Studia na kierunku Etyka to studia magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (magistra). Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym.
Uczelnie
Opis kierunku
Studia na kierunku Etyka skierowane są do osób, które interesują się filozofią i podczas realizowania programu studiów chcą szukać odpowiedzi na fundamentalne pytania. W trakcie studiów studenci mają do czynienia z zagadnieniami z zakresu prawa, antropologii kulturowej, biotechnologii oraz antropologii medycznej.
Praca po studiach
Program studiów zakłada przygotowanie studentów do pracy jako specjalistów ds. etycznych. Mogą się oni zajmować np. rozwiązywaniem konfliktów międzykulturowych czy dopuszczalnością stosowania technologii do diagnozowania i leczenia chorób. Dzięki wyborowi kursów fakultatywnych, studenci mogą uczyć się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i przygotowywać do przyszłej pracy.
Rekrutacja na studia w Krakowie na kierunek Etyka zakłada, że kandydaci są już związani lub planują związać swoje życie zawodowe z praktyką życia instytucjonalnego, kulturalnego czy gospodarczego. Aby studiować na tym kierunku, należy posiadać dyplom potwierdzający posiadanie wykształcenia wyższego. Może to być zakres obejmujący wszystkie kierunki studiów.
Kandydaci biorą również udział w rozmowach kwalifikacyjnych, które sprawdzają ich kompetencje w zakresie podstawowej wiedzy etycznej, umiejętność przedstawiania własnych poglądów i zainteresowań związanych z etyką itp. Przed przystąpieniem do niej, warto sprawdzić na stronie uczelni jak dokładnie wygląda rekrutacja na studia na kierunku Etyka.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Student kierunku Etyka oferowanym przez uczelnie w Krakowie uczy się według czterech podstawowych modułów, które dają mu możliwość zapoznać się z konkretnymi problemami etycznymi. Moduły te to: Antropologia kulturowa, Prawo a etyka, Antropologia medyczna w badaniach historyczno-archeologicznych oraz Biotechnologia. Każdy z nich porusza inne zagadnienia, dzięki czemu studenci mają możliwość zdobycia szerszej wiedzy.
Studia na kierunku Etyka zakładają, że absolwent będzie posiadał podstawową wiedzę teoretyczną oraz będzie potrafił łączyć praktykę różnych dyscyplin. W założeniu student nie uczy się ich w czasie studiów na poziomie naukowym, jednak rozumie je w takim stopniu, żeby móc współpracować z ich przedstawicielami. Na studiach wspólnie z osobami reprezentującymi inne kierunki studiów w Krakowie uczestniczy często w tych samych zajęciach.
Studia w Krakowie na tym kierunku oferują wybór kursów fakultatywnych i indywidualnych tutoriali, dzięki czemu studenci mogą dopasować tok studiów do swoich zainteresowań.
Studia na kierunku Etyka można studiować na studiach I stopnia (licencjackich) w trybie stacjonarnym.
Etyka to jeden z kierunków oferowanych przez szkoły wyższe w Krakowie. W trakcie studiów student uczy się rozwiązywać problemy etyczne w różnych dyscyplinach nauki. Ma szansę nauczyć się dostrzegać i rozumieć etyczne aspekty konkretnych dziedzin życia społecznego.
Program studiów zakłada przygotowanie specjalistów ds. etyki związanych z różnymi dyscyplinami jednocześnie, nie tylko z jedną. Studenci mają możliwość zdobycia wiedzy i kompetencji przydatnych w pracy zawodowej związanych z dziedziną, którą najbardziej się interesują.
Każdy moduł na studiach ma inny cel. Antropologia kulturowa ma wprowadzić studentów do tematyki w ujęciu literaturoznawczym oraz zapoznać ich z konkretnymi problemami etycznymi; Prawo a etyka daje studentom możliwość poznania podstaw bioetyki prawnej; Antropologia medyczna w badaniach historyczno-archeologicznych to szansa zdobycia wiedzy o etyce badań archeologicznych, natomiast moduł Biotechnologia ma zapoznać studentów z etycznym wymiarem zastosowania technologii w diagnostyce i terapii chorób.
Studia na kierunku Etyka trwają 2 lata (studia II stopnia).
Studia na kierunku Etyka mają na celu przygotować specjalistów ds. etycznych, którzy będą zajmować się zagadnieniami etycznymi w zakresie praktycznym. Dlatego też studenci mają możliwość zapoznać się z szeroką wiedzą teoretyczną. Może to pozwolić im realizować się w różnych miejscach pracy.
Rynek pracy potrzebuje absolwentów studiów interdyscyplinarnych, którzy są przygotowani do pracy na pograniczu akademickiej etyki i praktyki ekonomicznej, społecznej oraz politycznej. Są to np. eksperci ds. etyki zawodowej, członkowie komisji etycznych, pracownicy administracji zajmujący się delikatnymi kwestiami społecznymi (osoby niepełnosprawne czy przewlekle chore, ofiary mobbingu etc.). Interdyscyplinarne studia o profilu ogólnoakademickim przygotowują absolwentów do tego, aby samodzielnie rozwijać się w w/w. obszarach.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku Etyka: