Filologia studia Białystok | woj. podlaskie
Filologia w Białymstoku to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie) oraz 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi lektora. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu językoznawstwa czy translatoryki.
Studia na kierunku filologia w Białymstoku
|
Rok akademicki |
2024/2025 |
Forma studiów |
stacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia) |
Studia na kierunku filologia w Białymstoku można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej).
Dla kogo ten kierunek?
Juan Ramón Jimenez powiedział: „Kto uczy się nowego języka, zdobywa nową duszę”. Studia filologiczne umożliwiają rozwój nie tylko językowy, ale i duchowy, ponieważ kładą nacisk na edukację kulturową, literacką i językową, co pozwala zrozumieć różne nacje i inaczej patrzeć na działania różnych państw na całym świecie. Filologie dają także możliwości komunikacyjne, które są cenne w wielu branżach.
Idealni kandydaci na studia filologiczne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów humanistycznych. Ważne jest także to, aby kandydaci posiadali predyspozycje językowe i nie mieli problemów z pracą w grupie. Jeśli w zakresie Twoich zainteresowań mieszczą się treści kulturowe, historyczne i językowe, kierunek filologia w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.
Program studiów i gdzie studiować
Kierunki studiów w Białymstoku takie jak filologia możesz realizować na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku. Uczelnie w Białymstoku stawiają na uniwersalność i praktyczność, dlatego w swojej ofercie mają najpopularniejsze kierunki studiów ostatnich lat.
Wśród najczęściej wybieranych filologii jest filologia rosyjska, francuska, polska, angielska z elementami hiszpańskiego, niemieckiego czy rosyjskiego. Program kształcenia dla każdego języka jest skonstruowany podobnie i opiera się na przedmiotach humanistycznych, zwłaszcza językowych i z zakresu literatury. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: wstęp do językoznawstwa, morfologia języka francuskiego, najnowsza literatura rosyjska, wiedza o Wielkiej Brytanii, komunikacja oficjalna i handlowa w języku angielskim, nowe technologie w doskonaleniu językowym i wiele innych.
Praca po studiach
Kierunek filologia w Białymstoku daje bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Interdyscyplinarne wykształcenie pozwala studentom odnaleźć się w pracy tłumaczy w turystyce (w instytucjach i organizacjach turystycznych, w biurach podróży), w biurach tłumaczeń, w firmach polskich współpracujących z partnerem rosyjskim, angielskim, francuskim lub działających na terenie danego państwa, w przedstawicielstwach firm i instytucji zagranicznych, w wydawnictwach, w mediach elektronicznych i tradycyjnych.
Abiturienci są zatrudniani także w instytucjach kultury, w administracji państwowej, w instytucjach oświaty, w instytucjach, które wymagają znajomości języka i kultury, w szkołach, w turystyce i sektorze usług. Wielu absolwentów otwiera własne działalności gospodarcze i oferują usługi tłumaczeniowe i edukacyjne.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek filologia w Białymstoku?
Studia filologiczne w Białymstoku uchodzą za jedne z najczęściej wybieranych wśród kierunków humanistycznych. Kandydatów na jedno miejsce jest bardzo wielu, ale liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak język polski, matematyka, język obcy, powinieneś zdawać przedmioty dodatkowe, najlepiej na poziomie rozszerzonym. W zależności od wybranej filologii powinieneś/powinnaś zdawać język polski, język angielski lub inny język obcy nowożytny. W rekrutacji pod uwagę brana jest zarówno część pisemna, jak i ustna.
Jak wyglądają studia na kierunku filologia w Białymstoku?
Studia w Białymstoku na kierunku filologia możesz realizować przede wszystkim w sposób stacjonarny. Studia dzienne odbywają się w ramach regularnych spotkań w tygodniu i wiążą się z systematyczną nauką, a także zapewniają wielogodzinne praktyki zawodowe.
Wśród najczęściej wybieranych filologii jest filologia rosyjska, francuska, polska, angielska z elementami hiszpańskiego, niemieckiego czy rosyjskiego. Program kształcenia dla każdego języka jest skonstruowany podobnie i opiera się na przedmiotach humanistycznych, zwłaszcza językowych i z zakresu literatury. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
europejska literatura frankofońska,
-
praktyczna nauka języka francuskiego,
-
analiza przekładowa tekstów pisanych,
-
komunikacja oficjalna i handlowa w języku angielskim,
-
komunikacja oficjalna i handlowa w języku hiszpańskim,
-
związki literatury ze sztuką,
-
wstęp do literaturoznawstwa,
-
wstęp do językoznawstwa,
-
metodologia badań literaturoznawczych,
-
tłumaczenia użytkowe: teksty z zakresu biznesu i administracji
-
i wiele innych.
