Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Resocjalizacja i profilaktyka społeczna to ścieżka kształcenia, która jest skierowana w szczególności do osób zainteresowanych np.: funkcjonowaniem systemu pomocy dziecku i rodzinie; badaniem zjawisk patologicznych w społeczeństwie; zasadami komunikacji interpersonalnej w resocjalizacji; szeroko pojętą profilaktyką społeczną czy metodyką pracy pedagogicznej w środowisku otwartym.
Studenci resocjalizacji i profilaktyki społecznej zdobywają wiedzę i umiejętności w zakresie m.in.: przepisów prawa rodzinnego, opiekuńczego i karnego; analizowania mechanizmów zachowań grupowych; metod pracy z rodziną problemową; rodzaje polityk społecznych; diagnozy pedagogicznej; profilaktyki uzależnień; pomocy psychologicznej; arteterapii w pracy resocjalizacyjnej.
Osoby, które ukończyły resocjalizację i profilaktykę społeczną, mogą szukać pracy np. w instytucjach zajmujących się polityką społeczną i profilaktyką środowiskową, działach penitencjarnych służby więziennej, ośrodkach dla bezdomnych i cudzoziemców, ośrodkach wychowawczych, klubach środowiskowych czy w organizacjach społecznych i kulturalnych.
Studenci resocjalizacji i profilaktyki społecznej poznają m.in.: przepisy prawa rodzinnego, opiekuńczego i karnego, a także akty prawne regulujące działalność w zakresie polityki społecznej i profilaktyki; procesy oraz zjawiska patologiczne zachodzące w środowiskach społecznych; różnorodne metody i formy pracy resocjalizacyjnej i opiekuńczej z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi lub rodzinami wieloproblemowymi. W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone również np.: funkcjom i zadaniom placówek resocjalizacyjnych i opiekuńczych; metodologię nauk pedagogicznych; zasadom i normom postępowania badawczego.
Studia na resocjalizacji i profilaktyce społecznej skierowane są do osób zainteresowanych m.in.: projektowaniem działań w zakresie resocjalizacji i profilaktyki społecznej; rozpoznawania środowiskowych potrzeb i sytuacji kryzysowych; planowaniem i projektowaniem resocjalizacyjnych i profilaktycznych działań. Studenci tej ścieżki kształcenia szkolą się w zakresie np.: opracowywania i realizacji planu pracy resocjalizacyjnej, profilaktyczne i opiekuńczej; motywowania i wspierania do readaptacji i samodzielnego działania; prowadzenia badań pedagogicznych oraz działań profilaktycznych.
W programie studiów na resocjalizacji i profilaktyki społecznej znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Krakowie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: specyfiki zjawisk wychowawczych; zasad projektowania działań resocjalizacyjnych; zastosowania systemowych lub doraźnych form pomocy pedagogicznej; metodologii poprawnych badań pedagogicznych w zakresie resocjalizacji; rodzajów patologii społecznych i sposobów zapobiegania im.
Absolwenci resocjalizacji i profilaktyki społecznej mogą szukać zatrudnienia na stanowisku np. pedagoga, opiekuna, wychowawcy lub specjalisty z zakresu resocjalizacji i profilaktyki społecznej. Osoby, które ukończyły tę ścieżkę kształcenia, wyróżniają się również wiedzą i umiejętnościami, które niezbędne są do samodzielnego prowadzenia działalności np. gospodarczej lub doradczej w zakresie profilaktyki społecznej.
Absolwent resocjalizacji i profilaktyki społecznej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Resocjalizacja i profilaktyka społeczna to ścieżka kształcenia, którą w Krakowie można studiować w ramach kierunku pedagogika.
Studenci pedagogiki zdobywają zintegrowaną wiedzę pedagogiczną, socjologiczną, filozoficzno-etyczną oraz psychologiczną, która niezbędna jest do pracy z dziećmi, młodzieżą, osobami starszymi lub osobami dorosłymi o specjalnych potrzebach edukacyjnych lub wychowawczych. Studia na tym kierunku poświęcone są np.: patologiom społecznym, metodyce pracy nauczyciela, komunikacji społecznej, szeroko pojętej kulturze i rozwojowi człowieka.
Pedagogika przygotowuje absolwentów do pracy m.in. w: placówkach oświatowo-wychowawczych, szkołach, przedszkolach, placówkach resocjalizacyjnych, domach pomocy społecznej, placówkach i instytucjach poradnictwa zawodowego i rodzinnego, organizacjach oraz stowarzyszeniach charytatywnych i samopomocowych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych, klubach i świetlicach środowiskowych czy w innej instytucji wymagającej wykształcenia pedagogicznego.
Dowiedz się więcej: pedgogika studia w Krakowie
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Krakowie