Logistyka, zgodnie z powszechnie przyjętą definicją, jest procesem planowania, realizowania i kontrolowania przepływu surowców w sposób jak najbardziej optymalny i ekonomiczny. Interdyscyplinarny charakter tej dziedziny wymaga od jej praktyków wszechstronnego zainteresowania różnymi zagadnieniami, które składają się na całokształt Logistyki. Niewątpliwym atutem tego kierunku jest zdolność do znalezienia wspólnego mianownika dla zarządzania, ekonomii oraz umiejętności nawiązywania wartościowych relacji interpersonalnych z kontrahentami. Gorzów Wielkopolski jest jednym z polskich miast, w których istnieje możliwość podjęcia Logistyki.
1. Czego się nauczysz na studiach
Mimo pewnej odmienności, jaka występuje w siatce studiów na kierunku Logistyka w obrębie różnych uczelni, specyfika kształcenia przedstawia się podobnie. Przedmiotami, które na swojej drodze edukacyjnej spotyka większa część studentów, to między innymi:
-
Strategie logistyczne,
-
Transport miejski,
-
Obsługa logistyczna,
-
Zamówienia publiczne w logistyce,
-
Opakowania w systemach logistycznych,
-
Podstawy zarządzania łańcuchem dostaw.
2. Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku logistyka możemy podzielić na:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Studia na kierunku logistyka w Gorzowie Wielkopolskim realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Gorzowie Wielkopolskim umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
3. Dla kogo te studia
Studia na kierunku Logistyka w Gorzowie Wielkopolskim to niewątpliwie bardzo atrakcyjna propozycja edukacyjna, której chęć podjęcia wyraża każdego roku zawrotna liczba chętnych. Z niewiadomych przyczyn część kandydatów dysponuje zupełnie innymi kompetencjami, niż tymi, które są pożądane przez specyfikę Logistyki. Zatem jak wygląda zarys idealnej sylwetki kandydata na ten kierunek studiów?
Myśląc o Logistyce, należy uprzednio zastanowić się, czy jesteśmy wystarczająco dobrze zorganizowani, aby móc sprawnie organizować pracę innych ludzi oraz planować przebieg wszelkich działań wynikających ze specyfiki zawodu. Ponadto do osiągnięcia pełni efektywności swojej pracy, warto posiadać dobrze rozwinięte kompetencje interpersonalne oraz sporą dozę charyzmy, dzięki którym nawiązywanie wartościowych relacji osobistych oraz zawodowych z kontrahentami stanie się możliwe. Jeżeli z całą pewnością stwierdzisz, że pasujesz do charakteru opisywanego kierunku, nie wahaj się dłużej i aplikuj – prawdopodobnie okaże się to najlepszym z możliwych wyborów.
4. Program studiów
Zarówno absolwenci logistyki w formie zaocznej, jak i stacjonarnej, będą mieli duże możliwości zatrudnienia na współczesnym rynku pracy. Dzięki zgłębieniu szerokiego, interdyscyplinarnego materiału dydaktycznego z pogranicza zarządzania, umiejętnej organizacji transportu surowców z punktu A do B, a także zawierającego zagadnienia rozwijające kompetencje interpersonalne, absolwenci będą mogli liczyć na dobrze płatne zatrudnienie w różnych sektorach krajowej oraz zagranicznej gospodarki.