Jako że w Polsce uprawa winorośli i przetwórstwo winogron mają coraz większe znaczenie gospodarcze, towarzyszy im też duże zainteresowanie społeczne oraz szybki wzrost powierzchni upraw. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku w Lublinie powstał więc innowacyjny kierunek studiów – enologia i cydrownictwo. Jego celem jest wykształcenie specjalistów w zakresie uprawy winogron i pozostałych gatunków sadowniczych oraz produkcji wina, cydru i innych alkoholi owocowych.
Program studiów, oprócz szeregu nowatorskich rozwiązań dydaktycznych, oferuje również szeroką gamę obligatoryjnych oraz fakultatywnych przedmiotów specjalistycznych. Jako student, w czasie zajęć zyskasz szansę na poznanie licznych zagadnień dotyczących m.in. gleb winnic i sadów, biologii i uprawy roślin sadowniczych, szkółkarstwa winorośli i innych roślin sadowniczych, entomologii i fitopatologii sadowniczej, agrotechniki winnic i sadów, hodowli i odmianoznawstwa, herbologii, kultur in vitro w sadownictwie, a także mikrobiologii i biochemii napojów alkoholowych.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku enologia i cydrownictwo możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia I stopnia (inżynierskie)
2. Tryb
Zdobywana wiedza i umiejętności
Enologia i cydrownictwo to innowacyjny kierunek studiów, który oferuje zdobycie wszechstronnej wiedzy z obszaru różnorodnych nauk. Jeśli zdecydujesz się na kształcenie w tym obszarze, w Twoim planie zajęć znajdą się przedmioty oscylujące wokół nauk przyrodniczych, biologicznych, chemicznych oraz rolniczych. Pod okiem doświadczonej kadry akademickiej będziesz miał szansę dowiedzieć się więcej na temat botaniki, biochemii i agrotechniki, a także poznać zasady sadownictwa czy uprawiania roślin. Zagłębisz się w tematykę dotyczącą somelierstwa, enoturystyki, rynku wina, handlu oraz marketingu. Ponadto nauczysz się, w jaki sposób projektować winnice i winiarnie, a także jak dokonywać oceny jakości surowców oraz jak rozpoznawać choroby i wady alkoholi. Dodatkowo nieobce staną Ci się aspekty prozdrowotne win i nalewek oraz zasady dotyczące doboru win do potraw.