Choć być może niewielu ludzi zdaje sobie z tego sprawę, to wszyscy uczestniczą w niekończącym się procesie wychowania. Niezależnie od wieku, dotykają nas wpływy najbliższego środowiska, które są odczuwane w skutkach nawet, jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy na poziomie świadomym. Studia na kierunku Pedagogika kształcą grono nowych specjalistów, zdolnych do sprostania wszelkim wyzwaniom wynikającym z poszerzania świadomości na temat wychowania dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, a także podjęcia konkretnych działań resocjalizacyjnych i psychologicznych.
1. Czego się nauczysz na studiach
Pedagogika powstała po to, aby wykształcić grono specjalistów obeznanych w tematach z szerokiego spektrum wychowania zarówno młodzieży, jak i starszego grona osób z trudnych środowisk patologicznych. Ze względu na odpowiedzialność za drugiego człowieka, jaka jest nierozerwalnie złączona z wykonywaniem zawodu pedagoga, jako przyszły student musisz być przygotowany na zgłębienie obszernego zakresu interdyscyplinarnego materiału.
W programie studiów na kierunku pedagogika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
Elementy statystyki,
-
Podstawy psychologii,
-
Teoretyczne podstawy kształcenia,
-
Pedagogika specjalna,
-
Podstawy socjologii,
-
Pedagogika penitencjarna.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku pedagogika w Gorzowie Wielkopolskim realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata.
Uczelnie w Gorzowie Wielkopolskim umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Studia na kierunku Pedagogika z pewnością nie są dla każdego, bowiem nie każdy wykazuje predyspozycje i zainteresowania zgodne z tematyką kształcenia, jaka obowiązuje na opisywanym kierunku. Zatem celem odpowiedniego dobrania edukacji i kariery zawodowej, warto odpowiednio przemyśleć swój wybór. Jesteś coraz bardziej zainteresowany Pedagogiką i chciałbyś poznać sylwetkę idealnego kandydata na te studia?
Podstawową cechą, jaką powinieneś posiadać, jeśli poważnie myślisz o podjęciu opisywanego kierunku, jest szeroko rozwinięta empatia. Dzięki niej sprostasz wszelkim wyzwaniom wynikającym z codziennego kontaktu z drugim człowiekiem. Przyszli pedagodzy muszą również zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka wiąże się z podejmowaniem opieki nad potrzebującymi w każdym wieku.
Jeśli tylko uzyskasz pewność, że twoja kandydatura na Pedagogikę w Gorzowie Wielkopolskim będzie uzasadniona konkretnymi pobudkami, bez wahania zgłoś swoją aplikację na wybraną uczelnię, aby stanąć przed możliwością rozpoczęcia tego kierunku w najbliższym możliwym terminie.
4. Program studiów
Studia na kierunku Pedagogika, niezależnie od tego, na jaką uczelnię wyższą się zdecydujesz, uposażają w obszerną i gruntowną wiedzę oraz praktyczne umiejętności kierunkowe, dzięki którym każdy absolwent zyskuje szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy na arenie międzynarodowej. Studenci zyskują wiedzę psychologiczną, która jest nieoceniona w perspektywie konieczności codziennego obcowania z ludźmi w różnym wieku, którzy borykają się z wszelakimi problemami natury psychicznej.
Podczas nauki dowiesz się nieco o najefektywniejszych technikach uposażania podopiecznych w wiedzę, co przyda ci się szczególnie podczas pracy w placówkach oświatowych, takich jak żłobki, przedszkola oraz szkoły. Wybór specjalności nakieruje cię na konkretny szlak nauczania oraz pozwoli rozwijać swoje predyspozycje w określonym obszarze.