Architektura wnętrz - Sopot

Architektura wnętrz - Sopot

Studia na kierunku architektura wnętrz w Gdańsku | Gdyni | Sopocie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Architektura wnętrz stopień: (I) (II) , czas trwania: 3 lata • 2 lata ,
forma: stacjonarne
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych

Sopocka Akademia Nauk Stosowanych

Architektura wnętrz stopień: (I) (II) , czas trwania: 3,5 roku • 2 lata ,
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku architektura wnętrz

14.02.2024

Architektura wnętrz studia Sopot - 2024 | woj. pomorskie

Studia na kierunku architektura wnętrz w Sopocie to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3,5 roku (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.

Architektura wnętrz - Sopot
Studia na kierunku architektura wnętrz w Gdańsku | Gdyni | Sopocie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3 do 3,5 roku (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Uczelnie

Studia w  Sopocie 2024/2025 na kierunku architektura wnętrz możesz podjąć na 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.

 

Opis kierunku

Architektura wnętrz to dziedzina obejmująca szeroki zakres przedmiotów skupiających się m.in. na sztukach pięknych i technikach architektonicznych. Studenci architektury tworzą projekty wnętrz, grafiki i wzornictwa z uwzględnieniem ich jakości artystycznej, funkcjonalno-programowej, ergonomicznej, technicznej i ekologicznej. Przyszli specjaliści działają twórczo i szkolą się także w zakresie projektowania m.in. scenografii, wystaw, mebli czy detali.

 

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia w Sopocie na kierunku architektura w roku akademickim 2024/2025 najczęściej brany pod uwagę jest wynik egzaminu wstępnego i rozmowy kwalifikacyjnej.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od uczelni oraz trybu studiów (szczegółowe wymagania w dziale poniżej).

 

Ceny

Studia stacjonarne na kierunku architektura wnętrz w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić.Cena za pierwszy rok studiów wynosi około 8200 zł. (Wykaz opłat za studia znajdziesz w dziale poniżej)

 

Praca po studiach

Absolwenci architektury wnętrz mogą rozpocząć karierę zawodową np. w profesjonalnej pracowni architektonicznej. Ponadto zdolności artystyczne architektów wnętrz doceniane są także w środowisku filmowym i teatralnym – architektów wnętrz doceniają również agencje designerskie i agencje reklamowe. Studenci tego kierunku przygotowują się do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej, a także współpracowania ze specjalistami dziedzin pokrewnych.

Gdzie studiować na kierunku architektura wnętrz w Sopocie?

Uczelnie na których można studiować kierunek architektura wnętrz w Sopocie 2024/2025:

 

Jakie wymagania na kierunek architektura wnętrz w Sopocie?

Rekrutacja na uczelnie publiczne w Polsce odbywa się na podstawie konkursu świadectw. Oznacza to, że kandydaci do państwowych szkół wyższych powinni wykazać się wysokimi wynikami egzaminów maturalnych.

Przyszli studenci muszą przejść niełatwą drogę, by zdobyć specjalistyczne kompetencje z zakresu architektury wnętrz. Kandydaci muszą zaprezentować swoje zdolności artystyczne i techniczne, a także poprawnie zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W procesie rekrutacji oceniane będą dotychczasowe prace kandydatów.

Uczelnie niepubliczne w Sopocie przyjmują kandydatów najczęściej na podstawie kolejności zgłoszeń.

* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku architektura wnętrz w Sopocie?

Jak wyglądają studia na kierunku architektura wnętrz w Sopocie?

Zajęcia na kierunku architektura wnętrz kładą szczególny nacisk na praktyczny aspekt tej dziedziny. W trakcie nauki studenci poznają historię oraz podstawowe założenia architektury i budownictwa, a także rozwijają swoje zdolności artystyczne i techniczne podczas projektowania różnorodnych elementów przestrzeni użytkowej człowieka.

 

Dowiedz się więcej

studia architektoniczne w Gdańsku

studia architektoniczne w Sopocie

studia architektoniczne w Trójmieście

architektura wnętrz studia w Gdańsku

architektura wnętrz studia w Trójmieście

uczelnie w Trójmieście

 

1. Wiedza i umiejętności

Sopockie uczelnie zapewniają studentom dostęp do profesjonalnych narzędzi oraz w pełni wyposażonych pracowni malarstwa, rysunku i rzeźby. Studenci architektury wnętrz szkolą się w zakresie kreowania i usprawniania przestrzeni użytkowej człowieka. Uczestnicy zajęć rozwijają swoje kompetencje związane m.in. z prowadzeniem procesu projektowania oraz konstruowaniem złożonych przekazów audiowizualnych.

 

Wiedza:

Architektura wnętrz przygotowuje studentów do opracowywania projektów np. wnętrz mieszkalnych. W trakcie zajęć uczestnicy poznają użyteczność publiczną oraz specjalne przeznaczenie poszczególnych elementów przestrzeni użytkowej człowieka. Studenci architektury wnętrz poznają najważniejsze zagadnienia poświęcone m.in. architekturze czy urbanistyce.

