Pedagogika resocjalizacyjna - studia podyplomowe w Katowicach

Pedagogika resocjalizacyjna - studia podyplomowe w Katowicach

Pedagogika resocjalizacyjna - studia podyplomowe w Katowicach
Dodaj do ulubionych

Pedagogika resocjalizacyjna - studia podyplomowe w Katowicach

Studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna to studia podyplomowe, których program kształcenia trwa 1,5 roku. Studia możesz podjąć w formie online.

 

Studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna obejmują swoim programem tematykę różnych koncepcji resocjalizacji. Studenci uczą się rozumienia przyczyn zachowań dewiacyjnych, metod reintegracji społecznej oraz skutecznych strategii w tym zakresie. Program tych studiów kładzie największy nacisk na rozwój umiejętności pracy z różnymi grupami docelowymi, w tym z młodzieżą, dorosłymi oraz z całymi rodzinami. Uczestnicy uczą się też stosowania odpowiednich metod i technik pracy pedagogicznej, psychologicznej czy socjalnej, aby wspierać proces resocjalizacji.

Absolwenci tych studiów są przygotowani do pracy z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej, w szczególności z podopiecznymi z problemami z adaptacją społeczną, związanymi z przestępczością, uzależnieniami, marginalizacją społeczną czy innymi trudnościami. Znajdą zatrudnienie m.in. jako pedagodzy resocjalizacyjni w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, ośrodkach pomocy społecznej czy ośrodkach dla nieletnich.

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim jest kierunek pedagogika resocjalizacyjna - studia podyplomowe

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet WSB Merito Chorzów

Uniwersytet WSB Merito Chorzów

Jakie wymagania rekrutacyjne?

Rekrutacja na studia w Katowicach na ten kierunek skierowana jest do osób, które pracują lub planują pracę z dziećmi oraz młodzieżą niedostosowaną pod względem społecznym lub będącą w zagrożeniu niedostosowaniem. Kandydaci muszą mieć jednak wykształcenie wyższe – najlepiej z tytułem i kwalifikacjami pedagoga.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna?

Program zajęć obejmuje tematykę różnych teorii i koncepcji resocjalizacji, w tym zrozumienie przyczyn zachowań dewiacyjnych oraz metod reintegracji. Duży nacisk kładziony jest na rozwój umiejętności pracy z wieloma grupami docelowymi.

W trakcie licznych przedmiotów poruszane są też zagadnienia związane z diagnozą i oceną potrzeb podopiecznych oraz analizą ich sytuacji życiowej. Studenci uczą się prawa dotyczącego systemu resocjalizacji, w tym regulacji prawnych związanych z postępowaniem karnym, systemem penitencjarnym czy prawem rodzinnym.

Istotnym elementem programu, jaki oferują studia podyplomowe w Katowicach na tym kierunku, są również praktyki zawodowe, które dają studentom możliwość zdobycia doświadczenia w pracy z podopiecznymi oraz w różnych instytucjach i organizacjach.

 

1. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna, możemy podzielić na:

1. Typ

2. Tryb:

 

2. Zdobywana wiedza i umiejętności

Absolwenci wyróżniają się obszerną wiedzą na temat teorii i koncepcji resocjalizacji, co pozwala im analizować oraz interpretować zachowania dewiacyjne, a także projektować odpowiednie strategie reintegracji społecznej.

Potrafią dokonywać diagnozy i oceny sytuacji podopiecznego. Identyfikują czynniki ryzyka i ochrony, a także dopasowują odpowiednie interwencje resocjalizacyjne. Mają opanowane umiejętności planowania i realizacji działań resocjalizacyjnych, uwzględniając projektowanie programów edukacyjnych, terapeutycznych i profilaktycznych, które wspierają proces reintegracji społecznej.

 

Ile trwają studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna?

Studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna, trwają 1,5 roku (studia podyplomowe).

 

Jaka praca po studiach na kierunku pedagogika resocjalizacyjna

Absolwenci studiów na tym kierunku mogą pracować jako pedagodzy resocjalizacyjni w placówkach opiekuńczych, wychowawczych czy pomocy społecznej, gdzie pomagają osobom w trudnej sytuacji życiowej w procesie reintegracji i przeciwdziałają marginalizacji.

Znajdą zatrudnienie także jako pracownicy socjalni w różnych instytucjach takich, jak ośrodki pomocy społecznej, fundacje, stowarzyszenia czy organizacje pozarządowe. Ich zadaniem będzie udzielanie wsparcia, pomocy materialnej i psychologicznej osobom potrzebującym i ich rodzinom.

Absolwent może też podjąć pracę jako doradca zawodowy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych czy w ośrodkach pomocy społecznej.

Możliwości zatrudnienia po studiach na kierunku pedagogika resocjalizacyjna

  • pedagog resocjalizacyjny,
  • pracownik socjalny,
  • terapeuta zajęciowy,
  • koordynator projektów społecznych,
  • konsultant społeczny.

Dzięki studiom na kierunku pedagogika resocjalizacyjna, możliwe jest wykształcenie specjalistów, którzy mogą efektywnie działać na rzecz wsparcia i reintegracji osób w trudnej sytuacji życiowej, a także prowadzić kroki ku prewencji i zapobieganiu problemom społecznym.

Komentarze (0)