Studenci architektury wnętrz zdobywają cenne doświadczenie praktyczne w profesjonalnie wyposażonych pracowniach. Dzięki nowoczesnym narzędziom oraz rozwiniętym technologiom wykorzystywanym podczas zajęć uczestnicy tworzą m.in. projekty architektoniczne lub wystawiennicze, a także zajmują się np. rysunkiem, malarstwem czy rzeźbą. Studenci przygotowywani są zarówno do samodzielnej pracy twórczej, jak i pracy zespołowej.
Dowiedz się więcej
studia architektoniczne w Gdańsku
studia architektoniczne w Sopocie
studia architektoniczne w Trójmieście
architektura wnętrz studia w Sopocie
architektura wnętrz studia w Trójmieście
uczelnie w Trójmieście
1. Wiedza i umiejętności:
Absolwenci architektury wnętrz potrafią tworzyć projekty pomieszczeń użytkowych o różnym przeznaczeniu, a także prowadzić działania doradcze w zakresie aranżacji wnętrz. Kierunek ten rozwija zmysł estetyczny przyszłych architektów, dzięki czemu mogą oni swoje zdolności plastyczne wykorzystywać także w środowiskach artystycznych. Kompetencje architektów cenione są m.in. w teatrach, przy produkcjach filmowych czy w reklamach.
Wiedza
Program kierunku architektura wnętrz przewiduje liczne przedmioty poświęcone nie tylko technicznym zagadnieniom architektonicznym, ale również dziedzinom nauki i sztuki, które powiązane są z tymi studiami. W trakcie zajęć uczestnicy wykorzystują metody i techniki projektowe, a także zdobywają wiedzę specjalistyczną, która dotyczy np. materiałoznawstwa, nowoczesnych technologii oraz konstrukcji charakterystycznych dla architektury i architektury wnętrz.
Studenci architektury wnętrz znają współczesne tendencje w projektowaniu i zgłębiają wiedzę humanistyczną w zakresie m.in. historii architektury, sztuki i kultury. Absolwenci tego kierunku rozumieją podstawy adaptacji i modernizacji wnętrz, a także umiejętnie projektują ekspozycje, przestrzenie i obiekty wystawiennicze.
Wiedza, którą mają absolwenci architektury wnętrz:
-
znają różnorodne konteksty architektury wnętrz
-
wykorzystują metody i techniki projektowe
-
rozumieją podstawy m.in. materiałoznawstwa, nowoczesnej technologii i konstrukcji architektonicznych
-
potrafią scharakteryzować współczesne tendencje w projektowaniu
-
znają podstawy adaptacji i modernizacji wnętrz
-
projektują ekspozycje, przestrzenie i obiekty wystawiennicze
Umiejętności
Studenci architektury wnętrz nabywają szereg wyjątkowych zdolności technicznych i artystycznych. Absolwenci tego kierunku samodzielnie definiują i podejmują złożone zadania projektowe, a także poszukują właściwych odpowiedzi i rozwiązań na problemy współczesnej architektury. Studenci uczą się wnikliwej obserwacji przestrzeni i samodzielnego poszukiwania źródeł inspiracji.
Uczestnicy zajęć przygotowują się do prowadzenia profesjonalnych działań w zakresie projektowania i aranżowania wnętrz o różnorodnych funkcjach. Studenci poznają możliwe środki wyrazu plastycznego oraz dostępne technologie i materiały stosowane w środowisku architektonicznym. Przyszli specjaliści przeprowadzają analizy projektowe i dokonują autorefleksji. Absolwenci tego kierunku umiejętnie poruszają się w obszarze złożonych zależności kulturowo-przestrzennych.
Umiejętności, które mają absolwenci architektury wnętrz:
-
samodzielnie definiują i podejmują złożone zadania projektowe
-
rozwiązują problemy współczesnej architektury
-
obserwują i analizują przestrzeń
-
samodzielnie poszukują źródeł inspiracji
-
wykorzystują różne środki wyrazu plastycznego
-
wykorzystują nowoczesne technologie i materiały
-
prowadzą analizy projektowe, dokonują autorefleksji
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku architektura wnętrz możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia na kierunku architektura wnętrz w Gdańsku realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia licencjackie trwają 3 lata, a magisterskie – 2 lata. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku tylko w trybie stacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studenci stacjonarni mogą zdobywać specjalistyczną wiedzę w profesjonalnych warunkach i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Stacjonarna nauka motywuje do aktywnego udziału w życiu uczelnianym – może jednak utrudnić pogodzenie możliwości studiowania z pracą na pełnym etacie.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
3. Program studiów i przedmioty
Studenci architektury wnętrz w pierwszych latach studiowania poznają podstawowe teorie i zagadnienia związane z architekturą i budownictwem. Uczestnicy zajęć nie tylko projektują proste obiekty, ale także uczą się m.in. aranżacji wnętrz, metod makietowania, zastosowania komputerów w działaniach architektonicznych czy prezentacji projektów.
W programie studiów na kierunku architektura wnętrz znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
kompozycja i modelowanie
-
historia sztuki i kultury
-
geometria wykreślna i perspektywa
-
budownictwo ogólne i instalacje
-
techniki projektowe
-
projektowanie wnętrz/projektowanie mebla
Studenci gdańskiej architektury wnętrz mogą w trakcie studiowania wybrać przedmioty o charakterze specjalizacyjnym. Dzięki temu przyszli architekci mają szansę rozwijać się w zakresie m.in. projektowania mebli, wnętrz miejskich lub scenografii. Uczestnicy zajęć wiedzę oraz zdolności zdobywają w profesjonalnych pracowniach.
4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Przyszli studenci, którym marzy się praca w zawodzie architekta, muszą najpierw sprawdzić swoje zdolności plastyczne i manualne. Kandydaci na ten kierunek powinni być kreatywni i zdeterminowani. Dobrze też, by mieli zdolności prezentacyjne, a także byli komunikatywni. Studenci, którym zależy na tym, by zostać zauważonym na rynku międzynarodowym, powinni być komunikatywni i posługiwać się językiem obcym.
Architekci muszą być odpowiedzialni i realizować projekty w wyznaczonym terminie. W studiowaniu architektury wnętrz studentom przydadzą się zdolności analityczne i matematyczne. Dobrze, by kandydaci na ten kierunek byli zainteresowani designem i mieli poczucie estetyki. Przyszli specjaliści powinni umiejętnie pracować w zespołach oraz organizować swój czas.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek architektura wnętrz:
-
zdolności plastyczne i manualne
-
kreatywność, otwartość, determinacja
-
zdolność prezentacji, komunikatywność
-
zdolności językowe, matematyczne i analityczne
-
odpowiedzialność, terminowość
-
zainteresowanie designem
-
poczucie estetyki
-
umiejętność pracy w zespole
STUDIA W TRÓJMIEŚCIE - ważne informacje
kierunki studiów w Trójmieście
studia w Trójmieście
ARCHITEKTURA WNĘTRZ - ważne informacje
architektura wnętrz studia
studia architektoniczne w Trójmieście
studia architektoniczne w Polsce