Fizjoterapia studia stacjonarne Kraków

Fizjoterapia studia stacjonarne Kraków

Studia na kierunku fizjoterapia w Krakowie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
stacjonarne

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania

13.03.2024

Fizjoterapia - studia stacjonarne (dzienne) Kraków - 2024 | woj. małopolskie

Studia na kierunku Fizjoterapia w Krakowie to studia jednolite magisterskie, których program kształcenia trwa 5 lat (studia jednolite) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra.

Fizjoterapia studia stacjonarne Kraków
Studia na kierunku fizjoterapia w Krakowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)

Fizjoterapię stacjonarnie można studiować na dwóch uczelniach publicznych w Krakowie – Uniwersytecie Jagiellońskim i Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha.

Za studiowanie fizjoterapii należy zapłacić na dwóch prywatnych uczelniach w tym mieście: Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie oraz Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia.

Studenci fizjoterapii otrzymują przygotowanie zawodowe do samodzielnej pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi, a także tymi, którym grozi utrata zdrowia lub sprawności psychofizycznej. Absolwenci tego kierunku poprawnie stosują środki oraz metody fizjoterapeutyczne.

Fizjoterapia jako kierunek medyczny umożliwia studentom późniejszą aplikację na stanowiska polegające na pracy z pacjentami w każdym przypadku klinicznym, w którym występuje wskazanie do rehabilitacji. Dzięki temu absolwenci fizjoterapii mogą szukać zatrudnienia m.in. w placówkach służby zdrowia, ośrodkach rehabilitacji czy ośrodkach promocji zdrowia.

 

Jakie są wymagania na studia stacjonarne (dzienne) na kierunku fizjoterapia w Krakowie

Rekrutacja na studia stacjonarne na uczelniach publicznych odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Oznacza to zatem, że przyszły student powinien skupić się w szczególności na egzaminach maturalnych.

Przedmioty maturalne najczęściej brane pod uwagę w rekrutacji na kierunek fizjoterapia w Krakowie:

  • biologia
  • chemia
  • język angielski
  • matematyka
  • fizyka

* Kryteria kwalifikacyjne mogą różnić się w zależności od wymagań danej uczelni. Powyższa lista stanowi jedynie przykładowe przedmioty, które mogą być brane podczas rekrutacji – przed rekrutowaniem na uczelnię należy wcześniej upewnić się za pomocą strony rekrutacyjnej uczelni, które przedmioty brane są pod uwagę.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku fizjoterapia w Krakowie?

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku fizjoterapia możemy podzielić na:
 

1. Typ:

  • Studia jednolite magisterskie

 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne


sprawdź wszystko o: fizjoterapia studia w Krakowie

 

Program studiów i przedmioty

Studenci fizjoterapii mierzyć się będą z przedmiotami o charakterze medycznym. Oznacza to, że w programie tego kierunku przewidywane są zajęcia poświęcone m.in. anatomii człowieka, biochemii czy farmakologii.

Fizjoterapeuci rozwijają także swoje zdolności miękkie oraz zdobywają wiedzę w zakresie prawnych, psychologicznych i społecznych uwarunkowań współczesnej fizjoterapii. Podstawowe przedmioty oraz nauki ogólne tego kierunku kompleksowo przygotowują studentów fizjoterapii w szczególności do posługiwania się specjalistyczną wiedzą teoretyczną.

 

W programie studiów na kierunku fizjoterapia w Krakowie znajdują się przedmioty takie jak:

  • Anatomia prawidłowa
  • Biochemia
  • Farmakologia w fizjoterapii
  • Ekonomia i systemy ochrony zdrowia
  • Socjologia niepełnosprawności
  • Adaptowana aktywność fizyczna i sport osób z niepełnosprawnościami
  • Kinezyterapia
  • Kształcenie ruchowe i metodyka nauczania ruchu
  • Masaż
  • Balneoklimatologia
  • Diagnostyka funkcjonalna w dysfunkcjach układu ruchu

 

W programie kierunku fizjoterapia przewidywane są także przedmioty kliniczne i specjalizacyjne. Absolwenci tych studiów poznają różnorodne konteksty medyczne fizjoterapii, związane m.in. z: chirurgią, geriatrią, kardiologią, ginekologią czy medycyną sportową. Studenci szkolą się w zakresie takich dziedzin jak np. masaż, komunikacja interpersonalna, żywienie i suplementacja czy odnowa biologiczna.

 

Wiedza i umiejętności

Studenci fizjoterapii mogą kształcić się w kierunku medycznym. W trakcie studiów przyszli eksperci rozwijają swoje zdolności manualne oraz zdobywają zaawansowaną wiedzę teoretyczną z dziedzin związanych z rehabilitacją, promocją oraz profilaktyką zdrowia.
 

