Pedagogika
Wrocław
Pokaż
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Studia na kierunku pedagogika we Wrocławiu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na kierunku pedagogika w mieście Wrocławiu | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia I i II stopnia |
Czas trwania | 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Pedagogikę można studiować bezpłatnie w ramach studiów stacjonarnych na jednej uczelni publicznej: Uniwersytecie Wrocławskim.
Płatne studia na kierunku pedagogika oferuje Collegium Humanum - Szkoła Główna Menedżerska, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Zarządzania "Edukacja" we Wrocławiu.
Pedagogika jest kierunkiem, który zainteresować może osoby pasjonujące się naukami humanistycznymi i społecznymi. Studenci pedagogiki uczą się tego, w jaki sposób pracować z dziećmi, dorosłymi oraz osobami starszymi, znajdującymi się na dowolnym etapie rozwoju wychowawczego. Studia te przygotowują przyszłych specjalistów do prowadzenia działań edukacyjnych i kulturowych w różnorodnych warunkach, bazując na najważniejszych mechanizmach społecznych i psychologicznych. W trakcie studiów uczestnicy zajęć rozwijają nie tylko swoją naturę badawczą, ale także zdolnościami komunikacyjne oraz empatię.
Pedagogika to specyficzna nauka, która wymaga od specjalisty ciągłej chęci działania. Pedagodzy działają z myślą o wychowankach, za których rozwój są w części odpowiedzialni. Praca ta wiąże się z pewną misją, którą przyszli specjaliści mogą realizować jedynie po uzyskaniu odpowiednich kompetencji. Studia pedagogiczne umożliwiają studentom rozpoczęcie ścieżki zawodowej, która związana jest z prowadzeniem działań dydaktycznych i kulturowych. Pedagogika otwiera przed absolwentem różnorodne ścieżki kariery, które może rozpocząć m.in. w szkołach i przedszkolach, instytucjach kulturowych czy organizacjach pozarządowych.
Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.
Przykładowe przedmioty brane pod uwagę w rekrutacji na kierunek pedagogika we Wrocławiu:
* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Pedagogika to kierunek, który skierowany jest szczególnie do tych ludzi, którzy chcieliby swoją zawodową przyszłość wiązać z pracą z ludźmi. Dzięki pedagogice studenci zdobywają umiejętności empatyczne i komunikacyjne. Absolwenci tego kierunku przygotowani są do prowadzenia działań wychowawczych i edukacyjnych – uczestnicy zajęć uczą się tego, w jaki sposób współpracować z dziećmi, osobami dorosłymi oraz osobami starszymi, które znajdują się na dowolnym etapie rozwojowym.
Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
sprawdź wszystko o: pedagogika studia we Wrocławiu
Wrocławska pedagogika proponuje studentom wiele możliwości ścieżek rozwoju. Dzięki bogatej ofercie uczelni dolnośląskich studenci pedagogiki mogą wybrać specjalizację, która najbardziej ich zainteresuje. Uczestnicy zajęć poznają najważniejsze zagadnienia teoretyczne i praktyczne związane z wykonywaniem zawodu pedagoga.
W programie specjalności na kierunku pedagogika we Wrocławiu znajdują się przedmioty takie jak:
Przyszły pedagog potrafi skutecznie pracować zarówno z dziećmi, jak i osobami dorosłymi lub starszymi, które zmagają się z problemami wychowawczymi. Program studiów na kierunku pedagogika zagłada przedmioty, dzięki którym studenci będą mogli zapoznać się ze społecznym, etycznym i prawnym kontekstem pracy pedagoga. Absolwenci tego kierunku posiadają teoretyczne zaplecze, które umożliwi im planowanie oraz organizację wydarzeń czy zajęć o charakterze dydaktycznym. Ponadto będą oni w stanie wprowadzać skutecznie techniki wychowawcze, niezbędne do prowadzenia działań wychowawczych.
Wiedza:
Studenci pedagogiki poznają najważniejsze zagadnienia z dziedzin takich jak m.in.: socjologia, antropologia, filozofia, psychologia, prawo czy etyka. Dzięki temu absolwenci tego znają wiele aspektów wpływających na rozwój wychowawczy człowieka. W trakcie zajęć uczestnicy poszerzają swoją wiedzę w zakresie kultury i edukacji, dzięki czemu przyszli specjaliści mogą prowadzić efektywne zajęcia dydaktyczne i kulturalne. Studenci pedagogiki poznają podstawowe teorie pedagogiczne, a także badają poszczególne etapy rozwojowe człowieka. Absolwenci tego kierunku wiedzą, z którymi instytucjami należy współpracować, żeby skutecznie rozwiązywać problemy podopiecznych.
Wiedza, którą zdobywają studenci pedagogiki:
Umiejętności:
Studenci wrocławskich uczelni prowadzą działania dydaktyczne o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Dzięki odpowiednim szkoleniom przyszli specjaliści potrafią działać z dziećmi i młodzieżą zmagającą się z kłopotami wychowawczymi. Ponadto studenci tego kierunku szkolą się do pracy z osobami dorosłymi oraz starszymi, które znajdują się na różnorodnych etapach rozwojowych. Pedagog zna oraz stosuje techniki służące niesieniu pomocy wychowankom. Dzięki możliwości wyboru konkretnej ścieżki kształcenia się w dziedzinie pedagogiki studenci wrocławskich uczelni mogą prowadzić dziania związane z marketingiem społecznym czy terapią.
