Studenci tego kierunku uczą się działań związanych z profilaktyką, której celem jest opóźnienie zewnętrznych oznak starzenia się i zachowanie jak najdłuższej sprawności życiowej. Kosmetolodzy, którzy ukończyli studia na jednej z gdańskich uczelni, przygotowani są kompleksowo zarówno do samodzielnej pracy, jak i współpracy z lekarzami dermatologami w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo.
Dowiedz się więcej
studia medyczne w Trójmieście
kosmetologia studia w Trójmieście
studia w Gdańsku
kierunki studiów w Gdańsku
1. Wiedza i umiejętności:
Poza zgłębianiem zagadnień teoretycznych z zakresu nauk medycznych, uczestnicy zajęć rozwijają także swoją wrażliwość estetyczną, zdolności artystyczne oraz umiejętności techniczne, pozwalające na wykonywanie różnorodnych zabiegów kosmetologicznych z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi. Studenci kosmetologii w ramach ćwiczeń praktycznych korzystają z nowoczesnej aparatury zabiegowej pod okiem doświadczonych specjalistów dziedziny kosmetologicznej, medycyny estetycznej czy dermatologii.
Wiedza
Kosmetologia jako nauka medyczna pozwala studentom poznać budowę oraz funkcjonowanie ludzkiego ciała. Absolwenci tego kierunku dobierają zabiegi do konkretnych przypadków – uczestnicy zajęć dowiadują się, w jaki sposób poprawnie je wykonywać i jakie przeciwwskazania uniemożliwiają wdrażanie określonych zabiegów. Studenci poznają zasady dotyczące obsługiwania specjalistycznej aparatury stosowanej w kosmetologii i etapy postępowania w przypadku leczenia różnych schorzeń podologicznych.
Przyszli specjaliści uczą się odczytywania i interpretowania składu chemicznego kosmetyków, a także poznają podstawowe zasady obowiązujące w produkcji tego typu produktów – w tym celu dokonują odpowiednich obliczeń chemicznych oraz ustalają wpływ składników kosmetyków na procesy biochemiczne zachodzące w skórze. W trakcie studiów przyszli kosmetolodzy poznają także zagadnienia związane z obowiązującym kanonem piękna i zgłębiają podstawy tworzenia makijażu.
Wiedza, którą mają absolwenci kosmetologii:
-
znają budowę i funkcjonowanie ludzkiego ciała
-
potrafią scharakteryzować określone zabiegi i dobrać je do konkretnych przypadków
-
obsługują specjalistyczną aparaturę stosowaną w kosmetologii
-
znają postępowanie w przypadku schorzeń podologicznych
-
odczytują i interpretują skład chemiczny kosmetyków
-
znają podstawy produkcji kosmetyków
-
dokonują obliczeń chemicznych
-
ustalają wpływ składników kosmetyków na procesy biochemiczne zachodzące w skórze
-
rozpoznają stany chorobowe (w zakresie kompetencji kosmetologa)
-
rozwijają swoją wrażliwość estetyczną
Umiejętności
Przyszli specjaliści kosmetologii przygotowywani są do m.in.: planowania zabiegów kosmetycznych oraz stosowania kosmetyków zgodnie z ich rozpoznaniem; wykonywania zabiegów kosmetycznych, pielęgnacyjnych, upiększających i leczniczych czy prowadzenia ścisłej współpracy z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry. Absolwenci tego kierunku znają metody i techniki badań surowców oraz preparatów kosmetycznych czy leczniczych, a także dokonują poprawnej oceny ich jakości.
Studenci kosmetologii zyskują także kompetencje z zakresu m.in. marketingu i przedsiębiorczości – przyszli specjaliści przygotowywani są do prowadzenia własnej działalności (np. w formie prywatnego gabinetu kosmetologicznego). Absolwenci tego kierunku prawidłowo przeprowadzają wywiad z klientem, prawidłowo wykonują masaż leczniczy oraz stosują podstawowe techniki fizykoterapeutyczne stosowane w kosmetologii. Ponadto uczestnicy zajęć rozwijają swoje zdolności artystyczne, ucząc się określonych metod makijażu czy stylizacji paznokci.
