Jeśli zdecydujesz się na wybór studiów na kierunku romańska, zyskasz szansę na opanowanie języka francuskiego na minimalnym poziomie B2, a także drugiego języka romańskiego (hiszpańskiego, włoskiego czy portugalskiego) w stopniu komunikatywnym. Co więcej, w trakcie licznych ćwiczeń i wykładów poznasz literaturę, kulturę oraz historię krajów francuskojęzycznych, jak również zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu językoznawstwa.
Dodatkowo możesz rozwijać swoje zainteresowania artystyczne, naukowe i zawodowe w ramach uczestnictwa w kołach naukowych. Jeśli z kolei zdecydujesz się na spędzenie części studiów na zagranicznej uczelni w ramach programu Erasmus, zyskasz szansę na sprawdzenie zdobytych umiejętności lingwistycznych w praktyce, a także zdobycie cennego doświadczenia i międzynarodowych przyjaźni. Jako przyszły romanista staniesz też przed wyborem specjalności rozwijającej wąskie kwalifikacje zawodowe.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku filologia romańska możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (licencjackie)
2. Tryb
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku filologia romańska pozwolą Ci nie tylko na opanowanie dwóch języków romańskich, lecz także wyposażą Cię w kompleksową wiedzę filologiczną, co będzie stanowiło podstawę dla analizy, interpretacji czy rozumienia wszelkich zjawisk językowych, kulturowych oraz literackich. Poznasz bogatą kulturę oraz historię Francji, a wykwalifikowana kadra akademicka zapozna Cię również z zagadnieniami dotyczącymi myśli humanistycznej i społecznej krajów romańskich.
W Twoim planie zajęć pojawią się takie przedmioty, jak m.in. językoznawstwo stosowane, teoria przekładu, współczesna literatura frankofońska, wstęp do literaturoznawstwa czy gramatyka. Jeśli więc od zawsze interesowałeś się historią i kulturą Francji oraz innych państw romańskich, posiadasz duszę humanisty, a dodatkowo nauka języków obcych nigdy nie stanowiła dla Ciebie problemu, to zdecydowanie powinieneś zastanowić się nad wyborem studiów na kierunku filologia romańska.