W zależności od wybranej filologii studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w ramach wybranej specjalizacji na przykład z zakresu przekładoznawstwa czy nauczania. Propozycje specjalizacyjne warto weryfikować na stronach internetowych uczelni w Białymstoku, ponieważ są one zmienne i zależą od zainteresowań studentów.
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie, które obejmuje wiedzę z zakresu języka, literatury i kultury. Mogą poszczycić się znajomością przynajmniej dwóch języków obcych, zapoznają się z podstawową terminologią obejmującą takie dziedziny jak prawo, ekonomia, media czy usługi. Zdobywają umiejętności negocjacyjne, tłumaczeniowe i pedagogiczne, a także rozwijają predyspozycje językowe.
Jaka praca po kierunku filologia w Białymstoku?
Uczelnie w Białymstoku pragną zapewnić najwyższy poziom kształcenia także w zakresie studiów filologicznych. Odpowiednie przygotowanie kandydatów na współczesny rynek pracy daje bardzo wiele możliwości zatrudnienia i osobistego rozwoju. Absolwenci bardzo często pracują jako tłumacze w turystyce (w instytucjach i organizacjach turystycznych, w biurach podróży), w biurach tłumaczeń, w firmach polskich współpracujących z partnerem rosyjskim, angielskim, francuskim lub działających na terenie danego państwa, w przedstawicielstwach firm i instytucji zagranicznych, w wydawnictwach, w mediach elektronicznych i tradycyjnych. Są zatrudniani także w instytucjach kultury, w administracji państwowej, w instytucjach oświaty, w instytucjach, które wymagają znajomości języka i kultury, w szkołach, w turystyce i sektorze usług. Wielu absolwentów otwiera własne działalności gospodarcze.
Kierunek filologia w Białymstoku umożliwia pracę w różnych branżach oraz agendach rządowych, samorządowych i pozarządowych, gdzie zajmują stanowiska tłumaczy, redaktorów, adiustatorów, korektorów w wydawnictwach książkowych i prasowych, pracowników instytucji kulturalnych, konsultantów językowych, dziennikarzy, pracowników mediów, pracowników służb dyplomatycznych, służb celnych, staży granicznej, pracowników biur podróży i sektora usług i turystyki, linii lotniczych, przewoźników promowych, firm spedycyjnych, nauczycieli języka obcego. Stają się specjalistami do spraw mediacji międzykulturowej, obsługi klientów zagranicznych, lektorami języków obcych w szkołach publicznych i językowych specjalistycznych, tłumaczami dokumentów, literatury naukowej i pięknej, asystentami delegacji zagranicznych, pilotami wycieczek lub przewodnikami przyjazdowych grup zagranicznych w wybranym mieście, tłumaczami podczas wizyt delegacji na szczeblu politycznym i gospodarczym, specjalistami w placówkach dyplomatycznych, instytucjach międzynarodowych, instytucjach kulturalnych i mediach, tłumaczami konferencyjnego języka żywego, tłumaczami przysięgłymi.
Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek filologia w Białymstoku?
Kierunek filologia w Białymstoku uchodzi za jeden z najpopularniejszych kierunków wśród propozycji studiów filologicznych i humanistycznych. Kandydaci decydują się na studia filologiczne przez wzgląd na ich praktyczność. Nim zdecydujesz o rekrutacji, zastanów się:
-
Czy nauka przedmiotów humanistycznych nie sprawia Ci problemów?
-
Czy jesteś osobą komunikatywną i potrafisz pracować w zespole?
-
Czy masz predyspozycje językowe lub pragniesz kształcić się w zakresie języków obcych?
Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, studia w Białymstoku w ramach filologii są właśnie dla Ciebie. Zainteresowanych miejscem na tym kierunku jest bardzo wielu, ale liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak język polski, matematyka, język obcy, powinieneś zdawać przedmioty dodatkowe, najlepiej na poziomie rozszerzonym. W zależności od wybranej filologii powinieneś/powinnaś zdawać język polski, język angielski lub inny język obcy nowożytny. W rekrutacji pod uwagę brana jest zarówno część pisemna, jak i ustna. Maksymalną ilość punktów może zapewnić Ci udział w olimpiadach i konkursach. Laureaci i finaliści cieszą się przywilejami i plasują się na najwyższych miejscach na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił przede wszystkim w olimpiadach językowych.
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej musisz dostarczyć wymagane dokumenty we wskazanym przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną terminie. Komisja oczekuje z reguły podania i oświadczenia, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, świadectwa dojrzałości, dowodu osobistego do wglądu, zdjęć do legitymacji, zaświadczeń o wysokich wynikach w olimpiadach i konkursach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegóły postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Białymstoku.
STUDIA W BIAŁYMSTOKU - ważne informacje
kierunki studiów w Białymstoku
studia w Białymstoku
FILOLOGIA - ważne informacje
filologia studia
studia filologiczne w Białymstoku
studia filologiczne w Polsce
zasady rekrutacji na studia