Wiedza

W trakcie studiów przyszli specjaliści zdobywają kompleksową, nowoczesną i rozszerzoną wiedzę w zakresie fizjoterapii – kształcą się w zakresie nauk bio-chemicznych oraz poświęconych ludzkiemu ciału. Studenci poznają podstawowe zasady fizjoprofilaktyki, dzięki której mogą prowadzić działania zapobiegające chorobom cywilizacyjnym, urazom i alergiom.

Uczestnicy zajęć teoretycznych przygotowywani są do pełnienia zawodu fizjoterapeuty, również w sektorze prywatnym. Przedmioty poświęcone m.in. ekonomii, prawu, zarządzaniu czy marketingowi pozwolą absolwentom rozpocząć własną działalność gospodarczą w zakresie promocji zdrowia. W trakcie nauki studenci poznają także najważniejsze aspekty psychologiczno-społeczne współczesnej fizjoterapii.
 

Wiedza, którą nabywają studenci fizjoterapii:

  • stosują zasady psychologii rozwojowej, psychologii klinicznej i pedagogiki
  • znają anatomię i fizjologię człowieka
  • rozpoznają pierwsze objawy patologiczne
  • potrafią scharakteryzować poszczególne typy terapii fizjoterapeutycznych
  • prowadzą działania fizjoprofilaktyczne
  • są przygotowani do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej w zakresie promocji zdrowia

 

Umiejętności

Studenci fizjoterapii poznają środki oraz metody fizjoterapeutyczne, służące pomocy osobom niepełnosprawnym lub będącymi w stanach zagrożenia życia czy sprawności psychofizycznej. W trakcie zajęć uczą się wykonywania zabiegów fizjoterapeutycznych oraz wykorzystywania specjalistycznych narzędzi. W programie przewidywane są zajęcia poświęcone m.in.: ćwiczeniom ruchowym, środkom fizykalnym, masażom, mobilizacjom czy zaopatrzeniu ortopedycznym.

Absolwenci tego kierunku dokonują doboru testów funkcjonalnych, a także poprawnie je wykonują. Przyszli specjaliści planują i programują poszczególne zabiegi fizjoterapeutyczne, a także współdziałają w zespołach fizjoterapeutycznych. Studenci fizjoterapii prowadzą działania profilaktyczne i mające na celu promocję zdrowia.

 

Umiejętności, które posiadają absolwenci fizjoterapii:

  • wykorzystują metody fizjoterapii w pełnieniu świadczeń zdrowotnych pacjentom (kinezyterapia, fizykoterapia, masaż, terapia manualna)
  • przeprowadzają diagnostykę fizjoterapeutyczną z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi
  • szczegółowo opracowują program usprawniania ruchowego pacjenta
  • wystawiają ocenę ogólnego stanu funkcjonalnego pacjenta
  • prowadzą działania edukacyjne i profilaktyczne
  • poprawnie wykonują zabiegi fizjoterapeutyczne
  • kontrolują efektywność rehabilitacji
  • koordynują pracą zespołu, prowadzą współpracę z lekarzami specjalistami

 

Jak wyglądają studia stacjonarne

Studia stacjonarne to doskonała szansa do nawiązania nowych znajomości prywatnych i zawodowych. W trakcie nauki stacjonarnej studenci częściej realizują grupowe projekty, dzięki czemu poznają specyfikę pracy w zespołach. Mają oni także okazję do aktywnego udziału w życiu uczelnianym – stacjonarni studenci często dołączają do kół naukowych oraz organizacji studenckich, w których mogą zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe.

Polskie uczelnie umożliwiają studentom stacjonarnym zdobywanie wiedzy i rozwijanie umiejętności praktycznych w profesjonalnych warunkach. Do ich dyspozycji pozostają specjalistycznie wyposażone sale oraz laboratoria. Studenci pracują pod okiem czujnych ekspertów, dzięki czemu sprawniej rozwiązują problemy badawcze.

Uczelnie publiczne oferują studentom stacjonarnym darmową naukę – jednak tylko niektórzy kandydaci mają szansę dostać się na wybrane kierunki. Rekrutacja na uczelnie państwowe odbywa się za pomocą konkursu świadectw. Ci, którzy chcą studiować, mogą kandydować także do prywatnej szkoły wyższej (o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń). Nauka na uczelni niepublicznej najczęściej jest płatna.

Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych odbywają się zazwyczaj od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych. Wieczorami oraz w weekendy studenci mogą pracować dorywczo lub spędzać czas wśród bliskich.

zobacz wszystkie:

studia stacjonarne w Krakowie

studia niestacjonarne w Krakowie

 

Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne

Studenci fizjoterapii powinni lubić nauki poświęcone biologii i chemii. Dobrze, by kandydaci na ten kierunek byli otwarci, wyrozumiali i cierpliwi – to cechy niezbędne do prowadzenia skutecznej współpracy z pacjentem oraz jego bliskimi. Fizjoterapeuta nie powinien mieć problemów z nawiązywaniem kontaktów, a jego działaniami powinna kierować chęć niesienia pomocy potrzebującym.

Studenci fizjoterapii muszą być bardzo odpowiedzialni i konsekwentni – czekają na nich trudne decyzje, które będą musieli podjąć. Niezwykle ważne jest to, żeby przyszły fizjoterapeuta potrafił pracować w stresie oraz charakteryzował się odpornością psychiczną.

 

Co cechuje studenta fizjoterapii:

  • zamiłowanie do nauk medycznych
  • otwartość, wyrozumiałość, cierpliwość
  • komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktów
  • empatia, chęć niesienia pomocy innym
  • odpowiedzialność, gotowość do podejmowania decyzji
  • umiejętność pracy w stresie, odporność psychiczna


Specjalizacja fizjoterapeutyczna wymaga od przyszłych ekspertów dużej sprawności manualnej i sprawności fizycznej. Kandydaci na te studia, którzy są osobami niepełnosprawnymi lub przewlekle chorymi, powinni zapoznać się z wymaganiami psychofizycznymi oraz zdrowotnymi na kierunku fizjoterapia na poszczególnych uczelniach.

 

Gdzie studiować stacjonarnie na kierunku fizjoterapia w Krakowie

Uczelnie wyższe w Krakowie, na których można studiować fizjoterapię:

czytaj dalej 

uczelnie w Krakowie

fizjoterapia studia niestacjonarne w Krakowie

Uczelnie w Krakowie - kierunek fizjoterapia:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie (Wydział Rehabilitacji Ruchowej AWF w Krakowie) stacjonarne jednolite więcej
Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej
Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie stacjonarne, niestacjonarne jednolite więcej
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Nauk o Zdrowiu UJ) stacjonarne jednolite więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Praca po studiach na kierunku fizjoterapia w Krakowie

Studia na kierunku fizjoterapia przygotowują studentów do samodzielnej pracy z osobami niepełnosprawnymi lub tymi, którym grozi utrata sprawności psychofizycznej. Absolwenci fizjoterapii mogą liczyć na zatrudnienie w placówkach służby zdrowia, ośrodkach rehabilitacji, ośrodkach promocji zdrowia czy gabinetach odnowy biologicznej, sanatoriach lub ośrodkach SPA.

 

Przykładowe miejsca zatrudnienia dla absolwenta kierunku fizjoterapia:

  • szpitale, kliniki, gabinety fizjoterapeutyczne
  • uzdrowiska, sanatoria rehabilitacyjne
  • ośrodki rehabilitacyjne
  • hospicja, domy dziecka, domy opieki
  • przychodnie sportowo-lekarskie, kluby sportowe
  • gabinety odnowy biologicznej, masażu czy terapii manualnej
  • kliniki zdrowia i urody
  • Spa Wellness
  • salony fitness

 

Niektórzy specjaliści mogą zdecydować się na kontynuowanie kariery zawodowej w administracji ochrony zdrowia jednostek samorządowych, administracji państwowej lub organizacjach pozarządowych, które związane są z prowadzeniem specyficznych zadań na rzecz osób okresowo lub stale niepełnosprawnych.
 

 

Ile zarabiają absolwenci kierunku studiów fizjoterapia w Krakowie?

Absolwenci fizjoterapii mogą aplikować na stanowiska w sektorze usług medycznych i profilaktycznych. Niektórzy fizjoterapeuci decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej w zakresie promocji zdrowia. Studenci fizjoterapii mogą liczyć na stałe wynagrodzenie oraz zatrudnienie.

Średnie wynagrodzenie fizjoterapeuty wynosi 3530 zł brutto miesięcznie. Co drugi fizjoterapeuta otrzymuje pensję od 3110 zł do 4220 zł brutto. Do zadań fizjoterapeutów należą m.in.: przeprowadzanie zabiegów leczniczych lub rehabilitacyjnych, opracowywanie planu terapii czy prowadzenie działań profilaktycznych.

 

Źródło: wynagrodzenia.pl (grudzień 2021)

* Wysokość wynagrodzenia może różnić się w zależności od kompetencji kandydata oraz jego stażu w pracy, a nawet od województwa lub miasta, na którego terenie wykonuje on pracę.

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek fizjoterapia?

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)