Studia na kierunku dyrygentura umożliwią Ci zdobycie wszechstronnego wykształcenia z obszaru nauk artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki. W czasie zajęć teoretycznych dowiesz się więcej na temat historii muzyki, teorii dyrygentury, czytania partytur czy instrumentacji. Z kolei podczas ćwiczeń praktycznych skupisz się na rozwoju swoich umiejętności w zakresie muzyki – nauczysz się prawidłowej emisji głosu, kształcenia słuchu oraz gry na fortepianie. Zdobędziesz też kwalifikacje związane z pedagogiką, które wykorzystasz podczas prowadzenia zajęć edukacyjnych.
Co więcej, studia mają też na celu przygotowanie Cię do samodzielnego prowadzenia instytucji artystycznych, takich jak opery czy filharmonie, a także kształtowania repertuaru artystycznego w tychże instytucjach. Zajęcia poruszające tematykę biznesową dadzą Ci z kolei podstawy do określania strategii rozwoju szeroko rozumianej kultury muzycznej regionu lub miasta.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku dyrygentura możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie)
-
studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb
Zdobywana wiedza i umiejętności
W ramach studiów na kierunku dyrygentura będziesz mógł w pełni rozwijać swoją muzyczną pasję i przybliżyć się dzięki temu do objęcia w przyszłości posady dyrygenta znamienitej orkiestry. W czasie kształcenia skupisz się na opanowaniu warsztatu wykonawczego oraz podstawowego repertuaru symfonicznego i operowego. Zapoznasz się z zagadnieniami dotyczącymi dziejów kultury muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju form i gatunków muzycznych. Rozwiniesz też umiejętność pracy z zespołem muzycznym.
Dodatkowo, dzięki uczęszczaniu na prowadzone w toku kształcenia lektoraty, nabędziesz umiejętność posługiwania się specjalistycznym językiem angielskim z zakresu nauk muzycznych, a także będziesz mógł pochwalić się znajomością języka obcego na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.