Administracja to kierunek studiów przeznaczony dla osób, które swoją karierę zawodową chciałyby związać z pełnieniem funkcji np. w strukturach szeroko rozumianej administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorstwach czy instytucjach europejskich i międzynarodowych. Studenci administracji w trakcie nauki zdobywają kompetencje cenione na stanowiskach menadżerskich i urzędniczych.
Dowiedz się więcej
studia prawnicze w Gdańsku
studia prawnicze w Gdyni
studia prawnicze w Trójmieście
administracja studia w Gdańsku
administracja studia w Trójmieście
uczelnie w Trójmieście
1. Wiedza i umiejętności:
Studenci administracji zdobywają wiedzę w zakresie m.in. publiczno-prawnych form i procedur działania administracji rządowej i samorządowej, sądowej kontroli administracji czy prawa finansowego. Przyszli specjaliści poznają aktualne problemy ustrojowe i kompetencyjne, a także procesy reform i modernizacji w administracji publicznej.
Wiedza
Studenci administracji w Gdyni poznają najważniejsze źródła informacji i badają ustrój administracji publicznej w Polsce oraz w Europie. Uczestnicy zajęć analizują i interpretują treści prawne, a także zapoznają się z ekonomicznymi i gospodarczymi problemami. W trakcie studiów przyglądają się prawnym aspektami bezpieczeństwa publicznego oraz regulacjom funkcjonowania poszczególnych organów administracji publicznej i prywatnej.
Absolwenci administracji, w zależności od ścieżki specjalizacyjnej, którą obrali w trakcie studiów, mają wiedzę z zakresu m.in. problematyki funkcjonowania aparatu fiskalnego państwa z uwzględnieniem oddziaływań na inne sfery sektora bankowego i gospodarczego czy procesów decentralizacji ustrojowej, administracyjnej i finansowej. Sprawnie orientują się w zakresie zadań publicznych poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego.
Wiedza, którą mają absolwenci administracji:
-
znają najważniejsze źródła informacji
-
badają ustrój administracji publicznej w Polsce i w Europie
-
analizują i interpretują treści prawne
-
rozwiązują ekonomiczne i gospodarcze problemy
-
znają zasady bezpieczeństwa publicznego i regulacje funkcjonowania organów administracji publicznej i prywatnej
-
wykonują zadania publiczne poszczególnych szczebli samorządu terytorialnego
Umiejętności
Studenci administracji wykorzystują praktyczną i teoretyczną wiedzę z zakresu różnych gałęzi prawa. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu absolwenci tego kierunku prowadzą współpracę z jednostkami administracji publicznej przy realizacji projektów unijnych lub tych finansowanych ze środków publicznych. Uczestnicy zajęć szkoleni są m.in. do zajmowania stanowisk kierowniczych w instytucjach krajowych i europejskich.
Absolwenci administracji samodzielnie podejmują decyzje na stanowiskach średniego szczebla w szeroko pojętej administracji rządowej i samorządowej, a także wykorzystują technologie informacyjne i telekomunikacyjne w administracji publicznej. Studenci zdobywają zdolności menadżerskie, a także umożliwiające im samodzielne zgłębianie prawnych aspektów obrotu gospodarczego czy prowadzenie działalności gospodarczej.
Umiejętności, które mają absolwenci administracji:
-
stosują przepisy prawne w praktyce administracyjnej
-
prowadzą współpracę z jednostkami administracji publicznej
-
zajmują stanowiska kierownicze w instytucjach krajowych i europejskich
-
podejmują decyzje na stanowiskach średniego szczebla w szeroko pojętej administracji rządowej i samorządowej
-
wykorzystują technologie informacyjne i telekomunikacyjne w administracji publicznej
2. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku administracja możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku administracja w Gdyni realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia trwają 3 lata, studia II stopnia przewidują 1,5 roku nauki. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne skierowane są do studentów, którzy chcieliby zdobywać wiedzę oraz umiejętności w profesjonalnych warunkach. Stacjonarna nauka motywuje do aktywnego udziału w życiu uczelnianym oraz realizowania zespołowych projektów.
Stacjonarni studenci mogą mieć problem z podjęciem pracy na pełnym etacie. Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Studia niestacjonarne skierowane są do studentów, którym zależy na możliwości pracy na pełnym etacie przy jednoczesnym studiowaniu. Studenci niestacjonarni powinni jednak potrafić samodzielnie poszerzać swoją wiedzę oraz systematycznie uczestniczyć w zajęciach.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
3. Program studiów i przedmioty
Administracja w Gdyni oferuje studentom możliwość rozwoju w wybranej specjalizacji. Dzięki temu przyszli eksperci zdobywają szerokie kompetencje z zakresu m.in. obsługi i biznesu, zarządzania miastami i metropoliami czy przeprowadzania mediacji. Studenci przygotowywani są kompleksowo do pełnienia funkcji zawodowych np. w administracji celnej, skarbowej, rządowej i samorządowej.
W programie studiów na kierunku Administracja znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
finanse i prawo finansowe
-
prawo celne
-
procesy decyzyjne w administracji
-
marketing i PR w administracji
-
psychologia konfliktu
-
podstawy prawne i metodologiczne mediacji
-
obrót nieruchomościami
-
prawo papierów wartościowych
Studenci zdobywają wiedzę z zakresu nie tylko polskiej, ale i międzynarodowej administracji. W programie tego kierunku przewidywane są przedmioty poświęcone poszczególnym zagadnieniom prawnym i społecznym, a także ekonomiczno-gospodarczym problemom, z którymi zmagają się współczesne organy administracji publicznej i prywatnej.
4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Studenci administracji powinni być zainteresowani różnorodnymi dziedzinami społecznymi, humanistycznymi i ekonomicznymi. W trakcie zajęć zgłębiać będą tajniki m.in. prawa, ekonomii, finansów, bankowości czy socjologii. Ponadto przyszli specjaliści ćwiczyć będą swoje zdolności informatyczne. Dobrze więc, by kandydaci na ten kierunek potrafili obsługiwać podstawowe programy komputerowe i odznaczali się zmysłem analitycznym.
Administracja wymaga od studentów zdolności organizacyjnych i zarządczych. Specjaliści administracji są odpowiedzialni i rzetelni. W nauce studentom tego kierunku przyda się dobra pamięć. Kandydaci na administrację powinni radzić sobie ze stresem i umiejętnie komunikować się z klientami. Przydatna będzie także znajomość języka obcego.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek administracja w Gdyni:
-
znajomość podstaw związanych m.in. z prawem, ekonomią, historią, wiedzą o społeczeństwie
-
zdolności analityczne i matematyczne
-
zorganizowanie, dokładność
-
cierpliwość, otwartość komunikatywność
-
odporność na stres
-
znajomość języka obcego i podstawowych programów komputerowych
-
zdolności zarządcze
STUDIA W TRÓJMIEŚCIE - ważne informacje
kierunki studiów w Trójmieście
studia w Trójmieście
ADMINISTRACJA - ważne informacje
administracja studia
administracja studia online
administracja studia online w Trójmieście
studia ekonomiczne w Trójmieście
studia ekonomiczne w Polsce