1. Dla kogo ten kierunek?
Wydaje się, że w dzisiejszych czasach wciąż istnieje przekonanie o tym, że studia artystyczne nie są opłacalną drogą kariery. Nic bardziej mylnego. Uczelnie starają się łamać stereotypy, a za swoją misję uważają kształcenie społeczeństwa w zakresie sztuki wszelkiego rodzaju. Sztuka bowiem wpływa na istniejące społeczeństwo i jego estetykę oraz postrzeganie nie tylko świata, ale i innego człowieka.
Kierunek sztuka mediów i edukacja wizualna w Toruniu potrzebuje pasjonatów, którzy żywo interesują się historią sztuki i animacją kultury. Kandydaci powinni mieć predyspozycje artystyczne, ale przede wszystkim muszą myśleć perspektywicznie i być otwarci na nowe technologie. Jeśli dostrzegasz w sobie tego typu cechy, tego typu studia artystyczne w Toruniu mogą być właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku sztuka mediów i edukacja wizualna możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku sztuka mediów i edukacja wizualna w Toruniu realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata.
Uczelnie w Toruniu umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunek sztuka mediów i edukacja wizualna w Toruniu to nowoczesna i unikatowa propozycja studiów, którą realizować możesz na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Uczelnia pragnie zapewnić kandydatom na studia jak największą ofertę kierunków studiów szczególnie interesujących dla pracodawców i społeczności XXI wieku.
4. Praca po studiach
Studia w Toruniu na kierunku sztuka mediów i edukacja wizualna zapewniają swoim studentom bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Absolwenci po całym toku kształcenia chętnie zatrudniani są w studiach reklamy, grafiki i gier komputerowych, ośrodkach i studiach filmowych i telewizyjnych, wydawnictwach multimedialnych, książkowych i prasowych, studiach fotograficznych, ośrodkach i instytucjach kultury, muzeach, galeriach, centrach sztuki i organizacjach pozarządowych.
Studenci przygotowują się do pracy w ramach konkretnych specjalności, które ułatwiają im odnalezienie się w branży filmowej i telewizyjnej. Pracują także w reklamie, współpracują z grafikami i agencjami marketingowymi, chętnie zatrudniani są w czasopismach i wydawnictwach, które związane są z komiksem i ilustracją oraz rysunkiem prasowym.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku sztuka mediów i edukacja wizualna znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
działania interdyscyplinarne,
-
projektowanie i działania intermedialne,
-
podstawy ilustracji wydawniczej,
-
fotografia unikatowa,
-
realizacja audio,
-
podstawy wystawiennicze,
-
rysunek faktu,
-
multimedia,
-
projektowanie graficzne,
-
historia sztuki,
-
notacje rysunkowe,
-
psychologiczne uwarunkowania odbioru informacji
-
struktury wizualne
-
i wiele innych.
Realizacja poszczególnych przedmiotów może być uwarunkowana główną specjalizacją. Studenci mogą kształcić się w zakresie rysunku mediów lub multimediów i fotografii. Zweryfikuj ofertę specjalnościową na stronach internetowych uczelni w Toruniu, ponieważ oferta jest zmienna i zależy od zainteresowań studentów.
Kierunek sztuka mediów i edukacja wizualna w Toruniu zapewnia swoim studentom wiedzę z zakresu fotografii, intermediów, rysunku mediów, projektowania graficznego, reklamy, animacji komputerowych, wideo i audio czy Internetu, a także przedstawia treści związane z psychologią widzenia, antropologią kultury, warsztatami edukacyjno-artystycznymi. Ważne będą treści powiązane z percepcją sztuk wizualnych, historią i teorią sztuki, działaniami artystyczno-edukacyjnymi, prawem autorskim i marketingiem, pedagogiką i psychologią. Studenci rozwijają predyspozycje językowe, które umożliwiają pracę nie tylko w kraju, ale i za granicą. Doskonalą także umiejętności artystyczne i percepcyjne, a także zdolności komunikacyjne, które ułatwiają pracę w grupie.