Studenci architektury na gdańskich uczelniach przygotowują się kompleksowo zarówno do indywidualnej, jak i zespołowej pracy projektowej. W trakcie studiów uczestnicy zajęć uczą się m.in. samodzielnego i kreatywnego podejmowania decyzji projektowych, a także zdobywają umiejętność współpracy z innymi uczestnikami procesu inwestycyjnego. Absolwenci tego kierunku znają zasady współpracy z firmami działającymi na rynku budowlanym i bez problemu zarządzają procesem realizacji projektów architektonicznych i urbanistycznych.
Dowiedz się więcej
studia architektoniczne w Gdańsku
studia architektoniczne w Trójmieście
architektura studia w Trójmieście
studia w Trójmieście
studia w Gdańsku
kierunki studiów w Gdańsku
1. Wiedza i umiejętności:
Architektura to kierunek interdyscyplinarny. Studenci szkolą się w zakresie nauk związanych ściśle m.in. z architekturą, urbanistyką i budownictwem. Przyszli specjaliści rozwijają swoją wrażliwość estetyczną oraz zdolności plastyczne. W trakcie zajęć poznają oni historię oraz podstawowe założenia sztuk pięknych, a także przygotowują się do pracy twórczej lub zarządczej.
Wiedza
Studenci architektury zdobywają specjalistyczną wiedzę z zakresu m.in. technologii budowlanych, konstrukcji, fizyki budowli czy projektowania architektonicznego i urbanistycznego. Przyszli specjaliści wiedzą, w jaki sposób pozyskiwać źródła informacji niezbędnych do kształtowania najbliższego środowiska człowieka. W swoich działaniach stosują się do znormalizowanych wymogów estetycznych, ekologicznych i technicznych. Architekci rozumieją potrzeby klientów i znają funkcję poszczególnych elementów architektonicznych i urbanistycznych.
W trakcie zajęć studenci poznają także prawne i ekonomiczne aspekty współczesnej architektury. Absolwenci tego kierunku bez problemu stosują w praktyce nabytą wiedzą z zakresu m.in. prawa budowlanego, ekonomiki, organizacji procesu inwestycyjnego lub procesu projektowego. Architekci, którzy ukończyli naukę na gdańskiej uczelni, znają zarówno wymogi krajowe, jak i europejskie, a także stosują zasady etyki zawodowej, mając na uwadze rolę architekta w społeczeństwie, a także jego wpływ na jakość środowiska zabudowanego.
Wiedza, którą mają absolwenci architektury:
-
rozumieją podstawy m.in. technologii budowlanej, konstrukcji, fizyki budowli
-
znają zasady projektowania architektonicznego i urbanistycznego
-
pozyskują źródla informacji niezbędne do kształtowania środowiska człowieka
-
stosują się do znormalizowanych wymogów estetycznych, ekologicznych, technicznych i użytkowych
-
rozumieją potrzeby klientów
-
znają funkcje elementów architektonicznych i urbanistycznych
-
stosują się do prawa i etyki zawodu architekta
-
rozumieją rolę architekta oraz jego wpływ na jakość środowiska zabudowanego
Umiejętności
Studenci architektury zdobywają umiejętności w zakresie m.in. projektowania architektonicznego, urbanistycznego i konserwatorskiego. Uczestnicy zajęć uczą się planowania przestrzennego, a także dostosowywania przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych. Absolwenci tego kierunku kształtują środowisko człowieka z uwzględnieniem czynników społecznych oraz rozwiązują problemy funkcjonalne, użytkowe, budowlane, konstrukcyjne, inżynierskie i technologiczne w stopniu zapewniającym bezpieczeństwo i komfort użytkowania określonych obiektów.
Uczestnicy zajęć w realizowaniu projektów stosują przepisy i procedury techniczno-budowlane i bezproblemowo integrują projekty z opracowaniami planistycznymi w kraju oraz państwach Unii Europejskiej. Absolwenci tego kierunku są przygotowani do działalności twórczej w zakresie projektowania architektonicznego i urbanistycznego. Ponadto studenci architektury rozwijają swoje zdolności plastyczne i artystyczne, w tym te związane z designem i aranżacją przestrzeni.
Umiejętności, które mają absolwenci architektury:
-
planują przestrzennie
-
dostosowują przestrzeń do potrzeb osób niepełnosprawnych
-
kształtują środowisko człowieka z uwzględnieniem potrzeb społecznych
-
rozwiązują problemy funkcjonalne, użytkowe, budowlane, konstrukcyjne, inżynierskie i technologiczne
-
zapewniają bezpieczeństwo i komfort użytkowania określonych obiektów
-
integrują projekty z opracowaniami planistycznymi (w Polsce i Europie)
-
działają twórczo w zakresie projektowania architektonicznego i urbanistycznego
-
działają w designie
2. Poziom i forma studiów
1. Poziom:
2. Forma:
Studia w Gdańsku na kierunku architektura realizowane są w ramach studiówI stopnia (inżynierskich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia (inżynierskie) trwają 4 lata. Studia II stopnia (magisterskie) przewidują 1,5 roku nauki. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku w trybie stacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studia stacjonarne pozwalają studentom zdobywać cenne doświadczenie na terenie uczelni – dzięki temu stacjonarni studenci w swoich działaniach wykorzystywać mogą profesjonalne narzędzia oraz zaawansowaną technologię. Studia dzienne stacjonarne mogą utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
3. Program studiów i przedmioty
Przedmioty teoretyczne zapoznają studentów architektury z historią i teoriami tej dziedziny – ponadto studenci szkolą się w zakresie dziedzin pokrewnych architekturze. W trakcie studiów dowiadują się oni m.in.: jakie materiały wykorzystywane są w poszczególnych typach budownictwa oraz tego, w jaki sposób warunki pogodowe lub geograficzne wpływają na prace budowlane.
W programie studiów na kierunku architektura znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
historia sztuki
-
geometria wykreślna
-
budownictwo
-
mechanika budowli
-
modelowanie 3D
-
zintegrowane projektowanie architektoniczne
-
projekt wnętrza
-
socjologia przestrzeni
Dowiedz się więcej:
architektura - Politechnika Gdańska
4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Studenci architektury powinni być zorganizowani, odpowiedzialni i rzetelni. Kandydaci na ten kierunek muszą być spostrzegawczy i umiejętnie obserwować środowisko. Dobrze, by przyszli architekci byli otwarci i komunikatywni, a przy tym potrafili pracować w zespole. Architekci muszą wyróżniać się zdolnościami technicznymi i artystycznymi – w projektowaniu różnorodnych obiektów przestrzeni człowieka niezbędne są zmysł przestrzenny oraz poczucie estetyki.
Do rozwiązywania problemów architektonicznych i urbanistycznych przydatne będą także zdolności matematyczne i analityczne. Światowi architekci powinni też umiejętnie porozumiewać się w języku obcym. Przyszli specjaliści powinni potrafić zarządzać zespołem i projektami. W tym zawodzie niezbędna jest także kreatywność.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek architektura:
-
zorganizowanie, odpowiedzialność
-
rzetelność, terminowość
-
spostrzegawczość, zdolność obserwacji
-
otwartość, komunikatywność
-
umiejętność pracy w zespole
-
umiejętność zarządzania zespołem
-
zmysł przestrzenny, poczucie estetyki
-
zdolność matematyczne i analityczne
-
zdolności językowe
-
kreatywność
STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje
studia w Gdańsku
kierunki studiów w Gdańsku
ARCHITEKTURA - ważne informacje
architektura studia
studia architektoniczne w Trójmieście
studia architektoniczne w Polsce