Uczelnie w Zielonej Górze dążą do zapewnienia komfortowego studiowania, dlatego kierunek elektrotechnika możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, warto wybrać studia dzienne. Jeśli jednak nie masz możliwości, by studiować w tygodniu, rozważ studia zaoczne i spotkania weekendowe. Pamiętaj jednak, że nawet na uczelniach publicznych studia niestacjonarne są płatne.
Program kształcenia opiera się na naukach humanistycznych i warsztacie medioznawczym. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
systemy medialne w Polsce i na świecie,
-
współczesna polszczyzna,
-
teoria recepcji i oddziaływania tekstu literackiego,
-
teatr radiowy i sceniczny w ujęciu krytycznym,
-
gatunki dziennikarskie/redakcja tekstów dziennikarskich,
-
pozyskiwanie i opracowywanie informacji,
-
topografia w literaturze i w kulturze,
-
dziennikarstwo śledcze i interwencyjne,
-
projektowanie i obsługa stron WWW,
-
teoria i praktyka hipertekstu
-
i wiele innych.
Zajęcia realizowane są w formie ćwiczeń, wykładów i laboratoriów. Studenci zapoznają się z rodzajami dziennikarstwa, na przykład z dziennikarstwem sportowym, śledczym czy specjalistycznym. Studenci mają pulę przedmiotów obowiązkowych do zrealizowania, ale także mogą wybrać przedmioty, które najbardziej ich interesują. Przedmioty są podzielone na bloki tematyczne, na przykład: Literatura Popularna, Broker Informacji, Pisanie Kreatywne czy Dziennikarstwo Internetowe.
Absolwenci zgłębiają wiedzę z zakresu dziennikarstwa i komunikacji społecznej, medioznawstwa, prawa autorskiego czy psychologii społecznej. Zapoznają się z literaturą współczesną, sytuacją ekonomiczno-gospodarczą świata, a także programami komputerowymi, które w pracy dziennikarza mogą być niezwykle użyteczne. Praktyczna umiejętność obsługi programów graficznych i tworzenie stron internatowych oraz wiedza odnosząca się do komunikacji internetowej z korzyścią wpływa na profil kandydata do pracy w tym zakresie. Nie można zapomnieć o tym, że absolwenci rozwijają swoje zdolności komunikacyjne, językowe, a także umiejętności panowania nad głosem.
1. Dla kogo ten kierunek?
Anna Krzycka, założycielka czasopisma dla kobiet „Moja przyjaciółka”, wyznała w wywiadzie: „Cechy dobrego dziennikarza, które decydowały pięćdziesiąt lat temu o dobraniu przeze mnie kadry, pozostają aktualne. Inteligencja, rzutkość, śmiałość, mądrość, gotowość mówienia prawdy bez względu na to, czy jest ona dobra, pomyślna, czy nie”. Ryszard Kapuściński, jeden z najpopularniejszych polskich reportażystów dodałby, że dziennikarstwo musi być intencjonalne, a za swój cel musi uznawać dążenie do przemiany.
Idealni kandydaci na kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Zielonej Górze to osoby, które pragną dążyć do prawdy, pragną zmieniać istniejący świat, śledzą sytuację społeczną, polityczną, kulturalną i gospodarczą kraju i innych państw. Jeśli w granicach Twoich zainteresowań mieszczą się tego typu kwestie, ten kierunek może być właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Zielonej Górze realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Zielonej Górze umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Zielonej Górze takie jak dziennikarstwo i komunikacja społeczna możesz realizować na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczelnia zapewnia gruntowne wykształcenie w zakresie bardzo różnorodnych kierunków, dzięki czemu cieszy się ciągłym zainteresowaniem ze strony przyszłych studentów.
4. Praca po studiach
Studia dziennikarskie w Zielonej Górze przygotowują absolwentów do pracy zarówno w lokalnych, jak i ogólnopolskich środkach masowego przekazu, to znaczy w prasie, telewizji, radiu, Internecie. Absolwenci wykonują także pracę, która wiąże się z szeroko rozumianą komunikacją społeczną. W tym zakresie studenci przygotowywani są do zawodu menedżera RP, redaktora i korektora, copywritera, specjalisty do spraw kontaktu z mediami, rzecznika prasowego czy researchera.
Absolwenci zyskują zatrudnienie w ośrodkach i centrach informacji, w wydawnictwach, archiwach, w pracowniach bibliograficznych, w firmach reklamowych czy w infobrokerskiej obsłudze biznesu. Rozwinięte zdolności komunikacyjne oraz predyspozycje językowe sprawiają, że pozycja absolwentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej jest niezwykle korzystna na rynku pracy.
5. Program studiów i przedmioty
Program kształcenia opiera się na naukach humanistycznych. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak: systemy medialne w Polsce i na świecie, współczesna polszczyzna, teoria recepcji i oddziaływania tekstu literackiego, gatunki dziennikarskie/redakcja tekstów dziennikarskich, podstawy retoryki i erystyki, dykcja i emisja głosu, strategie kompozycyjne powieści XIX i XX w., archiwizacja i bezpieczeństwo danych, stosunki międzynarodowe, warsztaty dziennikarstwa internetoweg, odstawy ekonomiki kultury, prawo mediów, translatorium tekstów specjalistycznych i tym podobne.