Uczelnie w Olsztynie pragną zapewnić swoim studentom komfortowe studiowanie, dlatego studia weterynaryjne w zakresie zootechniki możesz realizować zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, warto rozważyć studia dzienne. Jeśli jednak jesteś bardziej skłonny/a ku edukacji w weekendy, wybierz studia zaoczne. Pamiętaj, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
1. Dla kogo ten kierunek?
Zootechnicy to swoiści pielęgniarze zwierząt, którzy zgłębiają wiedzę odnoszącą się do racjonalnego chowu i hodowli zwierząt oraz ich użytkowania. Zajmują się nie tylko ich żywieniem, ale i higieną, ekonomiką produkcji zwierzęcej, paszoznawstwem, rozrodem, doskonaleniem zwierząt pod każdym względem. Nieobce są im badania laboratoryjne, rybactwo, pszczelarstwo, chów i hodowla zwierząt futerkowych.
Idealni kandydaci na studia weterynaryjne w zakresie zootechniki nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne jest także, byś interesował/a się zwierzętami, a swoją przyszłość wiązał/a z zajmowaniem się nimi i dbaniem o ich rozwój. Jeśli jesteś osobą z chłonnym umysłem analitycznym, która nie boi się wyzwań, tego typu studia są właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku zootechnika możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku zootechnika w Olsztynie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają trzy i pół roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające półtora roku.
Uczelnie w Olsztynie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Olsztynie takie jak zootechnika możesz realizować na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczelnie w Olsztynie dążą do zapewnienia najwyższej jakości kształcenia w różnorodnych dziedzinach.
4. Praca po studiach
Studia w Olsztynie na kierunku zootechnika to niepowtarzalna okazja do zdobycia niezwykle przydatnej wiedzy i umiejętności odnoszących się do hodowli i chowu zwierząt gospodarskich, metod hodowlanych, żywienia zwierząt, funkcjonowania rynku i marketingu w odniesieniu do obrotu produktami pochodzenia zwierzęcego i pasz.
Studia weterynaryjne w zakresie zootechniki przygotowują studentów do podjęcia pracy w ośrodkach doradztwa rolniczego, w gospodarstwach rolnych, w przedsiębiorstwach przetwórstwa produktów pochodzenia zwierzęcego, w przemyśle paszowym, w laboratoriach specjalistycznych, w fermach hodowlanych i towarowych, w szkolnictwie zawodowym, w administracji państwowej. Możliwości zatrudnienia jest wiele, dlatego wielu kandydatów decyduje się na studia tego typu.
5. Program studiów i przedmioty
W programie studiów na kierunku zootechnika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
botanika i fizjologia roślin,
-
chemia analityczna,
-
genetyka zwierząt,
-
zoologia,
-
biofizyka,
-
biochemia zwierząt z elementami chemii bioorganicznej,
-
anatomia zwierząt,
-
metody hodowlane z elementami biometrii,
-
mikrobiologia zootechniczna,
-
żywienie zwierząt i paszoznawstwo,
-
podstawy techniki rolniczej,
-
podstawy uprawy roli i roślin,
-
żywienie zwierząt i paszoznawstwo,
-
pszczelarstwo,
-
chemia rolna z elementami gleboznawstwa,
-
chów i hodowla koni,
-
fizjologia zwierząt
-
i wiele innych.
Studenci mogą rozwijać się w zakresie wybranych specjalności takich jak na przykład: chów i hodowla zwierząt amatorskich, profilaktyka zootechniczna i rehabilitacja koni, hodowla i użytkowanie zwierząt, biotechnologia w hodowli zwierząt, produkcja mieszanek paszowych i doradztwo żywieniowe i tym podobne. Oferty specjalnościowe warto śledzić na stronach internetowych uczelni w Olsztynie, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Studenci zdobywają niezbędną wiedzę odnoszącą się do hodowli i chowu zwierząt gospodarskich, metod hodowlanych, żywienia zwierząt, genetyki, nauk agrotechnicznych, organizacji rynku i marketingu w obrocie produktami pochodzenia zwierzęcego i pasz. Nabywają także niezbędne umiejętności odnoszące się do posługiwania się rachunkiem ekonomicznym oraz zdolności informatyczne przydatne w przypadku sterowania i kontroli procesów produkcji zwierzęcej.