Umiejętności, które posiada absolwent pedagogiki:
Studia stacjonarne to szansa na zdobycie cennego doświadczenia praktycznego. W trakcie studiowania stacjonarnego studenci mają okazję pracować razem w różnorodnych projektach grupowych. W ten sposób uczestnicy zajęć rozwijają swoje zdolności interpersonalne i komunikacyjne – takie zdolności cenione są na obecnym rynku pracy. Ponadto nowe znajomości motywują studentów do dalszej nauki, a także zachęcają ich do prowadzenia aktywnego życia uczelnianego.
Stacjonarna nauka to także cenna szansa do poznania specjalistycznego środowiska. Możliwość bezpośredniego kontaktu z ekspertami pozwala zapoznać się z interesującymi dyscyplinami, a praca z ekspertami umożliwia realizowanie licznych projektów praktycznych, stanowiących pierwsze doświadczenia zawodowe dla wielu studentów.
Zajęcia stacjonarne organizowane są zazwyczaj pięć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku. Studenci systematycznie spotykają się w godzinach porannych i popołudniowych na terenie uczelni. Dzięki temu studenci stacjonarni mogą czas wolny przeznaczyć na coś innego niż nauka. Wieczory oraz weekendy mogą oni przeznaczyć na pracę lub rozwijanie własnych zainteresowań.
Uczelnie publiczne oferują studentom darmową naukę na terenie uczelni. Dzięki temu nie muszą się oni martwić dodatkowymi kosztami. Kandydaci na publiczne kierunki muszą jednak dobrze się przygotować – uczelnie te oferują ograniczoną liczbę miejsc dla przyszłych studentów, a o przyjęciu na studia decydują najczęściej osiągnięcia naukowe oraz wyniki egzaminów maturalnych. Ci, którym nie udało się dostać na wymarzony kierunek na uczelni państwowej, mogą rozpocząć płatną naukę w prywatnej szkole wyższej.
zobacz wszystkie:
studia stacjonarne we Wrocławiu
studia niestacjonarne we Wrocławiu
Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne
Student pedagogiki jest cierpliwy, empatyczny i wyrozumiały. Dzięki tym zdolnościom absolwenci kierunku pedagogika mogą prowadzić skuteczne działania o charakterze opiekuńczym, wychowawczym czy dydaktycznym. Kandydat powinien radzić sobie ze stresem i chcieć nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. W trakcie swojej pracy pedagog musi być pewien swoich działań – powinien działać rozważnie i konsekwentnie. Przyszły specjalista jest odpowiedzialny za dalszy rozwój swoich podopiecznych.
Praca pedagoga związana jest ściśle z ludźmi, co oznacza, że studenci tego kierunku powinni umiejętnie nawiązywać i utrzymywać relacje prywatne oraz zawodowe. Kandydata na pedagogikę charakteryzuje szacunek.do drugiego człowieka oraz cierpliwość wobec jego zachowania. Dobrze, by ci, którzy chcą związać swoją karierę z zawodem pedagoga, mieli doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi lub starszymi, które wymagają wsparcia wychowawczego.
Co cechuje studenta pedagogiki:
Gdzie studiować stacjonarnie na kierunku pedagogika we Wrocławiu
Uczelnie wyższe we Wrocławiu, na których można studiować pedagogikę:
czytaj dalej
Uczelnie w mieście Wrocławiu - kierunek pedagogika:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów | |
---|---|---|---|
Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych "Varsovia" (filia we Wrocławiu) | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia | więcej |
Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia | więcej |
Uniwersytet Wrocławski (Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr) | stacjonarne, niestacjonarne | I stopnia, II stopnia | więcej |
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu | online | I stopnia | więcej |
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Studenci pedagogiki zyskują zdolności niezbędne do prowadzenia działań dydaktycznych, wychowawczych czy opiekuńczych. Dzięki temu absolwenci tego kierunku mogą rozpocząć pracę w różnorodnych instytucjach związanych z niesieniem wsparcia rodzinom, jednostkom czy całym grupom.
Praca pedagoga może mieć charakter prywatny lub publiczny, niektórzy specjaliści decydują się na współpracę charytatywną. Zdolności pedagogiczne cenione są m.in. w placówkach oświatowo-wychowawczych, różnorodnych fundacjach czy ośrodkach pomocy społecznej. Ponadto absolwenci tego kierunku mogą rozwijać swoją karierę w dziedzinach związanych z marketingiem czy kulturą.
Absolwent kierunku pedagogika może starać się o pracę m.in. w:
Specjaliści w dziedzinie pedagogiki mogą rozpocząć pracę w różnorodnych instytucjach czy ośrodkach prowadzących działania wychowawcze, edukacyjne czy opiekuńcze. Absolwenci pedagogiki wiedzą, w jaki sposób pracować w zespole – zdobyte w trakcie studiów zdolności pedagogów cenione są w wielu zawodach. Wysokość wynagrodzenia specjalisty zależna jest od tego, jaką pracę on wykonuje.
Pedagog szkolny zarabia przeciętnie 3590 zł brutto w ciągu miesiąca. Nauczyciel wychowania przedszkolnego w tym samym czasie zarobi nieco mniej – 3190 zł brutto. Miesięczne wynagrodzenie brutto dla trenera edukacyjnego (coach) waha się średnio między 4150 zł a 10190 zł, w zależności od miejsca zatrudnienia. Specjalista ds. resocjalizacji w miesiąc zarobi średnio 6500 zł brutto.
Część ekspertów współpracuje z fundacjami lub organizacjami w charakterze charytatywnym – wrocławscy pedagodzy realizują misję polegającą na niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Niektóre instytucje prowadzą działania także za granicą, dzięki czemu przyszli specjaliści mogą rozwijać się także na arenie międzynarodowej.
Źródło: zarobki.pracuj.pl (październik 2021)
* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.
STUDIA WE WROCŁAWIU - ważne informacje
PEDAGOGIKA - ważne informacje
studia pedagogiczne we Wrocławiu