Rehabilitacja w pediatrii - studia podyplomowe w Poznaniu

Rehabilitacja w pediatrii - studia podyplomowe w Poznaniu

Rehabilitacja w pediatrii - studia podyplomowe w Poznaniu
Dodaj do ulubionych

Rehabilitacja w pediatrii - studia podyplomowe w Poznaniu

Studia na kierunku rehabilitacja w pediatrii to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1 rok. Studia możesz podjąć w formie niestacjonarnej.

 

Studia na kierunku rehabilitacja w pediatrii, skupiają się na przekazywaniu uczestnikom wiedzy z zakresu podstawowych zasad i metod rehabilitacji stosowanych u dzieci oraz młodzieży, uwzględniających specyficzne potrzeby rozwojowe oraz zdrowotne tej grupy wiekowej. Program kształcenia obejmuje także naukę anatomii i fizjologii dziecka – rozwoju narządów i układów, cech specyficznych dla różnych etapów rozwoju dziecięcego oraz wpływu chorób i urazów na rozwój dziecka.

Kształcenie na tym kierunku ukierunkowane jest na przygotowanie specjalistów do pracy z dziećmi i młodzieżą z różnego rodzaju zaburzeniami rozwojowymi, neurologicznymi, ortopedycznymi, genetycznymi czy schorzeniami, które wymagają interwencji rehabilitacyjnej. Absolwenci mogą pracować w szpitalach, ośrodkach rehabilitacji, przychodniach pediatrycznych oraz gabinetach lekarskich, świadcząc usługi rehabilitacyjne dla dzieci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi, ortopedycznymi czy schorzeniami wymagającymi rehabilitacji.

Zobacz, na jakich uczelniach w Poznaniu jest kierunek rehabilitacja w pediatrii - studia podyplomowe

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu

Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu

Jakie wymagania rekrutacyjne?

Rekrutacja na studia podyplomowe w Poznaniu na ten kierunek skierowana jest do fizjoterapeutów lub rehabilitantów, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności w zakresie rehabilitacji dziecięcej. Kandydaci muszą legitymować się dyplomem ukończenia studiów wyższych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku rehabilitacja w pediatrii?

Kształcenie w ramach studiów na kierunku rehabilitacja w pediatrii uwzględnia w programie rozpoznawanie i diagnozowanie różnych zaburzeń rozwojowych u dzieci – autyzm, zespół Aspergera, Downa, mózgowe porażenie dziecięce, wady wrodzone układu kostno-mięśniowego itd.

Program obejmuje też naukę różnych metod i technik rehabilitacyjnych stosowanych u dzieci – w tym fizjoterapii, terapii zajęciowej, terapii pedagogicznej, sensorycznej. Studenci poznają także specjalistyczne zagadnienia bezpośrednio związane z rehabilitacją dzieci z chorobami i urazami neurologicznymi oraz ortopedycznymi – techniki terapeutyczne, ocena i monitorowanie postępów terapii oraz zapobieganie powikłaniom.

Studia w Poznaniu na tym kierunku promują interdyscyplinarną współpracę z innymi specjalistami, którzy zajmują się zdrowiem dziecka – lekarze pediatrzy, neurologopedzi, ortopedzi, terapeuci zajęciowi. Dzięki temu uczestnicy uczą się kompleksowej opieki nad pacjentem.

Studenci uczą się także różnych technik i metod rehabilitacji – fizjoterapia, terapia zajęciowa, logopedia, terapia pedagogiczna, które stosuje się w celu poprawy funkcjonowania dziecka w codziennym życiu.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku rehabilitacja w pediatrii, możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci po ukończeniu studiów na kierunku rehabilitacja w pediatrii, mają obszerną wiedzę na temat procesów rozwojowych dziecka, włączając w to rozwój fizyczny, emocjonalny, społeczny i poznawczy, aby lepiej zrozumieć indywidualne potrzeby każdego pacjenta.

Potrafią diagnozować i oceniać funkcje ruchowe, motoryczne oraz sprawność fizyczną u dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, w tym neurologicznymi, ortopedycznymi i genetycznymi.

Absolwenci potrafią także budować zaufanie w relacji z dziećmi czy ich rodzinami, co jest kluczowe dla efektywnej pracy z pacjentami i współpracy z innymi członkami zespołu terapeutycznego.

 

Ile trwają studia na kierunku rehabilitacja w pediatrii?

Studia na kierunku rehabilitacja w pediatrii, trwają 1 rok (studia podyplomowe).

 

Jaka praca po studiach na kierunku rehabilitacja w pediatrii

Absolwenci studiów na kierunku rehabilitacja w pediatrii mogą pracować w szpitalach, ośrodkach rehabilitacji czy gabinetach lekarskich i świadczyć usługi rehabilitacyjne dla dzieci z różnymi zaburzeniami rozwojowymi, neurologicznymi i ortopedycznymi.

Istnieje też możliwość zatrudnienia w szkołach specjalnych i ośrodkach wczesnego wspomagania rozwoju, gdzie absolwent będzie pełnić rolę terapeuty wspomagającego rozwój dziecka i współpracującego z nauczycielami.

Niektórzy absolwenci decydują się na otworzenie własnej praktyki terapeutycznej, gdzie mogą świadczyć usługi rehabilitacyjne dla dzieci oraz ich rodzin w formie sesji indywidualnych lub grupowych.

Po ukończeniu tych studiów uczestnicy mogą także pracować w organizacjach pozarządowych zajmujących się wspieraniem dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin, prowadząc działalność edukacyjną, terapeutyczną czy integracyjną.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku rehabilitacja w pediatrii

  • placówki medyczne,
  • ośrodki edukacyjne,
  • prywatna praktyka terapeutyczna,
  • organizacje pozarządowe,
  • instytucje rządowe i samorządowe – ośrodki zdrowia,
  • specjaliści do spraw rehabilitacji dzieci i młodzieży,
  • konsultanci i doradcy w obszarze rehabilitacji pediatrycznej,
  • terapeuci wspomagający rozwój dziecka.

Kształcenie na studiach z rehabilitacji w pediatrii umożliwia absolwentom podjęcie pracy w różnych środowiskach – w tym w placówkach medycznych, edukacyjnych, opiekuńczych czy instytucjach rządowych i pozarządowych. Dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom mogą przyczyniać się do poprawy jakości życia dzieci z niepełnosprawnościami oraz wspierać ich rozwój i integrację społeczną.

Komentarze (0)