Mechanika i budowa maszyn studia Białystok 2024 | woj. podlaskie
Mechanika i budowa maszyn w Białymstoku to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 3 różne specjalności. Studia przygotowują do wykonywania zawodu między innymi technologa. Studenci zdobywają wiedzę z zakresu elektrotechniki czy konstrukcji silników spalinowych.
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku
|
Rok akademicki |
2024/2025 |
Forma studiów |
stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów |
studia I i II stopnia |
Czas trwania |
3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia) |
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na mechanice i budowie maszyn w Białymstoku w 2024/2025 r. zaczynają się od 7800 zł za pierwszy rok studiów.
Dla kogo ten kierunek?
Inżynieria mechaniczna skupia się na projektowaniu, wytwarzaniu i eksploatacji maszyn i konstrukcji. Innowacyjny kierunek dąży do tego, by życie człowieka było wygodne, a wszelkie maszyny mają mu w tym pomóc. Ważne jednak, by człowiek tworzył je z głową, ponieważ jak stwierdził Burrhus Frederic Skinner – to ludzie muszę myśleć, a nie ich maszyny.
Idealni kandydaci na studia inżynierskie tego typu nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych, zwłaszcza z matematyką, fizyką i informatyką. Ważne, aby w zakresie Twoich zainteresowań mieściły się nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jeśli jesteś osobą kreatywną, masz predyspozycje kierownicze i potrafisz pracować w grupie, kierunek mechanika i budowa maszyn w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.
Program studiów i gdzie studiować
Kierunek mechanika i budowa maszyn w Białymstoku możesz realizować na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Uczelnie w Białymstoku starają się zapewnić najwyższy poziom kształcenia w zakresie różnorodnych kierunków studiów nie tylko technicznych, ale i medycznych i humanistycznych.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, zwłaszcza matematyce, informatyce i fizyce. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład: materiały konstrukcyjne, podstawy elektrotechniki i elektroniki, automatyka i automatyzacja, metrologia i systemy pomiarowe, wytrzymałość materiałów i konstrukcji, dynamika układów mechanicznych, podstawy metody elementów skończonych, bezpieczeństwo konstrukcji, rachunek kosztów dla inżynierów, zarządzanie środowiskiem i ekologia, obrabiarki sterowane numerycznie, diagnostyka techniczna, silniki spalinowe i układy zasilania i wiele innych.
Mechanika i budowa maszyn należy do najpopularniejszych kierunków w Polsce. W roku akademickim 2022/2023 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich wybrana była przez ponad 8 tys. kandydatów.
Praca po studiach
Studia w Białymstoku na kierunku mechanika i budowa maszyn gwarantują bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Studenci są przygotowywani do pracy w roli konstruktorów i technologów. Zajmują stanowiska, które wymagają wiedzy w zakresie wykorzystania współczesnych systemów CAD, CAE oraz CAM, a także podejmują pracę w zakładach przemysłowych obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych, biurach konstrukcyjnych oraz firmach projektowych.
Na abiturientów czeka także praca na stanowiskach, które wymagają wiedzy w zakresie budowy, obsługi, naprawy i eksploatacji maszyn i pojazdów oraz specjalistycznego oprzyrządowania technologicznego, praca w jednostkach projektowo-konstrukcyjnych i technologicznych, w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych, w instytutach naukowo-badawczych oraz ośrodkach badawczorozwojowych, w jednostkach, które zajmują się doradztwem oraz upowszechnianiem wiedzy z zakresu mechaniki i budowy maszyn i inżynierii wytwarzania.
Studia w Białymstoku na kierunku mechanika i budowa maszyn są bardzo popularne, ponieważ zapewniają bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Kandydatów na studia inżynierskie jest bardzo wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: informatykę, fizykę, chemię, biologię. Pamiętaj o tym, by zweryfikować, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich.
Jak wyglądają studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku?
Uczelnie w Białymstoku pragną zapewnić komfort studiowania, dlatego kierunek mechanika i budowa maszyn oferują zarówno stacjonarnie, jak i niestacjonarnie. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na studiowanie w tygodniu, warto rozważyć studia zaoczne i spotkania weekendowe. Jeśli jednak bardziej odpowiadają Ci regularne spotkania i systematyczna nauka, wybierz studia dzienne. Pamiętaj, że studia niestacjonarne nawet na uczelniach publicznych są płatne.
Program kształcenia opiera się na naukach ścisłych, takich jak matematyka, fizyka czy informatyka. W siatce zajęć znajdziesz takie przedmioty jak na przykład:
-
materiały konstrukcyjne,
-
podstawy elektrotechniki i elektroniki,
-
metrologia i systemy pomiarowe,
-
podstawy metody elementów skończonych,
-
technika cieplna i chłodnictwo,
-
zarządzanie środowiskiem i ekologia,
-
teoria rozwiązywania innowacyjnych zagadnień,
-
komputerowe systemy sterowania,
-
systemy informatyczne w procesach produkcji,
-
silniki spalinowe i układy zasilania,
-
maszyny i urządzenia technologiczne
-
i wiele innych.
Studenci mają także możliwość rozwijać się w zakresie wybranych specjalności, takich jak na przykład: mechanika i informatyka stosowana, pojazdy samochodowe, technika cieplna, chłodnictwo i klimatyzacja, konstrukcja i eksploatacja maszyn i pojazdów i wiele innych. Ofertę specjalizacyjną warto zweryfikować na stronach internetowych uczelni w Białymstoku, ponieważ jest ona zmienna i zależy od zainteresowań studentów.
Studenci zdobywają interdyscyplinarne wykształcenie odnoszące się do budowy, wytwarzania i eksploatacji maszyn, zapoznają się z najważniejszymi zasadami mechaniki, a także potrafią posługiwać się systemami komputerowymi, które wspomagają projektowanie (CAD) i analizy inżynierskie (CAE). Zdobywane umiejętności pozwolą realizować procesy wytwarzania przy użyciu systemu CAM i obrabiarek sterowanych numerycznie. Studenci rozwijają zdolności analitycznego myślenia, umiejętności badawcze i interpretacyjne.
Jaka praca po kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku?
Kierunek mechanika i budowa maszyn w Białymstoku oferuje bardzo wiele możliwości pracy i rozwoju. Studenci są przygotowywani do pracy w roli konstruktorów i technologów i zajmują stanowiska, które wymagają wiedzy w zakresie wykorzystania współczesnych systemów CAD, CAE oraz CAM, a także podejmują pracę w zakładach przemysłowych obróbki metali, przetwórstwa tworzyw sztucznych, w biurach konstrukcyjnych oraz w firmach projektowych.
Na abiturientów czeka również zatrudnienie na stanowiskach, które wymagają wiedzy w zakresie budowy, obsługi, naprawy i eksploatacji maszyn i pojazdów oraz specjalistycznego oprzyrządowania technologicznego, praca w jednostkach projektowo-konstrukcyjnych i technologicznych, w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych, w instytutach naukowo-badawczych oraz ośrodkach badawczorozwojowych, w jednostkach, które zajmują się doradztwem oraz upowszechnianiem wiedzy z zakresu mechaniki i budowy maszyn i inżynierii wytwarzania.
Abiturienci znajdują zatrudnienie w jednostkach odbioru technicznego produktów i materiałów, w jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, w jednostkach projektowych, konstrukcyjnych i technologicznych oraz związanych z organizacją produkcji i automatyzacją procesów technologicznych, w jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej, w przemyśle maszynowym oraz pokrewnych, w zakładach, które zajmują się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn, w jednostkach naukowo-badawczych i konsultingowych, w nowoczesnych przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego, na produkcjach, które zajmują się projektowaniem i automatyzacją procesów technologicznych, w jednostkach akredytacyjnych i atestacyjnych, w jednostkach nadzoru technicznego, w firmach projektowych, w doradztwie i konsultingu, w biurach konstrukcyjnych, w biznesie, w przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych, w placówkach projektowo-konstrukcyjnych, w placówkach technologicznych.
Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Białymstoku?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Politechnice Białostockiej.
Mechanika i budowa maszyn studia stacjonarne - uczelnie w Białymstoku
Mechanika i budowa maszyn studia niestacjonarne - uczelnie w Białymstoku
Mechanika i budowa maszyn studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Białymstoku
Ile punktów na mechanikę i budowę maszyn w Białymstoku
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Politechnice Białostockiej na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 52 punkty.
czytaj dalej progi na mechanikę i budowę maszyn w Białymstoku
Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek mechanika i budowa maszyn w Białymstoku?
Studia inżynierskie w Białymstoku na kierunku mechanika i budowa maszyn uchodzą za jedne z najciekawszych i najbardziej obleganych, a na zainteresowanie nimi wpływa praktyczność i innowacyjność. Nim zdecydujesz o rekrutacji, zastanów się:
-
Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
-
Czy interesują Cię nowości techniczne?
-
Czy interesujesz się eksploatacją i obróbką maszyn?
Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, kierunek mechanika i budowa maszyn w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie. Kandydatów na studia inżynierskie jest jednak bardzo wielu, a liczba miejsc jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, powinieneś zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: informatykę, fizykę, chemię, biologię. Maksymalną ilość punktów może dostarczyć Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści cieszą się przywilejami i plasują na najwyższych pozycjach na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Fizycznej lub w Olimpiadzie Chemicznej.
Warto także sprawdzić, czy wymogi rekrutacyjne nie przewidują wykonania odpowiednich badań lekarskich. Niejednokrotnie uczelnie techniczne pragną zweryfikować zdolność kandydatów do wykonywania zawodu.
Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej musisz dostarczyć odpowiednie dokumenty do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej we wskazanym przez nią terminie. Komisja oczekuje przede wszystkim podania i oświadczenia, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, świadectwa dojrzałości, zdjęć do legitymacji, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o wysokich wynikach w konkursach i olimpiadach, jeśli brałeś w nich udział. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Białymstoku.
STUDIA W BIAŁYMSTOKU - ważne informacje
kierunki studiów w Białymstoku
studia w Białymstoku
MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - ważne informacje
mechanika i budowa maszyn studia
studia inżynierskie i techniczne w Białymstoku
studia inżynierskie i techniczne w Polsce
zasady rekrutacji na studia