Studenci pedagogiki mogą rozwijać swoje kompetencje w wybranej przez siebie specjalizacji. Kierunek ten przygotowuje przyszłych ekspertów do m.in.: pracy z dziećmi i młodzieżą czy osobami starszymi lub dorosłymi, które zmagają się z problemami wychowawczymi lub edukacyjnymi.
Dowiedz się więcej
studia pedagogiczne w Gdańsku
pedagogika studia w Trójmieście
studia w Gdańsku
kierunki studiów w Gdańsku
1. Wiedza i umiejętności
Pedagogika stosowana jest w różnorodnych programach (m.in.: resocjalizacyjnych, socjalizacyjnych, kulturowych, społecznych, edukacyjnych itp.), które wymagają znajomości odpowiednich technik dydaktycznych. Kompetencje pedagogów cenione są szczególnie w sektorze terapeutycznym i oświatowym.
Wiedza
Studenci pedagogiki poznają standardy kształcenia nauczycieli oraz nowoczesne i tradycyjne metody pracy pedagogicznej z różnymi grupami podopiecznych. Uczestnicy zajęć uczą się znaczenia podstawowych pojęć pedagogicznych i badają struktury systemu pedagogicznego obowiązującego w Polsce.
Dzięki kompleksowej wiedzy przyszli specjaliści znają najistotniejsze czynniki kształtujące współczesną pedagogikę, a także rozumieją wpływ psychologicznych, społecznych i kulturowych uwarunkowań na pracę pedagoga. Pedagog dysponuje wiedzą specjalistyczną z zakresu nauk pedagogicznych, społeczno-kulturowych, psychologicznych, medialnych, historyczno-filozoficznych, a także wiedzą biologiczną.
Wiedza, którą mają absolwenci pedagogiki:
-
znają standardy kształcenia nauczycieli
-
wykorzystują nowoczesne i tradycyjne metody racy pedagogicznej z różnymi grupami podopiecznych
-
znają znaczenie pojęć pedagogicznych
-
rozumieją funkcjonowanie struktur systemu pedagogicznego w Polsce
-
rozpoznają niewłaściwości rozwojowe człowieka
-
znają m.in. społeczne, psychologiczne i kulturowe czynniki wpływające na rozwój człowieka
Umiejętności
Absolwenci pedagogiki mogą samodzielnie przeprowadzać diagnozy z zakresu pedagogiki, a także konstruować programy profilaktyczno-edukacyjne. Uczestnicy zajęć szkolą się także w zakresie skutecznego porozumiewania się z podopiecznymi i środowiskiem, a także rozwiązywania problemów i konfliktów o podłożu społecznym.
Pedagodzy potrafią opisywać, analizować, interpretować oraz projektować różnorodne strategie stosowane w środowisku pedagogicznym. Ponadto absolwenci tego kierunku rozpoznają zaburzenia w przystosowaniu społecznym i potrafią im zapobiegać. W swoich działaniach wykorzystują świadomie dobrane narzędzia dydaktyczne, a także utrzymują poprawne relacje zawodowe zarówno z podopiecznymi, jak również innymi członkami zespołu pedagogicznego.
Umiejętności, które mają absolwenci pedagogiki:
-
przeprowadzają diagnozy z zakresu pedagogiki
-
konstruują programy profilaktyczno-edukacyjne
-
dokonują ewaluacji działań pedagogicznych
-
skutecznie porozumiewają się z podopiecznymi i środowiskiem
-
rozwiązują problemy i konflikty o podłożu społecznym
-
opisują, analizują, interpretują i projektują strategie pedagogiczne
-
rozpoznają zaburzenia w przystosowaniu społecznym i zapobiegają im
-
wykorzystują świadomie dobrane narzędzia dydaktyczne
-
utrzymują poprawne relacje zawodowe z podopiecznymi i członkami zespołu pedagogicznego
2. Poziom i forma studiów
1. Poziom:
2. Forma:
Studia w Gdańsku na kierunku pedagogika realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich) lub studiów II stopnia (magisterskich).
Studia I stopnia trwają 3 lata. Studia II stopnia przewidują naukę trwającą 2 lata. Studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Dzięki profesjonalnie wyposażonym salom studenci stacjonarni mogą zdobywać wczesne i specjalistyczne doświadczenie praktyczne. Studia stacjonarne mogą jednak utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Studia niestacjonarne to doskonałe rozwiązanie dla tych studentów, którym zależy na pogodzeniu nauki z pracą, obowiązkami domowymi lub własnymi zainteresowaniami. Tryb ten wymaga od studentów niestacjonarnych samodzielności i systematyczności.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
3. Program studiów i przedmioty
Studenci pedagogiki na gdańskich uczelniach mogą rozwijać się w zakresie wybranej specjalności. W programie studiów przewidywane są przedmioty poświęcone m.in. filozofii, socjologii czy psychologii. Studenci zdobywają zaawansowaną wiedzę pedagogiczną, a także zapoznają się z biologicznymi i kulturowymi czynnikami wpływającymi na rozwój człowieka.
W programie studiów na kierunku pedagogika znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
historia wychowania
-
biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania
-
psychologia rozwoju człowieka
-
współpraca ze środowiskiem
-
współpraca pedagoga z rodzicami
-
socjografia dzieciństwa
Dowiedz się więcej:
pedagogika - Uniwersytet Gdański
pedagogika - Ateneum - Szkoła Wyższa w Gdańsku
4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
W pracy pedagoga niezbędne są takie cechy jak m.in. komunikatywność, otwartość, gotowość do działania czy wrażliwość. Kandydaci na ten kierunek powinni czuć potrzebę niesienia pomocy i lubić pracę z ludźmi. Pedagog musi dobrze radzić sobie ze stresem oraz presją. Powinien być elastyczny i stabilny emocjonalnie.
Studentów tego kierunku cechować powinna cierpliwość. Dobrze, by przyszli specjaliści mieli zainteresowania artystyczne i odnajdywali się w pracy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi czy osobami starszymi. Pedagodzy powinni też radzić sobie z porażkami i być zdeterminowani.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek pedagogika:
-
współczucie, wyrozumiałość
-
komunikatywność, otwartość
-
gotowość do działania, determinacja
-
wrażliwość, cierpliwość
-
zamiłowanie do pracy z ludźmi
-
umiejętność nawiązywania kontaktów
-
zainteresowania artystyczne
-
doświadczenie w pracy z dziećmi, osobami niepełnosprawnymi lub osobami starszymi
-
umiejętność radzenia sobie ze stresem lub niepowodzeniami
STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje
studia w Gdańsku
kierunki studiów w Gdańsku
PEDAGOGIKA - ważne informacje
pedagogika studia
pedagogika studia online
studia pedagogiczne w Polsce