Jakie przedmioty liczą się na kierunek lekarsko-dentystyczny w Łodzi
Planowanie studiów, to proces, który rozpoczyna się najpóźniej przy wyborze przedmiotów maturalnych. Aby zwiększyć swoje szanse na dostanie się na wymarzone studia, przy deklaracji maturalnej warto przemyśleć wybór przedmiotów rozszerzonych. W przypadku studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym w Łodzi podczas rekrutacji wymagane są dwa z czterech przedmiotów do wyboru. Są to biologia, chemia, matematyka oraz fizyka, które kandydaci muszą zdać na poziomie rozszerzonym. W procesie rekrutacji wymagany jest także podstawowy język polski, który nie jest wliczany do punktacji, ale decyduje o kolejności kandydatów przypadku jednakowego progu punktowego.
Ile procent z matury na kierunek lekarsko-dentystyczny w Łodzi
Kandydaci na kierunek lekarsko-dentystyczny na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, musieli osiągnąć próg 320 punktów. Po przeliczeniu tego wskaźnika na wartość procentową, wynika, że aby dostać się na te studia trzeba było osiągnąć 80% z egzaminu na poziomie rozszeroznym z dwóch wybranych przedmiotów (biologia, chemia, matematyka, fizyka).
Warto jednak pamiętać, że próg punktowy na przyszły rok akademicki może być większy. To dlatego, że kierunek lekarsko-dentystyczny cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kandydatów, a limit miejsc na te studia jest niewielki. Aby być pewnym dostania się na ten kierunek warto zdać maturę jak najlepiej.
Czy studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Łodzi są trudne
Zdrowe zęby to podstawa zdrowego organizmu! Żeby leczyć uzębienie potrzeba jednak obszernej wiedzy nie tylko stomatologicznej, ale też medycznej i przyrodniczej. Dlatego studia na kierunku lekarsko-dentystycznym są uważane za bardzo wymagające. Z pewnością nie jest to kierunek dla każdego i najlepiej odnajdą się na nim te osoby, których powołaniem jest pomoc innym.
Studenci kierunku lekarsko-dentystycznego w Łodzi zdobywają naukowe podstawy medycyny oraz kształcą swoje kompetencje społeczne niezbędne do pracy z pacjentami. Kluczowym punktem są jednak zajęcia, które pogłębiają zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę z obszaru stomatologii. Studia lekarsko-dentystyczne to kierunek dla osób, które z łatwością odnajdują się w naukach ścisłych i nie boją się wymagających egzaminów.
Jak trudno się dostać na studia na kierunek lekarsko-dentystyczny w Łodzi
Studia lekarsko-dentystyczne to niezwykle popularny kierunek, z niewielkim limitem przyjęć. W efekcie na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi są to studia, które przyciągają największą liczbę kandydatów na jedno miejsce. To sprawia się na kierunek lekarsko-dentystyczny dostają się tylko najlepsi maturzyści.
Podstawą jest więc dobrze zdana matura. Nie zawsze to jednak wystarczy, dlatego na poziomie szkoły średniej warto jest brać udział w olimpiadach przedmiotowych stopnia centralnego z biologii, fizyki, chemii lub matematyki. Finaliści i laureaci olimpiad mają ułatwione zadanie podczas rekrutacji i dostają dodatkowe punkty, o których ilości decyduje komisja rekrutacyjna.
Po jakim profilu na kierunek lekarsko-dentystyczny w Łodzi
Solidna wiedza z biologii, chemii, matematyki i fizyki to baza, która pozwoli odnaleźć się na studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym. Jednak przede wszystkim to podstawa do tego by dobrze zdać maturę na poziomie rozszeroznym.
Najlepiej jest więc iść na ten kierunek po liceum ogólnokształcącym o profilu biologiczno-chemicznym, bądź matematyczno-fizycznym. Bez problemu na studiach stomatologicznych w Łodzi powinni odnaleźć się także absolwenci klas medycznych, które zapewniają podstawową wiedzę na temat dziedzin medycznych i okołomedycznych.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na kierunku lekarsko-dentystycznym w Łodzi
Cały program studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym w Łodzi jest wymagający. Szczególnie trudne są jednak pierwsze semestry nauki, w trakcie których studenci uczą się przedmiotów ogólnych, które obecne są także na studiach na kierunku lekarskim. Ich poziom trudności zależy jednak od indywidualnych predyspozycji.
W programie studiów można znaleźć jednak przedmioty, które są postrachem każdego studenta nauk medycznych. Wśród nich można wymienić anatomię, biochemię, biofizykę, patomorfologię oraz farmakologię.
