Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na pedagogice społeczno-opiekuńczej i terapii pedagogicznej mogą szczególnie zainteresować te osoby, które chciałyby poznać np.: rodzaje zagrożeń i patologii społecznych; zasady projektowania i wspierania rozwoju; organizację i metodykę pracy społeczno-opiekuńczej; metody terapii zaburzeń emocjonalnych oraz zaburzeń w zachowaniu dzieci, młodzieży lub osób dorosłych.
Studenci tej ścieżki kształcenia szkolą się w zakresie m.in. pracy z uczniami wybitnie zdolnymi lub zmagającymi się z problemami wychowawczymi czy edukacyjnymi; diagnozy uczniów oraz środowisk wychowawczych; zastosowania nowoczesnych technologii informacyjnych w pracy społeczno-opiekuńczej. Ponadto w programie znaleźć można przedmioty poświęcone również np. prawnym, kulturowym czy psychologicznym aspektom planowania i realizowania programów edukacyjnych.
Absolwenci pedagogiki społeczno-opiekuńczej i terapii pedagogicznej mogą szukać zatrudnienia np. w: placówkach oświatowych, wychowawczych i opiekuńczych; wszystkich typach szkół i placówkach pozaszkolnych; poradniach psychologiczno-pedagogicznych i poradniach specjalistycznych; placówkach doskonalenia nauczycieli; instytucjach prowadzących różne formy aktywizacji społecznej.
Pedagogika społeczno-opiekuńcza i terapia pedagogiczna to ścieżka kształcenia, która poświęcona jest zagadnieniom z zakresu m.in.: metodyki pracy społeczno-opiekuńczej; pracy z uczniami zmagającymi się z zaburzeniami rozwoju i zachowania; diagnozy i terapii pedagogicznej dzieci, młodzieży i dorosłych; wspomagania uczenia się i projektowania rozwoju; aktywizacji społeczno-kulturalnej i profilaktyki zdrowotnej; organizacji systemu edukacji w kraju i za granicą.
Studenci tej ścieżki kształcenia szkolą się w zakresie np.: realizowania obowiązków związanych z rolą zawodową pedagoga szkolnego; samodzielnym prowadzeniem diagnozy jednostki i środowiska wychowawczego; stosowania różnych metod aktywizacji społecznej i terapii pedagogicznej; podejmowania działań prozdrowotnych i animacji kulturalnej.
W programie studiów na pedagogice społeczno-opiekuńczej i terapii pedagogicznej znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Krakowie, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: zasad organizowania pracy społeczno-opiekuńczej; rodzajów potrzeb i sposobów oceny możliwości edukacyjnych uczniów z zaburzeniami rozwoju i zachowania; metod aktywizacji społecznej i kulturalnej dzieci, młodzieży i osób dorosłych o różnych potrzebach edukacyjnych i wychowawczych.
Osoby, które ukończyły studia na ścieżce społeczno-opiekuńczej i terapii pedagogicznej zgodnie z rozporządzeniem są kompleksowo przygotowani do wykonywania zawodu nauczyciela – absolwenci mogą zatem aplikować na stanowisko np. nauczyciela pedagoga we wszystkich typach szkół, nauczyciela terapeuty pedagogicznego czy nauczyciela-wychowawczy. Ponadto pedagodzy, którzy ukończyli tę ścieżkę kształcenia, mogą również rozpocząć własną działalność pedagogiczną lub doradczą.
Absolwent pedagogiki społeczno-opiekuńczej i terapii pedagogicznej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Pedagogika społeczno-opiekuńcza i terapia pedagogiczna to ścieżka kształcenia, którą w Krakowie można studiować w ramach kierunku pedagogika.
Pedagogika to kierunek, który umożliwia studentom zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie takich dziedzin jak np.: socjologia, psychologia, etyka, filozofia, zarządzanie czy antropologia. Uczestnicy zajęć, w zależności od ukończonej ścieżki kształcenia, mogą m.in.: projektować warsztaty i zajęcia dydaktyczne; oceniać zjawiska związane z patologiami społecznymi; prowadzić programy resocjalizacyjne; kształtować karierę zawodową osób trzecich.
Absolwenci pedagogiki mogą szukać zatrudnienia np. w: przedszkolach, szkołach, instytucjach kulturalnych, przedsiębiorstwach, ośrodkach pomocy społecznej, domach dziecka, ośrodkach interwencyjnych, więzieniach czy aresztach śledczych. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą aplikować na stanowiska takie, jak m.in.: nauczyciel, opiekun, wychowawca, pracownik społeczny, doradca zawodowy czy animator kultury.
Dowiedz się więcej: pedgogika studia w Krakowie
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Krakowie