Architektura wnętrz to sztuka kształtowania wnętrz architektonicznych, która obejmuje wystrój oraz wyposażenie ruchome. Współcześnie, w dobie wzmożonego powstawania nowych obiektów użytkowych, w tym także mieszkalnych, wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów z obszaru tej niezwykle interesującej i złożonej dyscypliny. Nic więc dziwnego, że kierunek architektura wnętrz cieszy się dużą popularnością wśród studentów, którzy chcą zdobyć wszechstronne wykształcenie i tym samym zwiększyć swoje szanse na atrakcyjną pracę zawodową.
Idealnymi kandydatami na studia architektoniczne w Krakowie będą osoby o dużych zdolnościach manualnych i plastycznych oraz zainteresowaniach artystycznych. Jeżeli dodatkowo charakteryzuje Cię duża wyobraźnia oraz kreatywne, niebanalne myślenie, to studia na kierunku architektura wnętrz będą dla Ciebie odpowiednim wyborem.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku architektura wnętrz możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku architektura wnętrz w Krakowie realizowane są w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3,5 roku. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Krakowie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Program kształcenia i przedmioty
Program kierunku architektura wnętrz w Krakowie oscyluje wokół nauk technicznych, ścisłych i artystycznych, dzięki czemu studenci mają okazję zdobyć wszechstronne wykształcenie i rozwinąć się na kilku polach jednocześnie.
W programie studiów na kierunku architektura wnętrz znajdziesz takie przedmioty jak np.:
-
podstawy projektowania
-
kompozycja brył i płaszczyzn
-
modelowanie
-
podstawy grafiki
-
budownictwo i instalacje
-
malarstwo
-
wiedza o sztuce
-
rysunek
Oprócz wiedzy teoretycznej wykształcisz także niezwykle cenne kompetencje praktyczne związane z rysunkiem odręcznym, rzeźbą czy wykorzystaniem nowoczesnych technologi komputerowych w zawodzie architekta. Wszyscy studenci mają obowiązek prowadzenia portfolio prac kursowych, które będą uzupełniać przez cały okres nauki.
Ponadto, na lektoracie z wybranego przez siebie języka obcego, rozwiniesz swoje zdolności językowe i poznasz specjalistyczną terminologię związaną z projektowaniem i architekturą, czym niewątpliwie zwiększysz swoje szanse na międzynarodową karierę. Dodatkowo, zdobędziesz cenne kompetencje miękkie, takie jak: zdolności komunikacji, umiejętność pracy zespołowej i wiele innych, które obecnie są wysoko cenione przez pracodawców na całym świecie. Jako student będziesz miał obowiązek odbycia praktyk zawodowych, dzięki którym zyskasz doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.
Jakie są ceny studiów na kierunku architektura wnętrz w Krakowie
Kierunek architektura wnętrz w Krakowie można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym czyli zaocznym. Jeżeli zdecydujesz się na tę drugą opcję, musisz pamiętać o konieczności poniesienia odpowiednich opłat. Ich wysokość jest indywidualnie ustalana przez władze uczelni i może ulec zmianie w zależności od różnorodnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych.
Krakowskie uczelnie zazwyczaj mają w swoich ofertach bogaty wachlarz zniżek, promocji czy możliwości płatności ratalnej, co może nawet w znaczny sposób wpłynąć na wysokość czesnego. Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, ważne jest, abyś przed procesem rekrutacji dokładnie zapoznał się z regulaminem opłat. Te i wszystkie inne, istotne informacje znajdziesz na oficjalnych stronach internetowych wybranych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku architektura wnętrz w Krakowie
Studia architektoniczne cieszą się dużą popularnością wśród studentów, dlatego z roku na rok pojawiają się one w ofercie wielu renomowanych uczelni. Architekturę wnętrz w trybie niestacjonarnym można obecnie studiować na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Akademia ta może poszczycić się długą i bogatą historią, a jej ukończenie daje gwarancje gruntownego wykształcenia i stabilnej pozycji na rynku pracy.
Uczelnie na których można studiować kierunek architektura wnętrz niestacjonarnie w Krakowie:
Limity miejsc
Uczelnie przyjmują ograniczoną liczbę kandydatów na poszczególne kierunki studiów - w celu wybrania przyszłych studentów niektóre uczelnie decydują się na przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego, którego zasady zbliżone są do zasad obowiązujących kandydatów na studia stacjonarne.
Limity miejsc na kierunku architektura wnętrz w Krakowie:
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie: 15
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Kandydaci na kierunek architektura wnętrz wraz z dokumentami rekrutacyjnymi powinni złożyć także przygotowane wcześniej portfolio, liczące określoną liczbę prac plastycznych. Kompletny zestaw dokumentacji należy dostarczyć osobiście do siedziby uczelni lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej czy elektronicznej. Przed dopełnieniem formalności na tym etapie rekrutacji warto zapoznać się z zasadami obowiązującymi w wybranej uczelni.
Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Krakowie:
-
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – 18 czerwca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Kandydaci na architekturę wnętrz wśród zdawanych dokumentów rekrutacyjnych powinni zawrzeć także swoje portfolio, na podstawie którego ocenione zostaną ich zdolności plastyczne. Pełną dokumentację zakwalifikowani kandydaci mogą dostarczać osobiście do wskazanej przez uczelnię siedziby. Szkoła może wymagać od kandydatów przesłania niektórych dokumentów za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Zakwalifikowani na studia kandydaci mogą dopełniać formalności niedługo po ogłoszeniu wyników postępowania kwalifikacyjnego. Osoby, które spełniły wszystkie wymogi danej uczelni, mają często niewiele czasu na dostarczenie kompletnych zestawów dokumentów rekrutacyjnych, dlatego warto wcześniej przygotować wszystkie niezbędne jej elementy.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)