Janusz Korczak, jeden z najwybitniejszych polskich pedagogów powiedział kiedyś: „Wszystko, co osiągnięte tresurą, naciskiem, przemocą jest nietrwałe, niepewne, zawodne”. Sentencja ta powinna przyświecać pracy każdemu praktykowi pedagogiki, zarówno podczas edukowania dzieci i młodzieży, jak również resocjalizacji osób dorosłych.
Pedagogika jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną nauki, która zajmuje się głównie procesami związanymi z mechanizmami wychowania oraz kształcenia ludzi w każdym wieku. Wielu osobom wydaje się, że wychowanie dotyczy jedynie najmłodszych. Niezaprzeczalnym faktem jest, że dzieciństwo ma ogromny wpływ na kształtowanie sylwetki dorosłego człowieka, jednak procesy wychowawcze dotyczą ludzi na przestrzeni całego życia.
Studia pedagogiczne są popularną i bardzo atrakcyjną propozycją kształcenia dla absolwentów szkół średnich, którzy są zainteresowani naukami humanistycznymi i społecznymi, a ponadto chcieliby zająć się w przyszłości wdrażaniem konkretnych działań kształcących całe pokolenia, w zależności od wybranej specjalizacji. Pedagogikę w trybie stacjonarnym oraz zaocznym możesz podjąć między innymi w Poznaniu.
Dla kogo są studia na kierunku pedagogika
Nie ulega wątpliwości, że na początkowych etapach życia człowieka, to pedagodzy oraz rodzice mają największy wpływ na ich wychowanie, kształtowanie prawidłowych wzorców, osobowości oraz charakteru. Dzieciństwo jest również czasem, w którym doznane traumy przyczyniają się do rozwoju zaburzeń psychicznych w dorosłości. Dlatego każdy przyszły pedagog powinien być pewien swojej decyzji w kwestii dziedziny kształcenia, a ponadto wykazywać kilka elementarnych wrodzonych predyspozycji.
Zatem czy istnieje coś takiego, jak profil idealnego kandydata na ten kierunek? Prawdopodobnie nie, jednak jeśli marzysz rozpoczęciu Pedagogiki w Poznaniu, zastanów się, czy posiadasz duże pokłady empatii, lubisz kontakt z drugim człowiekiem, nie boisz się wyzwań, spowodowanych pracą z młodzieżą z trudnych środowisk. Jeżeli tak, to Pedagogika prawdopodobnie będzie najlepszym wyborem!
Niektóre uczelnie w Poznaniu zdecydowały się na zaoferowanie możliwości podjęcia wybranych kierunków studiów w trybie stacjonarnym oraz zaocznym. Chociaż pierwsza z opcji zazwyczaj jest chętniej wybierana przez kandydatów, to coraz więcej z nich decyduje się an weekendowy charakter kształcenia, zapewniany przez niestacjonarny tryb studiów. Zatem jeżeli z jakichś powodów wolałbyś pobierać naukę w ramach kilkugodzinnych zjazdów, odbywających się najczęściej co dwa lub trzy tygodnie, powinieneś zdecydować się na Pedagogikę w trybie zaocznym. Pamiętaj, że decydując się na opisywany tryb, zobowiążesz się do wnoszenia regularnych opłat za czesne.
Typ i tryb studiów
Studia na kierunku pedagogika możemy podzielić na:
1. Typ:
-
Studia I stopnia (licencjackie)
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
-
studia stacjonarne
-
studia niestacjonarne
Studia na kierunku pedagogika w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają 3 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające 2 lata.
Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
Czego się nauczysz na studiach
Pedagogika jest jednym z najwcześniej powstałych dziedzin kształcenia i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Uczelnie w Poznaniu, które wprowadziły te studia do zbioru oferowanych kierunków, różnią się programem nauczania, dlatego prawdopodobnie spotkasz się ze zróżnicowanymi pod względem przedmiotów i specjalności programami kształcenia.
Zarówno blok wykładów teoretycznych, jak i zajęć praktycznych na każdej z placówek edukacyjnych, powstał w celu uposażenia przyszłych absolwentów w szerokie kompetencje kierunkowe, dzięki którym będą mogli podjąć w sposób profesjonalny pracę w wybranym zawodzie. Jeśli zdecydujesz się na studiowanie Pedagogiki, być może spotkasz się z następującymi przedmiotami:
-
elementy statystyki,
-
psychologia społeczna,
-
metodologia badań pedagogicznych,
-
socjologia rodziny i wychowania,
-
pedagogika społeczna,
-
metodyka terapii zajęciowej.