Architekci wnętrz odpowiadają za projektowanie m.in. pomieszczeń wystaw, scenografii, mebli czy detali. W programie studiów przewidywane są przedmioty poświęcone np. materiałoznawstwu historii i teorii architektury czy wpływowi sztuk pięknych na aranżację wnętrz. Studenci poznają najważniejsze wymogi estetyczne, ekologiczne i techniczne, do których stosują się profesjonaliści z całego świata.

 

Wiedza, którą mają absolwenci architektury wnętrz:

  • opracowują projekty wnętrz o różnej funkcjonalności
  • znają użyteczność publiczną i specjalne przeznaczenie elementów przestrzeni użytkowej człowieka
  • znają podstawy architektury, urbanistyki i budownictwa
  • znają podstawowe założenia estetyczne i funkcjonalne z zakresu m.in.: wystaw, scenografii, mebli i detali
  • znają podstawy materiałoznawstwa oraz historii i teorii architektury
  • rozumieją wpływ sztuk pięknych na aranżację wnętrz
  • stosują się do znormalizowanych wymogów estetycznych, ekologicznych i technicznych

 

Umiejętności:

Studenci architektury wnętrz poznają metody projektowania np. wnętrz mieszkalnych, biurowych, użyteczności publicznej i specjalnego przeznaczenia. Absolwenci tego kierunku bez problemu aranżują różnorodne pomieszczenia i dekorują je zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami klientów oraz znormalizowanymi zasadami estetycznymi. Uczestnicy zajęć dowiadują się, w jaki sposób stosować oświetlenie w pomieszczeniu, a także badają akustykę wnętrz.

Przyszli architekci wnętrz obsługują nowoczesne technologie cyfrowe, które ułatwiają tworzenie skomplikowanych planów. Absolwenci tego kierunku świadomie oddziałują na najbliższe otoczenie człowieka i plastycznie kształtują formy użytkowe, projektują architekturę wystawienniczą, tworzą rzeźby kameralne, zajmują się iluminacją artystyczną oraz stosują w praktyce rozwiązania meblarskie.

 

Umiejętności, które mają absolwenci architektury wnętrz:

  • projektują wnętrza np. mieszkalne, biurowe, użyteczności publicznej oraz specjalnego przeznaczenia
  • aranżują i dekorują pomieszczenia zfodnie z oczekiwaniami i potrzebami klientów
  • obsługują nowoczesne technologie cyfrowe w projektowaniu
  • świadomie oddziałują na najbliższe otoczenie człowieka
  • plastycznie kształtują formy użytkowe
  • projektują m.in. architekturę wystawienniczą, meble i detale
  • świadomie wykorzystują elementy oświetleniowe
  • umiejętnie formują przestrzeń pod wymogi akustyczne



2. Typ i tryb studiów


Studia na kierunku architektura wnętrz możemy podzielić na:

 

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)


 

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne


Studia na kierunku architektura wnętrz w Gdańsku realizowane są w ramach studiów I stopnia (inżynierskich) lub studiów II stopnia (magisterskich).

Studia I stopnia trwają 4 lata, studia II stopnia przewidują 1,5 roku nauki. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

 

Studia stacjonarne

Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.

Stacjonarni studenci mogą mieć kłopot z pogodzeniem obowiązków zawodowych ze studiowaniem – niektórzy studenci stacjonarni zmuszeni są zrezygnować z pracy na pełnym etacie. Stacjonarna nauka umożliwia im jednak zdobywanie specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności praktycznych z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi znajdujących się na terenie uczelni.

Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.

 

Studia niestacjonarne

Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.

Niestacjonarni studenci powinni być przygotowani do samodzielnej pracy. Rzadki kontakt z wykładowcami oraz innymi uczestnikami zajęć wymaga od nich dużej determinacji. Tryb ten umożliwia jednak studentom podjęcie pracy na pełnym etacie, a także rozwijanie własnych zainteresowań poza godzinami zajęć.

Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.

 

3. Program studiów i przedmioty

Studenci architektury wnętrz w trakcie studiów poznają podstawy architektury i budownictwa. Dzięki obyciu z różnorodnymi sztukami pięknymi absolwenci tego kierunku tworzą rozmaite elementy wykorzystywane w pomieszczeniach oraz w przestrzeni wystawienniczej.

W programie architektury wnętrz znajdują się także przedmioty poświęcone stosowaniu w praktyce zaawansowanych technologicznie narzędzi i programów komputerowych. Studenci szkolą się w zakresie m.in. aranżacji wnętrz, projektowania mebli i detalu czy tworzenia komputerowych planów.

 

W programie studiów na kierunku architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • Projektowanie architektury wnętrz
  • Projektowanie przestrzeni wystawienniczych
  • Podstawy projektowania mebla
  • Struktury rzeźbiarskie, malarstwo
  • Fotografika
  • Kolor w kreacji wnętrza
  • Historia architektury i sztuki
  • Projektowanie komputerowe 2D i 3D

 

4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?