Umiejętności, które mają absolwenci kosmetologii:
-
planują i wykonują zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne, upiększające i lecznicze
-
stosują kosmetyki zgodnie z ich rozpoznaniem
-
prowadzą ścisłą współpracę z lekarzem dermatologiem w zakresie pielęgnacji skóry
-
stosują metody i techniki badań surowców i preparatów kosmetycznych czy leczniczych
-
prowadzą działania marketingowe i przedsiębiorcze
-
przeprowadzają wywiad z klientem
-
wykonują masaż leczniczy i stosują podstawowe techniki fizykoterapeutyczne
-
wykonują makijaże i stylizacje paznokci
2. Poziom i forma studiów
1. Poziom:
2. Forma:
Studia w Gdańsku na kierunku kosmetologia realizowane są w ramach studiów I stopnia (licencjackich).
Studia I stopnia trwają 3 lata, studenci mogą rozpocząć studia na tym kierunku zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.
Studia stacjonarne
Zajęcia stacjonarne na studiach dziennych najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach porannych i popołudniowych.
Studenci stacjonarni mogą korzystać z profesjonalnych narzędzi oraz wsparcia doświadczonych specjalistów. Stacjonarna nauka motywuje studentów do realizowania zespołowych projektów oraz aktywnego uczestniczenia w życiu uczelnianym. Studia stacjonarne mogą utrudnić lub uniemożliwić studentom pracę na pełnym etacie.
Studia stacjonarne na uczelniach publicznych są zazwyczaj bezpłatne. Za stacjonarną naukę na uczelniach prywatnych najczęściej należy zapłacić.
Studia niestacjonarne
Zajęcia niestacjonarne mogą odbywać się wieczorowo lub zaocznie. Studenci wieczorowi spotykają się na terenie uczelni od poniedziałku do piątku w godzinach wieczornych. Studenci zaoczni pojawiają się tam w weekendy średnio co dwa tygodnie, a ich spotkania przyjmują formę tzw. zjazdów.
Niestacjonarne studia umożliwiają studentom pogodzenie studiowania z innymi obowiązkami zawodowymi lub prywatnymi. Studenci niestacjonarni bez problemu mogą podjąć pracę na pełnym etacie – powinni oni jednak samodzielnie uzupełniać swoją wiedzę oraz aktywnie uczestniczyć w zajęciach.
Studia niestacjonarne zazwyczaj są płatne zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych.
3. Program studiów i przedmioty
Studenci kosmetologii zapoznają się z budową i funkcjonowaniem ludzkiego ciała – w szczególności badają oni właściwości skóry człowieka. Program tego kierunku pozwala przyszłym specjalistom zdobyć wiedzę na temat m.in. chorób skóry oraz innych schorzeń stanowiących przeciwwskazania do wykonywania zabiegów kosmetycznych. Ponadto poznają oni estetyczne i technologiczne aspekty kosmetologii współczesnej. Studenci gdańskich uczelni pracują w nowoczesnych laboratoriach i pracowniach pod okiem wysoko wykwalifikowanej kadry dydaktycznej.
W programie studiów na kierunku kosmetologia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
kosmetologia estetyczna
-
receptura kosmetyczna
-
anatomia
-
biochemia
-
estetyka
-
mikrobiologia
-
dermatologia
-
fizykoterapia i masaż
-
chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna
Dowiedz się więcej:
kosmetologia - Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
kosmetologia - Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
4. Jakie predyspozycje i zainteresowania są ważne?
Studenci kosmetologii muszą być otwarci i komunikatywni. Duża część kosmetologów swoją karierę wiąże z pracą z klientem – niezbędne w tym zawodzie są takie cechy jak np. cierpliwość, wyrozumiałość czy wrażliwość. Kandydaci na kosmetologię powinni wykazywać się zmysłem estetycznym oraz zdolnościami manualnymi. Dobrze, by mieli artystyczne uzdolnienia i byli zainteresowani naukami biologicznymi, chemicznymi i fizycznymi.
Do studiowania kosmetologii przydadzą się umiejętności związane z analitycznym myśleniem czy poprawnym liczeniem. U kosmetologów cenione są także zdolności językowe i predyspozycje kierownicze.
Predyspozycje kandydatów na studia na kierunek kosmetologię w Gdańsku:
-
otwartość, komunikatywność
-
cierpliwość, wyrozumiałość, wrażliwość
-
zmysł estetyczny, artystyczny
-
zdolności manualne
-
zainteresowanie naukami ścisłymi
-
zdolności matematyczne, analityczne
-
zdolności językowe i zarządcze
STUDIA W GDAŃSKU - ważne informacje
studia w Gdańsku
kierunki studiów w Gdańsku
KOSMETOLOGIA - ważne informacje
kosmetologia studia
kosmetologia studia online
studia medyczne w Trójmieście
studia medyczne w Polsce