Pedagogika
Łódź
Pokaż
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Studia na kierunku pedagogika specjalna to jednolite studia magisterskie, których program kształcenia trwa 5 lat (jednolite studia magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu magistra. Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym.
Studia na kierunku pedagogika specjalna w Łodzi | |
---|---|
Rok akademicki | 2024/2025 |
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia jednolite magisterskie |
Czas trwania |
Opis kierunku
W trakcie studiów na kierunku pedagogika specjalna słuchacze uczą się, jak realizować profesjonalne zadania zawodowe z zakresu opieki, wychowania czy edukacji. Zdobywają także umiejętności dotyczące rehabilitacji czy resocjalizacji. Studenci w toku studiów uczą się prowadzenia zajęć terapeutycznych oraz dydaktycznych dla dzieci ze spektrum autyzmu, niepełnosprawnością słuchową czy wzrokową.
Praca po studiach
Studia na kierunku pedagogika specjalna, kształcą absolwentów, którzy są przygotowani do pracy w specjalnych instytucjach oświatowych czy ośrodkach edukacyjnych oraz opiekuńczo-wychowawczych. Odnajdą się także we wszelkiego typu fundacjach, stowarzyszeniach czy organizacjach pozarządowych, które realizują program wspomagania rozwoju dzieci.
Kierunki studiów w Łodzi, do których należy pedagogika specjalna, wymagają od kandydatów, aby w procesie rekrutacji przedstawić oryginał świadectwa dojrzałości do wglądu. Uczelnie nie tworzą list rankingowych kandydatów i nie określają progów punktowych. Wszyscy kandydaci, jacy spełniają wymogi formalne, mają więc równe szanse, aby zostać studentami tego kierunku.
Rekrutacja na studia w Łodzi to proces, który polega na pobraniu ze strony uczelni oraz podpisaniu przez kandydata dokumentów. Należy także uiścić opłatę rekrutacyjną oraz czesne, a następnie dostarczyć kompletną teczkę na uczelnię.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku pedagogika specjalna realizowane są zgodnie z Ustawą z dnia 20 lipca 2019 roku w sprawie prawa o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. 2019, poz. 1668). Kształcenie uwzględnia także wymogi zapisane w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 roku w odniesieniu do studiów (Dz.U. 2018, poz. 1861).
W ramach toku nauczania studenci mają możliwość wyboru jednej z dostępnych specjalności z zakresu np.:
W zależności od wybranej ścieżki kształcenia słuchacze mogą brać udział w zajęciach z zakresu dydaktyki specjalnej, diagnostyki w pedagogice specjalnej, elementów neurologii dziecięcej czy technik wspomagania rozwoju dziecka i terapii autyzmu.
Studia na kierunku pedagogika specjalna możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Uczelnie w Łodzi na kierunku pedagogika specjalna, prowadzą zajęcia, które przekazują wiedzę teoretyczną oraz łączą ją z praktycznymi umiejętnościami. W efekcie absolwenci mogą wspierać potencjał rozwojowy jednostek, projektować działania umożliwiające im realizację indywidualnych potrzeb poprawiających jakość życia w wymiarze indywidualnym oraz społecznym.
W trakcie toku nauki słuchacze zdobywają również kwalifikacje i kompetencje kluczowe do realizacji profesjonalnych zadań zawodowych z obszaru opieki, wychowania czy edukacji. Dzięki kształceniu na kierunku pedagogika specjalna, absolwenci nabywają wiedzę z zakresu problematyki pedagogiki osób mających specjalne potrzeby edukacyjne.
Poza tym absolwent zdobywa również kluczowe kompetencje, jakie warunkują efektywne posługiwanie się interdyscyplinarną wiedzą w specjalistycznych działaniach zawodowych – zrozumienia, diagnostyki możliwości, potrzeb czy trudności rozwojowych swoich podopiecznych.
W zależności od wybranej ścieżki kształcenia student zyskuje także wiedzę oraz umiejętności, jakie umożliwiają podjęcie późniejszych działań w zakresie zaspokojenia indywidualnych potrzeb rozwojowych, edukacyjnych czy życiowych osób z niepełnosprawnością wzrokową lub intelektualną. Absolwent potrafi także projektować wieloprofilową terapię i organizować kształcenie specjalne czy rehabilitację.
Poza tym po ukończeniu kształcenia słuchacze wyróżniają się obszerną wiedzą pedagogiczną, psychologiczną i socjologiczną, która jest niezbędna w późniejszej pracy zawodowej. Absolwent nabywa także kompetencje z zakresu komunikacji wspomagającej oraz alternatywnej – w tym również polskiego języka migowego.
Uczelnie w Łodzi - kierunek pedagogika specjalna:
Uczelnia | Forma studiów | Poziom studiów |
---|
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Studia na kierunku pedagogika specjalna trwają 5 lat (jednolite studia magisterskie).
Studia przygotowują absolwentów do pracy w roli nauczyciela/ pedagoga z dziećmi oraz młodzieżą z niepełnosprawnościami w szkołach specjalnych, integracyjnych czy ogólnodostępnych. Studenci po ukończeniu nauki odnajdą się także w roli nauczyciela/ pedagoga dorosłych z niepełnosprawnościami.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku pedagogika specjalna
Studia na kierunku pedagogika specjalna, umożliwiają absolwentom rozwój cennych kompetencji zawodowych, które wykorzystają w późniejszej pracy. Dzięki połączeniu aspektów teoretycznych z praktycznymi, bez problemu będą mogli rozwijać swoją karierę.
Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:
Pedagogika specjalna Łódź studia stacjonarne
Pedagogika specjalna Łódź studia niestacjonarne
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia