Kielce i okolice – co zobaczyć?

Kielce i okolice – co zobaczyć?

18.06.2021

studia w Kielcach co warto zobaczyć

Studia w Kielcach – co zobaczyć?

KIELCE

Karczówkawzniesienie, na którego szczycie znajduje się klasztor, należący dawniej do zakonu bernardynów. Wybudowany został jako dar dziękczynny za ominięcie Kielc przez zarazę. Na Karczówce utworzono rezerwat krajobrazowy. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać można panoramę Kielc. Idealne miejsce na popołudniowe spacery – zwłaszcza jesienią.

Ślichowice – rezerwat przyrody, położony w nieczynnym kamieniołomie. Unikalne formacje skalne i malownicze jeziorko, umiejscowione na skraju jednego z kieleckich blokowisk. Kontrast podkreśla piękno rezerwatu. 

Wietrznia – dawny kamieniołom, umiejscowiony praktycznie w centrum Kielc. Trasy spacerowe, punkty widokowe, jaskinie i amfiteatr, w którym regularnie odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne.

Dworzec PKSprzypominający latający spodek budynek dworca to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Kielcach. To do niego (najprawdopodobniej) odnosi się słynne powiedzenie „Wieje jak w Kielcach na dworcu”.

Muzeum Zabawek i Zabawkarstwajedno z nielicznych i największe tego typu muzeum w kraju. Zgromadzono w nim ogromną kolekcję zabawek zarówno historycznych, jak i współczesnych – od szmacianych lalek po klocki Lego. Nie tylko dla najmłodszych!
OKOLICE
Chęcinyruiny zamku królewskiego z końca XIII wieku. Mieścił się w nim skarbiec koronny, a w lochach zamkowych przetrzymywani byli jeńcy spod Grunwaldu. Popadł w ruinę w czasie wojen szwedzkich. Z punkty widokowego umieszczonego na wieży roztacza się piękny widok na ziemię świętokrzyską.
Jaskinia Raj – jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Urzeka bogactwem i różnorodnością form naciekowych. Znajdują się w niej skupiska stalaktytów o wyjątkowym na skalę światową zagęszczeniu. Jest na co popatrzeć! 
Święty Krzyż (Łysa Góra) drugie co do wysokości wzniesienie w Górach Świętokrzyskich. Na jej szczycie znajduje się rumowisko skalne, tzw. gołoborze. W zamierzchłych czasach gra była miejsce kultu pogańskich bożków, a najprawdopodobniej w XI wieku powstał tam zespół klasztorny Benedyktynów. Od średniowiecza miejsce to jest ośrodkiem kultu przechowywanych tam relikwii drzewa Krzyża Świętego, stąd nazwa "Święty Krzyż". 
Zagnańsk – w tej miejscowości rośnie Dąb Bartek – jeden z najstarszych w Polsce dębów. Według różnych źródeł jego wiek szacowany jest na 600 do 1200 lat. Na pniu drzewa zwieszone są dwie figury ukrzyżowanego Chrystusa – ich pochodzenie otoczone jest legendami.
Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim – XVII wieczna rezydencja, zbudowana w stylu barokowym. Malownicze ruiny mogą stanowić dobry cel wycieczki rowerowej. 
 
 
 
 

Komentarze (0)