Studia na kierunku Geografia w Łodzito studia licencjackielub magisterskie, których program kształcenia trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia)i kończy się uzyskaniem dyplomu licencjatalubmagistra.
Studia na kierunku geografia w Łodzi
Rok akademicki
2024/2025
Forma studiów
stacjonarne
Poziom studiów
studia I i II stopnia
Czas trwania
3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)
Geografia to kierunek studia przyrodnicze, które przekazują wiedzę na temat procesów zachodzących w przyrodzie oraz uczą o uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych na świecie. Program studiów obejmuje takie przedmioty jak meteorologia, kartografia i topografia, hydrologia, czy planowanie przestrzenne. Studenci mają także szansę na zdobycie praktycznych umiejętności, podczas zajęć terenowych.
Absolwenci mogą podjąć pracę w administracji państwowej, w urzędach związanych z geodezją, ochroną środowiska, planowaniem przestrzennym, czy gospodarką wodną i przestrzenną. Swoją wiedzę mogą również wykorzystać w instytucjach naukowych, dotyczących zjawisk meteorologicznych, czy monitorowania atmosfery i środowiska.
Uczelnie
Studia w Łodzi 2025/2026 na kierunku geografia możesz podjąć na 1 uczelni publicznej - Uniwersytecie Łódzkim (Wydział Nauk Geograficznych UŁ) w trybie stacjonarnym (dziennym).
Specjalności
Współczesne studia z geografii charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek geografia w Łodzi?
Studia geograficzne w Łodzi zwracają uwagę pasjonatów geografii i nauk przyrodniczych. Zainteresowanych jest bardzo wielu, ale liczba miejsc jest ograniczona. Pamiętaj, by zadbać o wysokie wyniki z egzaminów maturalnych.
W procesie rekrutacji na studia 2025/2026 na kierunku geografia najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
geografia
język obcy
język polski
informatyka
historia
biologia
WOS
Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy nowożytny, musisz zdawać przedmioty dodatkowe najlepiej na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowo powinieneś/powinnaś zdawać geografię, do wyboru masz także takie przedmioty język polski, język obcy, matematyka, informatyka, historia, WOS, biologia. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronach internetowych uczelni w Łodzi.
Wymagane przedmioty: geografia oraz 1 przedmiot do wyboru z: biologia, historia, informatyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Przedmioty dodatkowe: 2 przedmioty do wyboru z: biologia, historia, informatyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Geografia to jeden z najstarszych kierunków Uniwersytetu Łódzkiego, który stara się zapewnić absolwentom wiedzę odnoszącą się do geografii fizycznej i geografii społeczno-ekonomicznej. Jest to nauka przyrodnicza, która zajmuje się badaniem powłoki ziemskiej. Ludomir Sawicki zauważył, że jest to nauka, która „wkracza we wszystkie prawie gałęzie pracy ludzkiej”.
Interesują Cię nauki przyrodnicze? Masz dobrą orientację w terenie? Pragniesz zgłębiać informacje odnoszące się do procesów, które zachodzą w środowisku przyrodniczym, oraz uwarunkowań i kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego Polski i świata? Masz analityczny, chłonny wiedzy umysł? Kierunek geografia w Łodzi jest idealny dla Ciebie, dlatego nie zwlekaj – już teraz rozpocznij przygotowania do rekrutacji.
1. Typ i tryb studiów
Studia na kierunku geografia możemy podzielić na:
1. Typ:
Studia I stopnia (licencjackie)
Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
studia stacjonarne
2. Program studiów i przedmioty
Kierunki studiów w Łodzi takie jak geografia możesz realizować na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Uczelnie w Łodzi cieszą się prestiżem i powszechnym poważaniem. Wpływ na to mają bardzo dobrze opracowane kierunki studiów i kadra akademicka, która pomaga studentom zdobywać potrzebną wiedzę i umiejętności.
W programie studiów na kierunku geografia znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności
Ile trwają studia na kierunku Geografia w Łodzi?
Studia na kierunku Geografia w Łodzi, w zależności od wybranego stopnia trwają 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia).
Geografia w Łodzi - czas trwania
Poziom studiów
czas trwania
otrzymywany tytuł
studia I stopnia
3 lata
licencjat
studia II stopnia
2 lata
magister
JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU GEOGRAFIA?
Studia w Łodzi na kierunku geografia umożliwiają podjęcie pracy w instytucjach, które zajmują się środowiskiem przyrodniczym, jego kształtowaniem i ochroną, a także w instytucjach, które zajmują się gospodarką przestrzenną, warunkami życia ludzi oraz organizacją działalności społeczno-gospodarczej.
Absolwenci pracują w:
wydziałach ochrony środowiska i planowania przestrzennego
urzędach administracji państwowej i samorządowej
instytucjach związanych z ochroną przyrody i edukacją przyrodniczą, na przykład w Parkach Narodowych, stacjach ekologicznych,
ośrodkach analityczno-badawczych, na przykład zajmujących się badaniami atmosfery, hydrosfery, jak również badaniami społecznymi, statystycznymi
Abiturienci, którzy realizowali blok pedagogiczny, mogą pracować także jako nauczyciele geografii i przyrody.
Gdzie studiować na kierunku Geografia w Łodzi?
Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Łódzkim.
Uczelnie na których można studiować kierunek geografia w Łodzi
Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat
rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni
klikając powyższy link "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec
zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie
prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Terminy rekrutacji mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku. Uczelnie mogą prowadzić także dodatkowe nabory, które z reguły trwają do 30 września lub 15 października.
Szczegółowe informacje znajdziesz klikając powyższy przycisk "Dowiedz się więcej".
Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia.
Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek.
Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat czasu trwania należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat limitów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Szczegółowe informacje na temat progów należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Wymagane przedmioty: geografia oraz 1 przedmiot do wyboru z: biologia, historia, informatyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Przedmioty dodatkowe: 2 przedmioty do wyboru z: biologia, historia, informatyka, język obcy nowożytny, język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Szczegółowe informacje na temat wymagań rekrutacyjnych należy sprawdzić na stronie uczelni poprzez kliknięcie przycisku: "Dowiedz się więcej". Wszelkie prezentowane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz nie są wiążące i mogą ulec zmianie bez wcześniejszego powiadomienia. Otouczelnie.pl zastrzega sobie prawo do zmian i pomyłek. Wszelkie prezentowane informacje są aktualne na dzień publikacji.
Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.
ul. Różana 17A,
61-577 Poznańhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJCfrvDjdbBEcRrivuGR14ZRghttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/927e4-wsjo-studia-poznan.jpgWyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu