Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną - studia podyplomowe w Szczecinie

Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną - studia podyplomowe w Szczecinie

Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną - studia podyplomowe w Szczecinie
Dodaj do ulubionych

Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną - studia podyplomowe w Szczecinie

Studia na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1,5 roku. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej lub online. 

Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną to studia podyplomowe w Szczecinie, które dawniej nazywały się oligofrenopedagogika. Kształcenie skupia się wokół aspektów związanych z zajmowaniem przez nauczyciela stanowiska w szkołach i placówkach dla dzieci oraz młodzieży z upośledzeniem umysłowym.

Studia realizują program nauczania zgodny z przepisami prawa. Szczególnie uwzględniają wymagania określone przez rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 roku w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Zobacz, na jakich uczelniach w Szczecinie jest kierunek edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną - studia podyplomowe

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

JAKIE WYMAGANIA REKRUTACYJNE?

Studia w Szczecinie na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, przeznaczone są dla absolwentów studiów wyższych (co najmniej I stopnia), a także z przygotowaniem pedagogicznym.

Kandydaci powinni mieć kwalifikacje do nauczania przedmiotu lub prowadzenia zajęć. Przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej nie jest wymagane. Studia wiążą się z dodatkowymi opłatami – np. czesne i wpisowe. Liczba miejsc w grupie jest z góry określona.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU EDUKACJA I REHABILITACJA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

Studia na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną ukazują specyfikę procesu kształcenia oraz wychowania osób z niepełnosprawnością intelektualną. W trakcie kształcenia studenci realizują praktyki pedagogiczne w placówkach, które kształcą uczniów z niepełnosprawnością intelektualną – w szczególności w szkołach specjalnych i oddziałach specjalnych.

Program nauki jest skierowany do osób, które wykonują pracę lub planują podjąć zatrudnienie z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, a w szczególności do: pedagogów, nauczycieli, wychowawców, terapeutów i pracowników przedszkoli. To również idealna propozycja dla pracowników szkół, świetlic, poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Siatka zajęć w zależności od Uczelni, obejmuje 390 godzin zajęć oraz 180 godzin praktyk + 60 godzin zajęć w formie e-learningu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nowy standard kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela, to nie tylko zwiększona ilość godzin dydaktycznych, ale też większy nacisk na kształcenie praktyczne.

Program nauczania został podzielony na kilka modułów, na które składa się m.in.:

  • Kształcenie kierunkowe:
  • Dydaktyka specjalna,
  • Diagnostyka specjalna
  • Przygotowanie w poszczególnych zakresach pedagogiki specjalnej:
  • Podstawy prawne funkcjonowania osób niepełnosprawnych
  • Rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych z elementami andragogiki specjalnej,
  • Podstawowe problemy pedagogiki specjalnej,
  • Subdyscypliny pedagogiki specjalnej,
  • Elementy psychologii klinicznej i psychopatologii,
  • Sytuacja rodziny dziecka z niepełnosprawnością,
  • Praktyki zawodowe.

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci potrafią trafnie dobierać metody pracy z dziećmi i osobami dorosłymi ze specjalnymi potrzebami. Potrafią także inicjować integrację w ich środowisku, a przy tym skutecznie okazywać wsparcie. Dzięki temu podopieczni najskuteczniej uczą się samodzielności.

Słuchacze w ramach studiów zdobywają wiedzę i umiejętności praktyczne, które pozwalają racjonalnie podejmować oddziaływania rewalidacyjne i edukacyjne w stosunku do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, które przebywają w placówkach szkolnictwa specjalnego, ogólnodostępnego, integracyjnego czy w środowisku rodzinnym.

W trakcie kształcenia i praktyk pedagogicznych student nabywa wiedzę i umiejętności:

  • dokonywania diagnozy psychopedagogicznej i funkcjonalnej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną,
  • planowania pracy edukacyjnej, wychowawczej i psychokorekcyjnej z uwzględnieniem współczesnych metod nauczania oraz wychowywania,
  • trafnego dokonywania wyboru oraz stosowania form działań edukacyjnych, a także usprawniania społecznego osób z niepełnosprawnością intelektualną,
  • wspierania rodziny dziecka z niepełnosprawnością, a także inicjowania i prowadzenia działań integracyjnych w środowisku,
  • prowadzenia terapii z osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną, aby optymalnie przygotować je do funkcjonowania społecznego.

Uzyskane w trakcie studiów kompetencje uznawane są przez instytucje oświatowe.

 

ILE TRWAJĄ STUDIA NA KIERUNKU EDUKACJA I REHABILITACJA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ?

Studia na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną, trwają 1,5 roku (studia podyplomowe).

 

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU EDUKACJA I REHABILITACJA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

Absolwenci dzięki zdobytym umiejętnościom i wiedzy, są przygotowani do pracy w charakterze wychowawczo-opiekuńczym, dydaktycznym i rewalidacyjnym z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną

  • pedagog specjalny pracujący w obszarze pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną w instytucji edukacyjnej, opiekuńczo-wychowawczej i rehabilitacyjnej,
  • nauczyciel w przedszkolu specjalnym, szkole podstawowej ogólnodostępnej, szkole ponadpodstawowej specjalnej, ośrodku szkolno-wychowawczym.

Studia na kierunku edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną kształcą absolwentów, którzy mają niezbędne kompetencje i wiedzę do wykonywania swojego zawodu.

Komentarze (0)