Kandydaci na architekturę w Sopocie muszą wykazać się zdolnościami artystycznymi i technicznymi – w procesie rekrutacji przyszli studenci architektury wnętrz poddadzą ocenie swoje wcześniejsze prace. Studiowanie architektury wnętrz wymaga od studentów zdolności analitycznych i matematycznych. Studenci powinni mieć wyobraźnię przestrzenną i wywiązywać się ze swoich obowiązków na czas.

Architekci wnętrz są kreatywni, odpowiedzialni i dobrze zorganizowani – postępują również zgodnie z przyjętymi założeniami estetycznymi. Kandydaci na ten kierunek muszą być komunikatywni, dobrze też, by obsługiwali podstawowe programy graficzne.

 

Predyspozycje kandydatów na studia na kierunku architektura wnętrz:

  • zdolności analityczne i matematyczne
  • umiejętności plastyczne
  • wyobraźnia przestrzenna
  • odpowiedzialność, zorganizowanie
  • komunikatywność, kreatywność
  • znajomość podstawowych programów graficznych
  • zmysł estetyczny

 

STUDIA W TRÓJMIEŚCIE - ważne informacje

kierunki studiów w Trójmieście

studia w Trójmieście

 

ARCHITEKTURA WNĘTRZ - ważne informacje

architektura wnętrz studia

studia architektoniczne w Trójmieście

studia architektoniczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - kierunek architektura wnętrz:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku (Wydział Architektury) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Sopocka Akademia Nauk Stosowanych stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku architektura wnętrz w Sopocie?

Program studiów na kierunku architektura wnętrz w Sopocie organizowany jest w ramach studiów I stopnia (inżynierskich) lub studiów II stopnia (magisterskich).

Studia I stopnia trwają 3,5 roku – przez 7 semestrów studenci architektury poznają podstawowe założenia teoretyczne architektury oraz architektury wnętrz. W trakcie nauki uczestnicy zajęć szkolą swoje zdolności artystyczne i techniczne.

Absolwenci studiów I stopnia, którzy otrzymali dyplom licencjata, mogą kontynuować naukę na studiach II stopnia. Przez kolejne 4 semestry studenci mogą zdobywać praktyczne doświadczenie oraz pogłębiać specjalistyczną wiedzę w zakresie architektury wnętrz. Absolwenci mogą zawalczyć o tytuł magistra, a następnie rozwinąć swoją karierę w zawodzie architekta wnętrz.

Architektura wnętrz w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3 do 3,5 roku licencjat
studia II stopnia 2 lata magister
Jaka praca po studiach na kierunku architektura wnętrz w Sopocie?

Jaka praca po studiach na kierunku architektura wnętrz w Sopocie?

Absolwenci architektury wnętrz mogą rozpocząć ścieżkę zawodową w dziedzinach związanych m.in. z projektowaniem wnętrz, wystaw i targów, konstruowaniem mebli i detalu czy udzielaniem porad eksperckich. Kompetencje architektów wnętrz – ich zdolności twórcze i zmysł estetyczny – cenione są także w środowiskach artystycznych.

 

Przykładowe miejsca zatrudnienia dla absolwentów studiów na kierunku architektura wnętrz w Sopocie:

  • Pracownie projektowe
  • Firmy produkujące wyposażenia wnętrz
  • Firmy deweloperskie
  • Pracownie scenograficzne, wystawiennicze
  • Pracownie graficzne
  • Agencje reklamowe
  • Administracja samorządowa w zakresie kultury
  • Muzea, galerie sztuki
  • Własna działalność

Studenci architektury wnętrz przygotowywani są do samodzielnej pracy twórczej. Dzięki temu specjaliści mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą oraz tworzyć autorskie projekty. Absolwenci tego kierunku bez problemu odnajdą się na stanowiskach kierowniczych w środowiskach związanych z architekturą lub produkcją elementów przestrzeni użytkowej, a także udzielają eksperckich porad w zakresie aranżacji wnętrz i biorą aktywny udział w produkcjach filmowych, teatralnych czy telewizyjnych.

 

Funkcje, które może pełnić absolwent architektury wnętrz:

  • projektant
  • scenograf
  • architekt wnętrz
  • ekspert
  • konstruktor

Poziom i tryb studiów


Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku architektura wnętrz w Gdańsku | gdyni | sopocie

Architektura wnętrz w Gdańsku | Gdyni | Sopocie

  • Architektura wnętrz w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - studia I stopnia

    WYŚWIETL WIĘCEJ Zwiń

    Uczelnie w Gdańsku | Gdyni | Sopocie - studia I stopnia na kierunku architektura wnętrz

    Sopocka Akademia Nauk Stosowanych

    Sopocka Akademia Nauk Stosowanych

    Architektura wnętrz stopień: (I), czas trwania: 3,5 roku
    tryb: stacjonarne, niestacjonarne
    Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

    Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

    Architektura wnętrz stopień: (I), czas trwania: 3 lata
    tryb: stacjonarne

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia