Nie ulega wątpliwości, że psychologia nierozerwalnie łączy się z kryminalistyką, kryminologią i sądownictwem. Psychologia kryminalistyczno-śledcza znajduje złoty środek pomiędzy wymienionymi dziedzinami, oferując uzyskanie wszechstronnej wiedzy i cennych umiejętności praktycznych, możliwych do zastosowania podczas tworzenia profili psychologicznych sprawców różnych czynów kryminalistycznych oraz rozwiązywania kwestii związanych ze śledztwem.
Program kształcenia na psychologii kryminalistyczno-śledczej zakłada przygotowanie przyszłych absolwentów do pełnienia odpowiedzialnych ról zawodowych. Decydując się na tę propozycję edukacyjną, poznasz od podszewki specyfikę pracy organów ścigania, dowiesz się w jaki sposób określać prawdopodobny zarys psychologiczny sprawców, a także nauczysz się prowadzenia rozmów diagnostycznych z klientami. W programie zajęć znajdują się przedmioty takie jak np.: rozmowa kliniczna, psychologia kłamstwa, elementy kryminologii i wiktymologii.
Psychologowie kryminalistyczno-śledczy mogą podjąć zatrudnienie we własnych gabinetach, sądownictwie, placówkach resocjalizacyjnych, zakładach karnych oraz niektórych służbach mundurowych. Niezależnie od dokonanego wyboru, zyskasz szansę na wszechstronny rozwój w interesującej cię dziedzinie.
Psychologia kryminalistyczno-śledcza pozwala studentom zdobyć poznać zagadnienia charakterystyczne np. dla psychologii śledczej lub psychologii sądowej – uczestnicy zajęć uczą się m.in. tego, w jaki sposób prowadzić komunikację ze świadkiem i podejrzanych w kontekście postępowania przygotowawczego, a także jak udzielać wsparcia ofiarom przestępstw.
W programie tej ścieżki kształcenia znajdują się przedmioty poświęcone np.: przyczynom powstawania zjawisk przestępczych; rodzajom czynności kryminalistycznych; technikom komunikacyjnych stosowanym w kryminalistyce; nowoczesnym narzędziom i metodom diagnozy psychologicznej sprawców przestępstw.
W programie studiów na psychologii kryminalistyczno-śledczej znajdziesz takie przedmioty, jak np.:
Studia w Poznaniu, które związane są z tą ścieżką kształcenia, przygotowują absolwentów do podjęcia pracy na stanowiskach wymagających znajomości m.in.: podstaw kryminologii i wiktymologii; zastosowania nowoczesnych narzędzi, metod i koncepcji psychologicznych w rozwiązywaniu spraw kryminalnych; zasad etycznych i przepisów prawnych określających obowiązki oraz ograniczenia psychologa kryminalno-śledczego.
Absolwenci psychologii kryminalistyczno-śledczej mogą liczyć na zatrudnienie np. w służbie więziennej, szeregach policji, agencjach detektywistycznych, instytucjach bezpieczeństwa, urzędach publicznych, jednostkach Wojska Polskiego, instytucjach bezpieczeństwa o zasięgu międzynarodowym czy w instytucjach związanych z wymiarem sprawiedliwości.
Absolwent psychologii kryminalistyczno-śledczej może szukać zatrudnienia w takich miejscach jak np.:
Psychologia kryminalistyczno-śledcza to ścieżka kształcenia, którą w Poznaniu można studiować w ramach kierunku psychologia.
Psychologia pozwala studentom zdobyć wiedzę i umiejętności w zakresie np.: pedagogiki, zarządzania, marketingu, komunikacji społecznej, medycyny czy filozofii. Absolwenci psychologii mogą szukać zatrudnienia np. w klinikach, szpitalach, poradniach, biurach doradczych, agencjach marketingowych, ośrodkach wychowawczo-opiekuńczych, domach opieki społecznej, sanatoriach, świetlicach środowiskowych, domach dziecka, sądach, aresztach śledczych czy w więzieniach. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą prowadzić własną działalność gospodarczą.
Dowiedz się więcej: psychologia studia w Poznaniu
Zobacz także:
rekrutacja na studia w Poznaniu