Czy studia na kierunku lekarsko-dentystycznym w Łodzi to studia z przyszłością
Ukończenie tego kierunku studiów daje wiele perspektyw zawodowych. Dzięki powszechnej wiedzy na temat higieny jamy ustnej lekarze dentyści nie narzekają na małą liczbę klientów. Osoby po tym kierunku nie mają więc problemu ze znalezieniem pracy, a dodatkowo zawód ten wiąże się zazwyczaj z wysokimi zarobkami.
Kolejnym aspektem, który sprawia, że studia na kierunku lekarsko-dentystycznym są przyszłościowe, to możliwość rozwoju w wielu różnych kierunkach wywodzących się od stomatologii. Są nimi np. chirurgia stomatologiczna, protetyka czy ortodoncja.
Czy na studiach na kierunku lekarsko-dentystycznym w Łodzi jest matematyka
Kierunek lekarsko-dentystyczny w Łodzi to studia, które czerpią w głównej mierze z nauk przyrodniczych, takich jak biologia czy chemia. Siatkę przedmiotów uzupełniają przedmioty medyczne oraz przedmioty kierunkowe.
Choć proces rekrutacji może wymagać dobrze zdanej matury z matematyki, to na studiach nie ma zajęć poświęconych tej dziedzinie. Matematyka nie jest także częścią składową żadnego z wykładanych przedmiotów. Podstawowe umiejętności matematyczne mogą się jednak przydać na etapie pracy zawodowej, zwłaszcza w dziedzinie badań naukowych czy analizy danych.
Czy trudno jest znaleźć pracę po kierunku lekarsko-dentystycznym w Łodzi
Zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny stomatologii jest duże, co widać po dużych kolejkach w gabinetach dentystycznych. Czasem oczekiwanie na wizytę to nawet kilka miesięcy. To pozwala myśleć, że każdy kolejny dentysta będzie miał co robić. Przede wszystkim zawód ten pozwala na niezależność i prowadzenie własnej działalności. Pracę w swoim gabinecie można łączyć także z pracą w publicznych ośrodkach zdrowia.
Praca w zawodzie stomatologa zapewnia dobre zarobki i stabilne zatrudnienie. Na liczbę klientów nie narzekają także specjaliści, którzy ukończyli specjalizacje z chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, czy chirurgii szczękowo-twarzowej.
Ile zarabia się po Kierunku lekarsko- dentystycznym?
Kierunek lekarsko- dentystyczny cieszy się olbrzymim zainteresowaniem kandydatów, między innymi dlatego, że zarobki lekarzy dentystów należą do ponad przeciętnych. Oczywiście, należy pamiętać o tym, że są to studia wymagające, trwające pięć lat, bowiem prowadzone w systemie jednolitych studiów magisterskich, po ukończeniu których można ubiegać się o uzyskanie uprawnień do wykonywania tego zawodu. Ile wynoszą zarobki absolwentów Kierunku lekarsko- dentystycznego?
Średnie zarobki absolwentów Kierunku lekarsko- dentystycznego w 2023 roku:
-
ortodonta – 6000 złotych
-
lekarz dentysta – 4000 złotych – 8000 złotych (w zależności od doświadczenia)
-
stomatolog – 4000 złotych – 10000 złotych (w zależności od doświadczenia)
Czy warto iść na Kierunek lekarsko- dentystyczny?
Z ukończeniem studiów na Kierunku lekarsko- dentystycznym związane są zawody, które zawsze będą potrzebne, a zatem będą należeć do zawodów prestiżowych i dobrze płatnych, i zapewne z takim podejściem wybiera te studia część kandydatów. Oczywiście, studia nie należą do najłatwiejszych, jednak w zamian oferują praktyczne przygotowanie do cenionych i potrzebnych profesji.
Gdzie warto studiować Kierunek lekarsko- dentystyczny?
Kandydaci na studia w Łodzi nie muszą obawiać się bólu głowy spowodowanego podejmowaniem decyzji o wyborze odpowiedniej uczelni. W mieście centralnej Polski tylko jedna placówka oferuje kształcenie na tym kierunku.
Kierunek lekarsko- dentystyczny studia – uczelnie publiczne (państwowe) w Łodzi:
-
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Program studiów i przedmioty
Studenci Kierunku lekarsko- dentystycznego zdobywają podstawową wiedzę w zakresie medycyny oraz nauk przyrodniczych oraz wiedzę szczegółową w zakresie stomatologii. Przede wszystkim uczą się jak prowadzić profesjonalną opiekę dentystyczną w zakresie profilaktyki, leczenia, promocji zdrowia oraz edukacji prozdrowotnej, a także zaplanować leczenie w zakresie problemów stomatologicznych. W toku kształcenia realizują między innymi takie przedmioty jak:
-
farmakologia
-
patologia jamy ustnej
-
materiałoznawstwo protetyczne
-
stomatologia społeczna
-
ortodoncja