcie nauki poznaje funkcje prawa w Polsce i na świecie, a także przygląda się specyfice poszczególnych ustrojów prawnych. Dowiaduje się, jaką rolę odgrywa państwo i czym charakteryzuje się zjawisko naruszenia prawa, a także analizuje historię polskiego systemu prawnego. Ponadto student uczy się tego, w jaki sposób pozyskiwać wiedzę prawniczą za pomocą współczesnych narzędzi.

 

Wiedza, którą nabywa student prawa:

  • zależności w relacjach między systemem prawa a innymi systemami społecznymi
  • funkcje i struktury systemu prawnego
  • charakterystyka ustrojów politycznych i systemów prawnych
  • zjawisko naruszenia prawa
  • historia prawa w Polsce i na świecie


 

Umiejętności

Studiując prawo w Łodzi, student zyskuje najważniejsze umiejętności, które charakteryzują prawnika – uczy się obserwacji różnorodnych zjawisk, a także ich analizowania w kontekście prawa. Ponadto student tego kierunku potrafi zaobserwować problemy natury prawnej, nad których rozwiązaniem pracuje pod okiem doświadczonych prawników. W trakcie studiów zdobywa umiejętności nawiązywania kontaktów zarówno ze specjalistami, jak i osobami spoza środowiska prawniczego – uczy się technik komunikacyjnych niezbędnych do wykonywania zawodu prawnika.

Łódzkie uczelnie oferują możliwość współpracy z organizacjami studenckimi, w których student może poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną oraz zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe. W ten sposób studenci prawa mają szansę udzielić pierwszych porad prawnych w kontrolowanych przez wykładowców warunkach. Przewidywane są również zajęcia poświęcone praktycznej realizacji założeń teoretycznych – symulacje rozpraw sądowych.


 

Najważniejsze umiejętności, które nabywa student prawa:

  • dokładna obserwacja i analiza zjawisk społecznych
  • umiejętne odniesienie zaobserwowanych zjawisk do poszczególnych obszarów działalności prawnej
  • komunikowanie się w środowisku prawniczym
  • zdolność do udzielania porad prawnych
  • rozwiązywanie problemów prawnych
  • formułowanie i prezentowanie problemów badawczych
  • egzekwowanie prawa

 

Jak wyglądają studia stacjonarne

Studia stacjonarne to dla wielu szansa do zdobycia nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również wyjątkowego doświadczenia. Nauka stacjonarna umożliwia studentom nawiązanie zarówno relacji przyjacielskich, jak i pierwszych relacji zawodowych. Uczelnie wyposażone są w niezbędny do kształcenia przyszłych specjalistów sprzęt, ułatwiający studentom naukę.

Stacjonarne studiowanie jest również szansą do stałego kontaktu z osobami doświadczonymi, które wspierają studentów na ich drodze edukacyjnej. Studiując stacjonarnie, mamy okazję przyjrzeć się z bliska pracy zawodowców, którzy chętnie dzielą się swoimi przeżyciami oraz wiedzą zdobytą na przestrzeni lat.

Uczelnie publiczne oferują naukę w trybie stacjonarnym nieodpłatnie – oznacza to zatem, że nie musimy martwić się dodatkowymi kosztami związanymi ze zdobywaniem wykształcenia wyższego. Uczelnie publiczne mają jednak ograniczoną liczbę miejsc. Student może aplikować także na uczelnię niepubliczną, jednak wiązać się to będzie z dodatkowymi kosztami.

Stacjonarna nauka na uczelni wyższej przewiduje zajęcia odbywające się przeważnie od poniedziałku do piątku w godzinach dziennych. Studenci, którzy utrzymują się samodzielnie, mogą zatem podjąć się pracy w godzinach popołudniowych i wieczornych, a także pracować weekendowo.

zobacz wszystkie:

studia stacjonarne w Łodzi

studia niestacjonarne w Łodzi

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne

Student prawa musi być ambitny i gotowy do ciężkiej pracy. Studia prawnicze jednolite magisterskie przewidują realizację szerokiego programu edukacyjnego, który ma przygotować studentów do profesjonalnej pracy w środowisku prawniczym. Wiąże się to z presją, z którą student musi umieć sobie poradzić.

