Logopedia to wręcz elitarny kierunek filologiczny przeznaczony dla osób, które zawodowo chcą zajmować się kształtowaniem mowy człowieka w okresie jej rozwoju, a także doskonaleniem mowy w późniejszym okresie, co niejednokrotnie związane jest z potrzebą usuwania wad i zaburzeń mowy, które pojawiają się na poszczególnych etapach rozwoju człowieka.
Studenci zdobędą potrzebną wiedzę i umiejętności odnoszące się stricte do diagnozowania, korekty i terapii zaburzeń mowy u dzieci i osób dorosłych. Jednocześnie sami muszą odznaczać się poprawną artykulacją i poprawnością językową.
Drugi stopień kształcenia umożliwi zajmowanie się w życiu zawodowym terapią zaburzeń mowy, zwłaszcza tych, które mają podłoże neurologiczne i genetyczne.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku Logopedia możemy podzielić na:
1. Typ
-
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
Studia w Łodzi na kierunku logopedia realizowane są w ramach studiów magisterskich, to znaczy na drugim stopniu, który trwa dwa lata (cztery semestry).
Tego typu studia prowadzone są przez łódzkie ośrodki akademickie zwłaszcza dziennie. Zajęcia na studiach stacjonarnych odbywają się od poniedziałku do piątku. Studia dzienne na uczelniach publicznych są bezpłatne, kandydaci muszą jednak uiścić opłatę rekrutacyjną.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studenci logopedii zdobywają gruntowne wykształcenie, które ma przysłużyć się diagnozie, korekcie i terapii zaburzeń mowy u dzieci i osób dorosłych.
W interdyscyplinarnie tworzonym programie studiów znajdziesz takie przedmioty jak profilaktyka logopedyczna z elementami wczesnego wspomagania rozwoju mowy, zaburzenia komunikacji językowej – dysglosja, zaburzenia komunikacji w chorobach neurodegeneracyjnych, w dziecięcym porażeniu mózgowym, w upośledzeniu umysłowym. Ciekawym zagadnieniem są także zaburzenia mowy u osób niedowidzących i niewidomych.
Łódzkie uczelnie umożliwiają zdobycie szerokiej wiedzy i praktycznych umiejętności, które umożliwią podjęcie się terapii zaburzeń mowy o podłożu neurologicznym i genetycznym. Studenci zdobędą potrzebne kompetencje w zakresie pedagogiki specjalnej, psychologii społecznej oraz psychoterapii.