Studia na kierunku dietetyka w sporcie to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej.
Dietetyka w sporcie to studia podyplomowe w Trójmieście, które skupiają się na przekazaniu słuchaczom wiedzy i umiejętności z zakresu współpracy dietetycznej z podopiecznymi, którzy są aktywni fizycznie, podejmują wysiłek fizyczny rekreacyjnie, a także z zawodowymi sportowcami.
Studia dają możliwość pogłębienia wiedzy, a także zwiększenia swoich szans na awans zawodowy lub zmianę pracy.
Studia w Trójmieście na kierunku dietetyka w sporcie przeznaczone są dla absolwentów kierunku nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinach związanych z naukami farmaceutycznymi, medycznymi, o kulturze fizycznej czy o zdrowiu.
Studia przeznaczone są również dla dietetyków, trenerów, osób mających wykształcenie w obszarze wychowania fizycznego, fizjoterapii czy żywności i żywienia. To także doskonała propozycja dla wszystkich osób pragnących rozpocząć pracę ze sportowcami lub podopiecznymi aktywnie fizycznie.
Program kształcenia jest przygotowany również dla absolwentów studiów obejmujących zakresem nauki rolnicze w dyscyplinie technologia żywności i żywienia. To jednocześnie doskonały wybór dla kandydatów dowolnego innego kierunku.
Wymaganiem jest przedstawienie przez kandydata dyplomu ukończenia studiów wyższych – licencjackich, inżynierskich lub magisterskich. Rekrutacja przeprowadzana jest na podstawie kolejności zgłoszeń – bez egzaminów wstępnych.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Studia na kierunku dietetyka w sporcie realizowane są jako zjazdy co około 2 tygodnie. Liczba godzin zajęć prowadzonych przez nauczycieli akademickich to 218 godzin dydaktycznych.
W ramach kształcenia przygotowano treści, które wpisują się w tematykę fizjologii wysiłku fizycznego, endokrynologii wysiłku fizycznego czy zasad żywienia i potrzeb energetycznych sportowców.
Słuchacze pogłębiają także swoją wiedzę na temat chorób przewlekłych sportowców, zaburzeń odżywiania w sporcie czy specyfiki żywienia sportowców w okresach treningów czy zawodów.
Studia na kierunku dietetyka w sporcie, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci studiów na kierunku dietetyka w sporcie potrafią współpracować z osobami aktywnymi fizycznie i zaawansowanymi sportowcami pod kątem dietetycznym. Wiedzą, jak przygotować dla nich jadłospisy, redukować masę ciała, budować adaptację wysiłkową czy suplementować dietę.
W trakcie kształcenia słuchacze zapoznają się z praktycznymi oraz teoretycznymi aspektami dietetyki sportowej. Absolwent potrafi ocenić odżywienie, zmęczenie oraz wydajność sportowca. Zna także przepisy komisji antydopingowych.
Po ukończeniu studiów absolwenci wiedzą, w jaki sposób analizować skład ciała sportowca, planować indywidualne programy dietetyczne, dopasowane do potrzeb i możliwości podopiecznego. Poza tym znają sposoby żywienia w odnowie biologicznej.
Studia na kierunku dietetyka w sporcie, trwają 1 rok (studia podyplomowe).
Absolwenci studiów na kierunku dietetyka w sporcie zyskują przygotowanie w zakresie rekomendowania dietetycznego dla osób uprawiających sport. Odnajdą się też w roli doradcy żywieniowego dla podopiecznych, którzy podejmują aktywność fizyczną, ale też modelują swoje ciało.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku dietetyka w sporcie
Studia na kierunku dietetyka w sporcie pozwolą słuchaczom przygotować się do pracy pod kątem fizjologicznych i biochemicznych aspektów żywienia.