Kandydat na studia prawnicze powinien również umiejętnie pozyskiwać i przyswajać wiedzę, a także potrafić ją wykorzystać w praktycznych działaniach. Na kierunku prawo szczególnie istotna jest pamięć kandydata – specyfika prawniczych zawodów wiąże się z ogromną ilością wiedzy teoretycznej, która niezbędna jest w pełnieniu funkcji prawniczych.

Przyszły prawnik, aby być skutecznym, musi charakteryzować się sumiennością i dokładnością. Student prawa musi zatem potrafić zorganizować sobie plan działania, dostosowując swoje obowiązki do czasu oraz umiejętności.
 

Predyspozycje charakteryzujące studenta prawa:

  • umiejętność pracy w stresie
  • wytrwałość w nauce
  • chęć ciągłego kształcenia się
  • umiejetność zdobywania i przyswajania wiedzy
  • dobra pamięć
  • odpowiedzialność
  • zdolności analityczne
  • umiejętność pracy w zespole
  • umiejętność zadawania trafnych pytań

 

Gdzie studiować na kierunku prawo w Łodzi

Uczelnie na których można studiować stacjonarnie kierunek prawo w Łodzi

czytaj dalej 

uczelnie w Łodzi

prawo studia niestacjonarne w Łodzi

 

Uczelnie w Łodzi - kierunek prawo:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Humanistyczno - Ekonomiczna w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne, online jednolite więcej
Społeczna Akademia Nauk w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne, online jednolite więcej
Uniwersytet Łódzki (Wydział Prawa i Administracji UŁ) stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej
Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi stacjonarne, niestacjonarne, online jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku Prawo w Łodzi

Absolwenci prawa przygotowani są do pracy na stanowiskach prawniczych. Instytucjami, które w szczególności mogą zainteresować studenta prawa, są m.in.: sądy, kancelarie adwokackie czy kancelarie notarialne.

Różnorodność placówek zatrudniających prawników umożliwia studentom planowanie ścieżki zawodowej również w nieoczywistych miejscach. Przyszli prawnicy mogą aplikować do firm, którym zależy na wewnętrznej organizacji prawnej.

Studenci, którzy ukończyli prawo, mogą również dołączyć do kard HR. – zdolności prezentacji charakteryzujące absolwentów prawa są pożądanymi umiejętnościami w zawodach nastawionych na pracę z ludźmi.

 

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku prawo:

  • sądy
  • kancelarie adwokackie
  • kancelarie notarialne
  • administracja publiczna
  • przedsiębiorstwa prywatne i państwowe
  • organizacje międzynarodowe
  • organy Unii Europejskiej


 

Obowiązki oraz możliwości zawodowe absolwenta prawa zależne są od ścieżki, którą student wybrał w trakcie nauki na uczelni wyższej.

 

Absolwent prawa może pracować m.in. jako:

  • adwokat
  • radca prawny
  • sędzia
  • prokurator
  • komornik
  • urzędnik
  • dyplomata
  • rzecznik patentowy
  • syndyk


 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów prawo?

Zawód prawnika nie bez powodu kojarzy nam się z wysokim wynagrodzeniem – specjalista prawniczy zarabia średnio 5680 zł brutto miesięcznie. Różnice między zarobkami prawników mogą jednak różnić się drastycznie. Miesięczne wynagrodzenie dla tego zawodu może wahać się między 4490 zł a 7260 zł brutto. Nierówność ta wynikać może zarówno z kompetencji prawnika, jak i miejsca jego zatrudnienia, stażu pracy czy nawet miasta, w którym pracuje.

Źródło: wynagrodzenia.pl (wrzesień 2021)

Aktualności rekrutacyjne

Popularne kierunki prawnicze i administracja niestacjonarne w Łodzi

komentarze (0)