Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia na kierunku żywienie człowieka i dietetyka to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1,5 roku. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej.
Kształcenie na kierunku studiów związane żywieniem człowieka i dietetyką koncentruje się na przekazywaniu wiedzy z zakresu nauk o żywieniu, dietetyki klinicznej, zdrowego odżywiania i wpływu żywienia na zdrowie człowieka. Obejmuje zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne związane z planowaniem diet, oceną stanu odżywienia, prowadzeniem poradnictwa dietetycznego czy badaniami naukowymi nad wpływem żywienia na zdrowie. Studenci zdobywają także wiedzę na temat podstawowych pojęć i procesów obejmujących żywienie – metabolizm, trawienie, wchłanianie składników odżywczych.
Absolwenci po ukończeniu tych studiów mogą pracować jako dietetycy kliniczni w placówkach opieki zdrowotnej – szpitale, kliniki, przychodnie czy gabinety lekarskie. Ich głównym zadaniem będzie ocena stanu odżywienia pacjentów, opracowywanie spersonalizowanych planów żywieniowych oraz udzielanie porad dietetycznych. Mogą także podjąć zatrudnienie w sektorze zdrowia publicznego, zajmując się promocją zdrowego odżywiania, edukacją żywieniową czy oceną spożycia pokarmowego w populacji.
Rekrutacja na studia podyplomowe w Krakowie na ten kierunek skierowana jest do absolwentów studiów wyższych z tytułem co najmniej licencjata – po dowolnym profilu kształcenia.
*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
szczegółowe wymagania na uczelniach
Uczestnicy w ramach kształcenia, jakie prowadzą studia w Krakowie na kierunku żywienie człowieka i dietetyka, zapoznają się z podstawowymi pojęciami i procesami związanymi z żywieniem – metabolizm, trawienie, wchłanianie składników odżywczych.
Program kształcenia obejmuje także naukę o dietetyce klinicznej, czyli dziedzinie zajmującej się oceną stanu odżywienia pacjentów, planowaniem indywidualnych diet terapeutycznych oraz monitorowaniem skuteczności terapii dietetycznej w leczeniu różnych schorzeń.
Studenci uczą się również zasad zdrowego odżywiania, bilansowania diety, planowania posiłków z uwzględnieniem zaleceń żywieniowych dla różnych grup wiekowych i stanów fizjologicznych.
W programie kształcenia uwzględniono także zagadnienia związane z żywieniem w różnych okresach życia – żywienie kobiet w ciąży, żywienie niemowląt i małych dzieci, osób starszych.
Studia na kierunku żywienie człowieka i dietetyka, możemy podzielić na:
1. Typ
2. Tryb:
Absolwenci tych studiów mają wiedzę na temat fizjologii, biochemii i metabolizmu składników odżywczych, a także ich roli w utrzymaniu zdrowia i zapobieganiu chorobom. Potrafią analizować skład chemiczny żywności, oceniać jej wartość odżywczą i zalecać odpowiednie diety z uwzględnieniem potrzeb żywieniowych różnych grup społecznych.
Absolwent jest w stanie przeprowadzać kompleksową diagnozę stanu odżywienia pacjentów, interpretować wyniki badań laboratoryjnych oraz oceniać ryzyko i występowanie niedożywienia lub nadwagi. Opracuje też spersonalizowane plany żywieniowe, uwzględniając potrzeby, preferencje kulinarne, choroby współistniejące i cele zdrowotne pacjentów.
Uczestnicy studiów mają także umiejętności komunikacji interpersonalnej i doradztwa dietetycznego, dzięki czemu będą w stanie motywować pacjentów do zmiany nawyków żywieniowych oraz wspierać ich w procesie osiągania celów zdrowotnych.
Studia na kierunku żywienie człowieka i dietetyka, trwają 1,5 roku (studia podyplomowe).
Absolwenci studiów na kierunku żywienie człowieka i dietetyka mogą pracować jako doradcy żywieniowi, prowadząc własny gabinet dietetyczny i udzielając porad żywieniowych klientom indywidualnym, grupowym czy firmom.
Znajdą zatrudnienie także w instytucjach edukacyjnych jako wykładowcy czy badawcze, prowadząc badania naukowe nad wpływem żywienia na zdrowie. Absolwent podejmie zatrudnienie także w pracy w przemyśle spożywczym, w działach związanych z badaniami i rozwojem produktów żywnościowych, marketingiem zdrowej żywności czy jako konsultanci do spraw żywienia i dietetyki w firmach produkujących żywność.
Absolwenci znajdą zatrudnienie również w sektorze zdrowia publicznego, zajmując się promocją zdrowego odżywiania, edukacją żywieniową, oceną spożycia pokarmowego w populacji oraz opracowywaniem strategii zapobiegania chorobom dietozależnym.
Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku żywienie człowieka i dietetyka
Studia z zakresu żywienia człowieka i dietetyki mają więc na celu dostarczenie studentom kompleksowej wiedzy z zakresu nauk o żywieniu, dietetyki klinicznej, promocji zdrowia oraz nauk behawioralnych. W efekcie absolwenci będą mogli skutecznie działać w obszarze promocji zdrowego żywienia i zapobiegania chorobom związanym z dietą. Dzięki tym studiom absolwenci są przygotowani do pracy zarówno w służbie zdrowia, jak i w innych sektorach – przemysł spożywczy, edukacja czy badania naukowe.