1. Dla kogo ten kierunek?
Niektórzy są zdania, że prawo mija się ze sprawiedliwością. Zadaniem dobrego pracownika, który służy prawu, jest dążyć do sprawiedliwości i dobra społecznego. Kierunek prawo w Olsztynie poszukuje pasjonatów nauk humanistycznych, społecznych, i politycznych, który odnajdzie się w świecie prawniczym jak ryba w wodzie.
Kandydaci na studia prawnicze powinni liczyć się z obowiązkiem nieustannego dokształcania. Studenci muszą być przygotowani na długie godziny siedzenia w bibliotekach i ogrom nauki, a wszystko po to, by w przyszłości dbać o bezpieczeństwo państwa i społeczeństwa. Jeśli w przyszłości chcesz zaprowadzić porządek, dążysz do harmonii i pragniesz bronić tych, którzy nie mogą bronić się sami, tego typu studia są właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku prawo możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Studia na kierunku prawo w Olsztynie realizowane są w ramach studiów jednolitych. Studia jednolite trwają pięć lat.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Tak prestiżowe kierunki studiów w Olsztynie jak prawo możesz realizować na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie pragną zapewnić swoim studentom gruntowne, interdyscyplinarne wykształcenie w bardzo szerokim zakresie.
4. Praca po studiach
Studia prawnicze w Olsztynie w zakresie prawa przygotowują studentów do doskonalenia umiejętności w zakresie wybranej aplikacji, która z kolei pozwala na podjęcie pracy w określonym zawodzie. Absolwenci prawa kształcą się w zakresie aplikacji adwokackiej, sędziowskiej, prokuratorskiej, radcowskiej, komorniczej, legislacyjnej, notarialnej bądź rzecznika patentowego, co przekłada się na pełnienie funkcji sędziego, radcy prawnego, adwokata i tak dalej.
Absolwenci studiów prawniczych z powodzeniem zyskują zatrudnienie w sądach, kancelariach prawnych, administracji prywatnej i publicznej, w prokuraturze, w różnego rodzaju firmach i urzędach, które wymagają pomocy prawnej. Uczelnie w Olsztynie przygotowują absolwentów do wykonywania zawodów prawniczych zarówno w Polsce, jak i w innych państwach Unii Europejskiej.
5. Program studiów i przedmioty
Kierunek prawo w Olsztynie możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli bardziej odpowiada Ci regularne studiowanie i systematyczna nauka, wybierz studia dzienne. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w tygodniu, warto rozważyć tryb zaoczny i spotkania w weekendy. Pamiętaj jednak, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
W programie studiów na kierunku prawo znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
postępowanie egzekucyjne w administracji,
-
opodatkowanie dochodów spółek kapitałowych,
-
ustroje samorządów w wybranych państwach UE,
-
fundusze strukturalne i system finansowania projektów w UE,
-
mediacja w sprawach karnych,
-
postępowanie sądowo-administracyjne,
-
podstawy prawa cywilnego,
-
bezpieczeństwo w komunikacji powszechnej i transporcie,
-
przestępczość zorganizowana,
-
prawo wykroczeń,
-
prawo karne procesowe,
-
logika prawnicza,
-
powszechna historia państwa i prawa
-
i wiele innych.
Studenci przygotowywani są do podjęcia dalszej edukacji w ramach wybranej aplikacji. Mogą wybierać wśród aplikacji sędziowskiej, prokuratorskiej, adwokackiej radcowskiej, komorniczej, legislacyjnej, notarialnej czy rzecznika patentowego.
Studenci zdobywają gruntowne wykształcenie zwłaszcza z zakresu różnego rodzaju prawa, to znaczy prawa karnego, prawa cywilnego, prawa administracyjnego, prawa międzynarodowego, prawa autorskiego, prawa wykroczeń i wiele innych. Zapoznają się jednak nie tylko z kwestiami prawnymi, ale także kształcą w zakresie filozofii, ekonomii czy socjologii. Studenci kształcą umiejętności interpretacyjne, analityczne i doskonalą predyspozycje językowe, które umożliwiają im budowanie kariery na arenie międzynarodowej.