Studia na kierunku inżynieria rolnicza, realizowane są zarówno w stacjonarnie, jak i w trybie niestacjonarnym. Tematy poruszane w trakcie zajęć oscylują przede wszystkim wokół nauk technicznych oraz przyrodniczych.
Uczelnie w Poznaniu dają możliwość studentom inżynierii rolniczej, aby zapoznać się z informacjami przekazywanymi w ramach ćwiczeń i wykładów akademickich. Są one związane tematycznie z naukami technicznymi, rolnictwem czy branżą spożywczą.
Siatka przedmiotów obejmuje takie zajęcia, jak np.:
-
Magazynowanie oraz transport w rolnictwie,
-
Inżynieria polowa oraz sadownicza,
-
Procesy zarządzania i logistyka przedsiębiorcza,
-
Użytkowanie maszyn rolniczych, leśnych czy przetwórstwa spożywczego.
Studia na kierunku inżyniera rolnicza przeznaczone są dla osób, które chciałyby stać się częścią grupy specjalistów w tej dziedzinie. Obecnie zapotrzebowanie na ekspertów maszyn rolniczych, technologii przetwórstwa czy przechowywania stale wzrasta. Branży rolniczej nie ominął również postęp nowości technologicznych – ciągniki i inne maszyny mają wiele nowoczesnych rozwiązań i elektroniki. Dlatego kształcenie w tym zakresie jest niezbędne.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku inżynieria ochrony klimatu możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia I stopnia (inżynierskie),
-
Studia II stopnia (magisterskie).
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Inżynieria rolnicza to studia, które pozwalają zdobyć interdyscyplinarną wiedzę z zakresu przetwarzania surowców pochodzenia ekologicznego, ich przechowywania, transportu itd. Poza tym studenci w trakcie kształcenia mogą wybrać odpowiednią dla siebie ścieżkę rozwoju dzięki kilku ciekawym specjalnościom.
Student ma do wyboru m.in. takie specjalności, jak marketing i doradztwo technologiczne, inżynieria serwisu technicznego oraz technologicznego. Każda z nich daje możliwość zdobycia aktualnych informacji o rolnictwie i procesach, jakich dotyczy.
Absolwenci kierunku inżynieria rolnicza, mogą pochwalić się takimi umiejętnościami, jak np. te z zakresu matematyki, która dotyczy analizy matematycznej, algebry liniowej czy podstaw statystyki do rozwiązywania zadań projektowych.
W trakcie studiów poruszane są także aspekty biologicznych zasad produkcji rolniczej na odmiennych poziomach trudności. Są one niezbędne do realizowania procesów technologicznych w wytwarzania produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.
Studenci na kierunku inżynieria rolnicza, mogą też nauczyć się, jak efektywnie zarządzać systemami produkcyjnymi w branży rolnej i spożywczej. Rozwijają przy tym swoje umiejętności związane z przedsiębiorczością i ekonomią.