Studia w Białymstoku na kierunku ratownictwo medyczne możesz realizować przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Jeśli odpowiada Ci regularne studiowanie i systematyczna nauka, studia dzienne są właśnie dla Ciebie.
1. Dla kogo ten kierunek?
Dr Norman McSwain powiedział: „Poszkodowani nas nie wybierają. Pojawiają się na naszej drodze w wyniku chorób, urazów i obrażeń, które wymagają naszej pomocy. My natomiast świadomie zdecydowaliśmy się ich ratować”. Ratownictwo medyczne to jedna z najtrudniejszych dziedzin medycznych, ponieważ to właśnie specjaliści w tej dziedzinie najczęściej spotykają się ze śmiercią. Zawód ratownika wiąże się ze stresem i dużą odpowiedzialnością, a także z nieustającym dokształcaniem.
Idealni kandydaci na tego typu studia medyczne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne, abyś pracował nad swoją empatią i komunikatywnością, a także umiejętnością pracy w grupie. Jeśli w zakresie Twoich zainteresowań mieszczą się treści medyczne i nie boisz się pracy nawet w sytuacjach ekstremalnych, kierunek ratownictwo medyczne w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku ratownictwo medyczne możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Białymstoku realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Białymstoku umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku. Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Gdzie studiować
Kierunki studiów w Białymstoku takie jak ratownictwo medyczne możesz realizować na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku. Uczelnie w Białymstoku chcą zapewnić najwyższy poziom kształcenia w różnorodnych kierunkach studiów również medycznych.
4. Praca po studiach
Absolwenci ratownictwa medycznego stają się specjalistami w zakresie medycyny ratunkowej, udzielania pierwszej pomocy, realizowania medycznych czynności ratunkowych. Mają obszerną wiedzę odnoszącą się do chorób wewnętrznych, chirurgii, pediatrii, psychiatrii, położnictwa i ginekologii, medycyny sądowej, intensywnej terapii, traumatologii narządów ruchu, neurologii i tak dalej.
Absolwenci z powodzeniem znajdują zatrudnienie w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, w Izbie Przyjęć szpitala, w ambulatorium, w zespołach wyjazdowych Pogotowia Ratunkowego, w jednostkach i formacjach ratowniczych pomocy doraźnej, w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, w powiatowych i wojewódzkich zespołach do spraw opracowania regionalnych planów zabezpieczenia kryzysowego, w szkołach wyższych i ośrodkach nauczających, w szpitalnych oddziałach ratunkowych i tym podobne.
W programie studiów na kierunku ratownictwo medyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
fizjologia z elementami fizjologii klinicznej,
-
kwalifikowana pierwsza pomoc,
-
wychowanie fizyczne z elementami ratownictwa specjalistycznego,
-
biochemia z elementami chemii,
-
socjologia medycyny,
-
medyczne czynności ratunkowe,
-
choroby wewnętrzne z elementami onkologii,
-
ekonomia i zarządzanie w ochronie zdrowia,
-
medycyna taktyczna,
-
techniki zabiegów medycznych,
-
farmakologia i toksykologia kliniczna,
-
procedury ratunkowe wewnątrzszpitalne,
-
anestezjologia i intensywna terapia,
-
położnictwo i ginekologia,
-
radiologia w medycynie ratunkowej,
-
podstawy polityki społecznej i zdrowotnej,
-
podstawy patofizjologii bólu i jego leczenia,
-
promocja i edukacja zdrowotna,
-
diagnostyka laboratoryjna w stanach zagrożenia życia
-
i wiele innych.
Studenci zdobywają niezbędną wiedzę teoretyczną z zakresu psychologii, zdrowia publicznego, propedeutyki prawa, higieny i epidemiologii, patofizjologii, toksykologii i innych kwestii medycznych i biologiczno-chemicznych. Kształcą się także w zakresie kierunkowy, to znaczy zgłębiają informacje odnoszące się do medycyny ratunkowej, medycyny katastrof, chorób wewnętrznych, chirurgii, traumatologii narządów ruchu, położnictwa i ginekologii i tak dalej. Studenci potrafią wykonać EKG, monitorować czynności układu oddechowego, wykonać kaniulację żył obwodowych kończyn górnych i dolnych, założyć sondę żołądkową, opatrywać rany i wiele innych. Studenci rozwijają umiejętności analityczne, interpretacyjne, a także komunikacyjne, które usprawniają kontakt z poszkodowanym i jego rodziną, a także wpływają na pracę zespołową całego personelu.