Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak biotechnologia możesz realizować przede wszystkim stacjonarnie. Studia dzienne opierają się na systematycznej nauce i regularnych spotkaniach, a także wielu godzinach praktyki zawodowej. Jeśli odpowiada Ci taki tryb studiów, rozważ jeden z najbardziej nowoczesnych kierunków studiów biologicznych.
Program kształcenia opiera się na wiedzy z chemii, biologii, fizyki czy matematyki. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak:
-
inżynieria bioprocesowa,
-
podstawy biotechnologii,
-
bezpieczeństwo pracy i ergonomia,
-
zwierzęta wykorzystywane w biotechnologii,
-
biotechnologiczne wykorzystanie drożdży,
-
metody biotechnologiczne w działalności antropogenicznej,
-
technologie i techniki molekularne w badaniu materiału genetycznego,
-
analiza zróżnicowania międzyosobniczego na podstawie profilu genetycznego,
-
zastosowania mutagenezy w biotechnologii,
-
innowacje w ochronie roślin
-
i wiele innych.
Zajęcia realizowane są w formie wykładów, laboratoriów i praktyk. Studenci mogą wybrać także szereg ciekawych specjalności, jak: mikrobiologia żywienia, mikrobioanalityka w biotechnologii, biotechnologia ogólna. Pamiętaj jednak o tym, że oferta specjalności może ulec zmianie, ponieważ zależy od zainteresowania studentów. Śledź aktualne profile kierunkowe na stronach uczelni w Zielonej Górze.
Kierunek biotechnologia w Zielonej Górze zapewnia studentom szeroką wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, technicznych, humanistycznych i matematycznych. W trakcie kształcenia studenci opanowują informacje z zakresu biochemii, biologii komórki, genetyki, mikrobiologii czy immunologii. Rozwój kompetencji komunikacyjnych, a także umiejętności analityczne i diagnostyczne pozwalają na pracę w większych zespołach badawczych czy laboratoriach.
1. Dla kogo ten kierunek?
Biotechnologia jest jedną z najprężniej rozwijających się nauk. Kumuluje w sobie wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, matematycznych, humanistycznych czy technicznych. „Konwencja o różnorodności biologicznej” ONZ podaje, że biotechnologia to „używanie układów biologicznych, organizmów żywych lub ich składników w celu wytwarzania lub modyfikowania produktów lub procesów w określonym zastosowaniu”.
Interdyscyplinarny kierunek wymaga od kandydatów zainteresowania naukami ścisłymi, zwłaszcza biologią, chemią i matematyką. Ważne będzie także kreatywne myślenie, które nauki techniczne i przyrodnicze pozwoli wykorzystać w twórczy, nowoczesny sposób, co wpłynie z pewnością na nowe osiągnięcia w sferze biotechnologii. Jeśli w zakresie Twoich zainteresowań mieszczą się kwestie odnoszące się do modyfikacji genetycznych, świata medycyny i inżynierii, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku biotechnologia możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku biotechnologia w Zielonej Górze realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak biotechnologia możesz realizować na Wydziale Nauk Biologicznych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Uczelnie stara się być na bieżąco z najnowszymi badaniami i zapotrzebowaniem na rynku pracy, dlatego w swojej ofercie ma bardzo wiele kierunków odnoszących się zarówno do nauk przyrodniczych, jak i technicznych, a nawet humanistycznych.
4. Praca po studiach
Uczelnie w Zielonej Górze zapewniają swoim absolwentom wiele możliwości rozwoju, a także oferują wiele możliwości pracy. Interdyscyplinarne wykształcenie przygotowuje studentów do podjęcia pracy w przemysłach farmaceutycznym, spożywczym, produkcji środków ochrony roślin w laboratoriach biologicznych i medycznych, a także w przedsiębiorstwach zajmujących się utylizacją odpadów. Zdobywają oni zatrudnienie w firmach biotechnologicznych, które transferują nowoczesne technologie, w placówkach naukowych, w laboratoriach, w terenowych stacjach badawczych oraz w instytucjach, które zajmują się ochroną przyrody.
Absolwenci pełnią funkcję mikrobiologów, biotechnologów, biologów, biochemików, genetyków, techników analityków, laborantów, specjalistów do spraw rejestracji leków w przemysłowych ośrodkach naukowo-badawczych i wiele innych.
5. Program studiów i przedmioty
Podłoże dla programu studiów stanowią biologia i chemia. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmiot jak: ekologia terenów uprzemysłowionych, prakseologia, metody numeryczne w biotechnologii, podstawy biotechnologii przemysłowej, zwierzęta wykorzystywane w biotechnologii, molekularna organizacja komórki, technologie i techniki molekularne w badaniu materiału genetycznego, biologia podstawowych roślin i grzybów laboratoryjnych, kontrola i certyfikacja produktów ekologicznych i regionalnych, genetycznie modyfikowane organizmy i wiele innych.