Studia na kierunku rzeźba to doskonała propozycja dla osób wykazujących się wrażliwością na kształt czy formę otaczającej rzeczywistości. Zajęcia prowadzą doświadczeni pedagodzy, czynni artyści, którzy przekazują uczestnikom swoją wiedzę i kompetencje.
Ważny element kształcenia stanowią różne plenery i warsztaty, które uzupełniają kompetencje rozpoznawania technologii w zakresie wykraczającym poza ramy pracowni, studenci ćwiczą w nowoczesnych pracowniach z rozbudowaną bazą technologiczną.
Autorski program przedmiotów obejmuje zajęcia z zakresu podstaw rzeźby, pracowni rzeźby, rysunku eksperymentalnego czy medalierstwo i małe formy rzeźbiarskie. Przedmioty realizowane są głównie w formie ćwiczeń z fazą projektową, która omawiana jest z każdym studentem indywidualnie.
Uczestnicy w ramach licznych zajęć zapoznają się z tajnikami warsztatu rzeźbiarskiego. Kształceni są w zakresie najnowszych technologii – holografii, drukowania 3D. Uczelnia organizuje wiele wystaw, konkursów i warsztatów, które wpływają na podejmowanie przez słuchaczy współpracy z wieloma zewnętrznymi podmiotami. Zwiększa to zdolność adaptacji zawodowej oraz kreatywnej absolwentów po zakończeniu dydaktyki.
Typ i tryb studiów:
Studia na kierunku rzeźba możemy podzielić na:
1. Typ
-
jednolite studia magisterskie.
2. Tryb:
Zdobywana wiedza i umiejętności
Uczelnie w Gdańsku na kierunku rzeźba, kształcą absolwentów, którzy wyróżniają się obszerną wiedzą w zakresie budowy modelu oraz makiety w skali. Potrafią tworzyć modele na podstawie drukarki 3D, frezarki, CNC czy ploterów.
Czytają plany i podkłady geodezyjne, obserwują i analizują stosunki przestrzenne zastanej sytuacji w terenie. Absolwent potrafi także formować, wypalać i barwić ceramikę. Samodzielnie i indywidualnie wypowiada się artystycznie w dziedzinie rysunki.
Zna również podstawowe zagadnienia dotyczące rysunku – kompozycję, perspektywę, proporcje czy różne metody rysunkowe. Świadomie obserwuje i konstruuje wypowiedź rysunkową. Wyraża swoje emocje środkami rzeźbiarskimi.