Program studiów
Studenci Pedagogiki, niezależnie od wybranego trybu kształcenia, uczą się niezbędnej teorii, dzięki której poznają historię kształtowania nauki, dowiadują się, jakie dziedziny miały wpływ na powstanie głównych założeń pedagogicznych, a także zgłębiają podstawową wiedzę z takich obszarów, jak na przykład psychologia, filozofia, czy logika. W trakcie nauki na studiach, przyszli absolwenci wybiorą konkretną specjalność, która nakieruje ich edukację na najbardziej pożądany przez nich tor. Prawdopodobnie będziesz mógł rozważyć wybór na przykład:
-
Pedagogiki resocjalizacyjnej,
-
Pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej,
-
Terapii zajęciowej,
-
Edukacji poprzez sztukę.
Warsztatowe zajęcia praktyczne wprowadzą cię w świat pracy z ludźmi w różnym wieku, którzy zmagają się z różnymi nieprzystosowaniami społecznymi oraz wymagają resocjalizacji. Pedagogika to również praca z dziećmi w przedszkolach i początkowych latach szkoły podstawowej. Dlatego będziesz miał okazję dowiedzieć się, w jaki sposób prezentować im materiał dydaktyczny, aby został dobrze zrozumiany. Kończąc Pedagogikę, zapewniasz sobie szerokie wykształcenia oraz możliwości kształtowania swojej kariery zawodowej.
Jakie są ceny studiów na kierunku pedagogika w Poznaniu
Decydując się na jakiekolwiek studia w Poznaniu, odbywane w trybie niestacjonarnym, powinieneś pamiętać o tym, że edukacja wiąże się z opłatami. Ich wysokość jest uzależniona od ustaleń każdej z poznańskich uczelni, dlatego przed rekrutacją należy zapoznać się ze szczegółowymi ustaleniami. W ten sposób dowiesz się także o ewentualnych promocjach i zniżkach oraz możliwości rozłożenia płatności na kilka rat.
Pedagogika w Poznaniu - ceny:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza Poznaniu – 3700 zł
-
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu – od 5830 zł
*Ceny za pierwszy rok studiów niestacjonarnych (rekrutacja 2024/2025). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.
Gdzie studiować na kierunku pedagogika w Poznaniu
Uczelnie na których można studiować kierunek pedagogika niestacjonarnie w Poznaniu
czytaj dalej uczelnie w Poznaniu
Limity miejsc
Na różnych kierunkach studiów występuje ograniczona liczba miejsc - kandydaci na studia obejmowani są postępowaniem kwalifikacyjnym, na podstawie którego tworzona jest lista rankingowa.
Limity miejsc na kierunku pedagogika w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: 90
*Uczelnie publiczne, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Kiedy wyniki rekrutacji
Wyniki rekrutacji publikowane są w indywidualnie ustalonych przez poszczególne szkoły wyższe terminach. Kandydaci otrzymują najważniejsze informacje poprzez system rekrutacyjny – w prywatnym profilu użytkownika. Dzięki temu osoby objęte postępowaniem kwalifikacyjnym poznają decyzję uczelni o tym, czy zostały one przyjęte na wybrane kierunki studiów.
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 19 lipca 2024
*I tura rekrutacji, studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia
Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne
Zakwalifikowani na studia kandydaci mogą składać dokumenty rekrutacyjne zgodnie z formą wskazaną przez wybraną szkołę wyższą. Najczęściej można tego dokonać osobiście, doręczając dokumentację bezpośrednio do siedziby uczelni. Czasem jednak kandydaci mogą lub muszą przesłać kompletne pliki za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej. Przed dopełnieniem formalności należy zapoznać się z zasadami rekrutacji obowiązującymi w danej szkole wyższej, ponieważ preferowana forma dostarczenia dokumentów rekrutacyjnych może różnić się w zależności od decyzji uczelni.
Kiedy składamy dokumenty na studia
Termin przeznaczony na składanie dokumentów rekrutacyjnych różni się w poszczególnych szkołach wyższych – jest on indywidualnie ustalany przez uczelnie. Etap ten zazwyczaj rozpoczyna się zaraz po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Niespełnienie któregokolwiek z wymogów wynikających z zasad rekrutacji może skutkować skreśleniem z listy osób, które dostały się na studia.
Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia
Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Poznaniu:
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 19-23 lipca 2024
* Studia niestacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)
** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.