Decydując się na studiowanie dyrygentury, uzyskasz szansę na zdobycie wszechstronnego wykształcenia z obszaru nauk artystycznych. Skupisz się przede wszystkim na pogłębieniu wiedzy z zakresu muzyki, a także historii i literatury muzycznej. Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych będziesz miał okazję wykazać się swoją kreatywnością i niezależnością myślenia oraz rozwiniesz zdolności komunikacyjne, aby bez przeszkód realizować zadania w zróżnicowanych zespołach.
Nauczysz się też wykorzystywać w praktyce wiedzę o technice dyrygenckiej i metodach pracy z zespołami muzycznymi, aby w profesjonalny sposób przygotować utwory symfoniczne i oratoryjne do publicznej prezentacji.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku dyrygentura możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie)
-
studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb
Zdobywana wiedza i umiejętności
Podczas studiów na kierunku dyrygentura w Łodzi zdobędziesz szeroką wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną z zakresu dyrygentury, umiejętności prowadzenia orkiestry symfonicznej, zespołu kameralnego i wokalnoinstrumentalnego, a także analizy utworów z punktu widzenia historii gatunków i form muzycznych, jak również warsztatu kompozytorskiego.
Program kształcenia, realizując wszechstronne zajęcia artystyczne, przykłada szczególną uwagę na doskonalenie zdolności z obszaru dyrygentury, takich jak np. czytanie partytur czy instrumentacja. W Twojej siatce godzin nie zabraknie też ćwiczeń z emisji głosu, kształcenia słuchu, a także gry na fortepianie.
Poznasz zagadnienia z dziedziny pedagogiki, historii muzyki oraz psychologii, a dzięki uczęszczaniu na lektoraty będziesz mógł pochwalić się znajomością języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy. Nabędziesz też umiejętności posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu muzyki i nauk artystycznych.