Studia realizowane w ramach kierunku położnictwo obejmują zakres nauk medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny perinatalnej, embriologii czy ginekologii i pielęgniarstwa. To idealny wybór dla osób, które chciałyby związać swoją przyszłość z udzielaniem wsparcia kobietom w ciąży, rodzącym czy w okresie połogu.
Uczelnie w Gdańsku realizują kształcenie, które prowadzi kadra cenionych dydaktyków naukowych oraz praktyków zawodowych. Bardzo chętnie dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą oraz analizują case studies.
W programie zajęć uwzględniono przedmioty obejmujące tematyką farmakologię, organizację pracy położnej, etykę zawodu położnej czy badania naukowe w położnictwie. Słuchacze realizują także obowiązkowe praktyki zawodowe, w trakcie których uczą się opieki nad chorym, zapoznają się z obowiązkami pediatry czy położnej.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku położnictwo możemy podzielić na:
1. Typ
-
studia licencjackie,
-
studia magisterskie.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku położnictwo kształcą absolwentów, którzy wyróżniają się obszerną wiedzą w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem Ministra. Wykazują się również kompetencjami obejmującymi nauki medyczne, ze szczególnym uwzględnieniem medycyny perinatalnej, neonatologii czy ginekologii.
Potrafią wykonywać świadczenia zdrowotne w stosunku do kobiety i jej rodziny, kobiet ciężarnych, rodzących. Znają zasady promocji zdrowia noworodka i profilaktyki. Współdziałają w zespole interdyscyplinarnym w zakresie diagnostyki, leczenia czy rehabilitacji tych grup pacjentów.
Rozpoznają i monitorują ciążę prawidłową, przyjmują porody siłami natury oraz wykrywają stany odbiegające od normy zarówno u matki, jak i u dziecka w okresie ciąży, porodu oraz połogu. Potrafią prowadzić edukację w tematyce rozrodczej i technik służących planowaniu rodziny w okresie dojrzewania czy przed stosowaniem antykoncepcji.
Absolwent wie, jak inicjować i wspierać działania kobiety oraz jej rodziny na rzecz promocji zdrowia i podnoszenia poziomu zdrowia społeczeństwa. Podejmuje działania ratownicze w nagłych sytuacjach. Dokonuje wyboru właściwych form świadczenia pierwszej pomocy położniczej, która mieści się w zakresie kompetencji i kwalifikacji zawodowych.
Potrafi kompleksowo opiekować się matką i monitorować przebieg okresu poporodowego. Bada noworodki i opiekuje się nimi zgodnie z zasadami etyki zawodowej i holistycznego podejścia do pacjenta.