Studia realizowane w ramach kierunku psychologia zdrowia obejmują swoim programem wszystkie zakresy wiedzy i umiejętności psychologicznych. Wykładowcami są uznani psychologowie, lekarze oraz inny specjaliści z zakresu ochrony zdrowia. Osoby te mają udokumentowany dorobek naukowy i łączą pracę naukową z praktyką w zakresie klinicznym.
Uczelnie w Gdańsku w ramach kierunku psychologia zdrowia realizują kształcenie przy współpracy z lekarzami oraz ekspertami z różnych dziedzin medycznych. W efekcie zagadnienia programu kształcenia wykraczają poza ramy dostępne na innych uczelniach.
Siatkę zajęć zaplanowano w taki sposób, aby spełniała wymagania międzynarodowych standardów EuroPsy – ujednoliconego ogólnoeuropejskiego wzorca kwalifikacji zawodowych psychologów. Kształcenie odbywa się na podstawie dwóch dostępnych ścieżek psychologicznych.
Studenci mają do wyboru specjalność z zakresu zaburzeń psychicznych i psychosomatycznych oraz neuropsychologię kliniczną.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku psychologia zdrowia możemy podzielić na:
1. Typ
-
jednolite studia magisterskie.
2. Tryb:
-
studia stacjonarne,
-
studia niestacjonarne.
Zdobywana wiedza i umiejętności
Studia na kierunku psychologia zdrowia w zależności od wybranej specjalności, kształcą absolwentów, którzy potrafią opisywać oraz wyjaśniać zachowania ludzkie w kontekście zdrowia oraz choroby. Udzielają także podopiecznym odpowiedniej pomocy.
Dobierają i posługują się narzędziami, dzięki którym umiejętnie diagnozują, stosują różne techniki pomocy psychologicznej oraz współpracują w zespole interdyscyplinarnym dla dobra pacjenta. Wykazują się także obszerną wiedzą w zakresie metodologii badań psychologicznych czy rzetelnego prowadzenia badań naukowych.
Absolwent integruje wiedzę psychologiczną z wiedzą w zakresie neuroanatomii, neuropatologii, neurofizjologii czy obrazowania czynności i struktur mózgu. Ma także kompetencje w zakresie etiologii i diagnozy zaburzeń psychicznych. Potrafi nieść pomoc psychologiczną i prowadzić psychoterapię z uwzględnieniem czynników, które ograniczają lub zaburzają rozwój psychiczny.
Po ukończeniu kształcenia na tym kierunku absolwenci mogą podjąć dalsze kształcenie w formie studiów podyplomowych w każdej dyscyplinie psychologicznej.